Menu
PROJEKT„Debiutantki”

PROJEKT„Debiutantki”

Rozmowa z Agnieszką Michalczyk, twórczynią projektu „Debiutantki” –czyli pałacowej „szkoły eleganckiego bycia i obycia”

Rozmawia ANETA SIENICKA

 

14Czym jest projekt Debiutantki?

– „Debiutantki” to projekt o charakterze społeczno charytatywnym, który nawiązuje do przedwojennych form kształcenia i ponadczasowych wartości. Składa się z trzech części: edukacyjnej, charytatywnej oraz scalającej obie – części zabawowej – Balu Debiutantek.

Skąd taka nazwa? Pensje Debiutantek odbywają się w Pałacu w Wilanowie, dlaczego akurat w takim miejscu?

–Uczestniczki są młodymi kobietami w wieku 18-25 lat i niejako „debiutują” w swoim dorosłym życiu na różnych płaszczyznach stąd nazwa. Kiedyś córki arystokracji debiutowały „na salonach”. Dziś Debiutantki w przepięknej „Sali Białej” Pałacu w Wilanowie, mają lekcje tańca i spotykają się z ekspertami w „Sali Uczt”. Wilanów to miejsce o szczególnym znaczeniu historycznym. Król Jan III Sobieski, tutaj właśnie wraz z małżonką, wydawał uroczyste przyjęcia przyjmując znamienitych gości. Muszę się przyznać, że bardzo kocham Pałac w Wilanowie i nie wyobrażam sobie piękniejszego i bardziej eleganckiego miejsca na realizację mojego projektu. Pałac nie jest jedynym miejscem spotkań. W miesiącach świątecznych Debiutantki wyjeżdżają do Hotelu OSSA Congress & Spa, zajęcia specjalistyczne z zakresu kosmetologii odbywają się w SkinClinic na Mokotowie a warsztaty makijażu w perfumerii Douglas Wola Park.

Jesteś twórczynią projektu Debiutantki. Kiedy zrodził się pomysł i jak długo dojrzewał?

–Od lat nauczam kobiety i przekazuję im wiedzę związaną z piękniejszym i lepszym życiem. Kiedyś współtworzyłam Szkołę Stylu z Beatą Tyszkiewicz i Moniką Jaruzelską. W miarę upływu lat nasze drogi się rozeszły. Chciałam dalej wykorzystywać własny potencjał pedagogiczny i duże doświadczenie z pracy z kobietami i postanowiłam nauczać nieco młodsze pokolenie. Marzeniem moim było założenie tzw. „Pensji” wzorowanej na przedwojennych instytucjach kształcenia młodych panien przekazywaniu wiedzy składającej się m.in. z: wystąpień publicznych, tańca, gracji, psychologii, savoir vivre, elegancji, obyczajowości i wielu innych umiejętności niezbędnych w życiu młodej kobiety. Pierwiastek żeński otacza mnie od zawsze. Jak wiesz, sama jestem mamą dwóch nastolatek, z których jedna jest oczywiście Debiutantką. Ważnym źródłem inspiracji byli również moi rodzice mieszkający w Stanach Zjednoczonych, którzy uczestniczyli w tzw. Balu Amarantowym, organizowanym dla Debiutantek mających polskie korzenie. W czasie kolejnego pobytu w Ameryce, spotkałam się z paniami prezes i postanowiłam zakończyć moją Pensję takim Balem piękną „kropką nad i”. Muszę dodać, że amerykański Bal Amarantowy obchodzi swoją 75 rocznicę w lutym. Przed nami zatem wiele.

a12Przewidujesz kolejne edycje?

–Tak, na wiosnę ogłaszamy nabór dla kolejnych Debiutantek i tak co roku. Wykształcimy pokolenie młodych, świadomych kobiet, otwartych na innych ludzi i będących dobrymi również dla siebie samych.

Czy aspekt dobroczynienia jest ważnym czynnikiem w projekcie? Na czym polega trzecia część projektu Debiutantki?

–To część, która jest dla mnie ogromnie ważna. Zawsze zwracałam i zwracam uwagę na drugiego człowieka. Mam na swoim koncie wiele akcji charytatywnych, jak również osobistych adresowanych do młodych dziewcząt.

Do końca roku pragniemy zgromadzić fundusze, które pozwolą nam na opłacenie stypendium naukowo socjalnego im. Aleksandry Augustowej Potockiej, przewidzianego dla szczególnie uzdolnionych panien z klas maturalnych, pochodzących z rodzin o trudnych warunkach finansowych. „Stypendystki Aleksandry” nie są Debiutantkami. Takie osoby wybierane będą w ramach ogólnopolskich konkursów przeprowadzanych przez młodzieżową platformę weare.pl. Nad stypendystkami będziemy sprawować opiekę podczas trzyletniego (licencjackiego) cyklu nauczania.

Z tego co wiem, projekt został bardzo ciepło odebrany w różnych środowiskach. Wiele się o nim mówi. Dużo publicznych autorytetów włączyło się w jego propagowanie i pomaga w jego realizacji. Kto zasiada w kapitule projektu?

– Mamy wspaniałą kapitułę, w której zasiadają niezwykli ludzie: Beata Tyszkiewicz, Laura Łącz, Joanna Klimas, Karolina Malinowska, Lidia Popiel, Sylwia Mokrysz, Paweł Jaskanis, Krzysztof Radziwiłł, Ryszard Marcińczak, Janusz Tylman, Emilian Kamiński, Richard Berkeley, Józef Krzysztof Oraczewski, Iwo Orłowski, Tomasz Stockinger i Witold Płusa. Bardzo ważną dla nas osobą, która nie tylko zasiada w kapitule, ale też włącza się czynnie w prace związane z projektem, obejmując go między innymi swoim patronatem, jest Barbara Jończyk, prezes Europejskiego Forum Przedsiębiorczości.

a13Za wami już cztery spotkania Pensje Debiutantek. Jakie wrażenia? Plany na kolejne spotkania?

–Dziewczęta są fantastyczne. Chłoną wiedzę przekazywaną przez naszych ekspertów. Np. Beata Tyszkiewicz dała moc niezbędnych wskazówek na całe życie, a Emilian Kamiński wydobył z każdej panny głos świadomy i silny. Przed nami duże wydarzenie majowa Pensja Debiutantek, która będzie miała zupełnie inny charakter niż dotychczasowe spotkania. Z okazji 330 rocznicy Bitwy pod Wiedniem, przygotowujemy ogromny pokaz mody, który odbędzie się na pałacowym dziecińcu już 18 maja. Nasze Debiutantki –„Marie na Królewskim Dworze”, przeniosą nas w czasy pięknych koronek królowej Marii Kazimiery, Marii Walewskiej oraz współczesnej Marysi Debiutantki. Czerwiec z kolei upłynie nam pod znakiem dobroczynienia dla tych najmniejszych. Z okazji Dnia Dziecka, Debiutantki pomogą w wystawieniu sztuki Janusza Tylmana „Krokodyl i królewna”.

Kiedy finał pierwszej edycji projektu?

– Pierwsza edycja kończy się w listopadzie ostatnim zjazdem. Podsumowaniem będzie wspomniany Bal Debiutantek w styczniu 2014 roku. Piękne białe suknie, rękawiczki, pokaz mody, elegancki walc, polski polonez i lekki menuet… Rozmarzyłam się…

Trzymam kciuki za wszystkie plany związane z projektem Debiutantki. Dziękuję za rozmowę.

– Dziękuję i zapraszam 18 maja do Pałacu w Wilanowie na przepiękny pokaz mody w wykonaniu moich Debiutantek.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.