Menu
„Nie kochać w taką noc to grzech”, czyli powrót majowej Nocy Muzeów do Wilanowa

„Nie kochać w taką noc to grzech”, czyli powrót majowej Nocy Muzeów do Wilanowa

Po dwóch latach przerwy także do Wilanowa powróciła Noc Muzeów. Choć zapraszano do pałacowych wnętrz, to najciekawiej było jednak na pałacowym dziedzińcu. Pomysłodawczynią kostiumowego widowiska „Nie kochać w taką noc to grzech” była Agnieszka D. Michalczyk, autorka programu edukacyjno-charytatywnego „Debiutantki” oraz Mecenas Akademii Dobrego Stylu Klub Integracji Europejskiej, który objął widowisko swoim patronatem. 

By odczarować nielekkie dla kultury i sztuki współczesne lata dwudzieste, twórcy widowiska postanowili cofnąć czas o całe sto lat i użyć magii lat międzywojnia. Na scenie pojawiły się „przedwojenne” damy w przepięknych strojach z lat dwudziestych i trzydziestych, a towarzyszyli im żołnierze w mundurach z tamtej epoki oraz eleganccy gentelmani we frakach. Oprawą muzyczną były wykonywane na żywo piosenki z polskich przedwojennych filmów, takich jak „Ada to nie wypada”, „Zapomniana melodia”, „Manewry miłosne”, czy „Piętro wyżej”.  Wraz z piosenkami pojawiły się wspomnienia związane z ich pierwszymi wykonawcami – Aleksandrem Żabczyńskim, Eugeniuszem Bodo, Tolą Mankiewiczówną, czy Hanką Ordonką. Wiele z tych utworów, choćby „Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy „Powróćmy jak za dawnych lat” funkcjonuje do dzisiaj w pamięci Polaków. Przedwojenne szlagiery zaśpiewały Aleksandra Turzańska i Dorota Zdankiewicz, uczestniczki VIII i IX edycji programu „Debiutantki” oraz gościnnie występujący Antoni Turzański. W rolę modelek wcieliły się Debiutantki kilku edycji, a także członkinie Klubu Integracji Europejskiej.

Debiutantki, studenci WAT i UW, członkinie Klubu Integracji Europejskiej oraz prowadzący widowisko Agnieszka D. Michalczyk i Grzegorz Rogowski – znawca kina przedwojennego, pisarz, a także filmograf w znakomitym stylu oddali magię lat dwudziestych, potwierdzając, że majowe noce mają swój urok i czar.

Organizatorzy widowiska „Nie kochać w taką noc to grzech”: Muzeum Pałacu w Wilanowie, Fundacja im. Królowej Marii Kazimiery, Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie oraz program „Debiutantki” po raz kolejny udowodnili, że Noc Muzeów może dostarczyć niezapomnianych wrażeń.  Współorganizatorem widowiska był Samorząd Województwa Mazowieckiego, któremu twórcy są bardzo wdzięczni.

Nie można też nie podziękować tym, bez których to widowisko nie mogło by się odbyć. Zjawiskowe stroje zaprojektowały oraz własnoręcznie wykonali studenci Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, pod kierownictwem dyr. artystycznej Agaty Manowskiej i Moniki Moskwy. Uzupełnieniem strojów była piękna biżuteria od firmy Ottomania – Orientalna Biżuteria Srebrna i Perfumy Arabskie.

Partnerami wydarzenia byli: Centrum Kultury Wilanów, Dzielnica Wilanów, Villa Intrata, Wojskowa Akademia Techniczna, OSMTJ Pologne, GLOV, Agraplast sp. z o.o., Kancelaria F-U D-M Równiak oraz wspomniana wcześniej Ottomania – Orientalna Biżuteria Srebrna I Perfumy Arabskie.

Red. Barbara Jończyk

autor zdjęć Krzysztof Pindara-Brzeziński

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.