Menu
Ochrona życia i zdrowia to nadrzędny cel nas wszystkich

Ochrona życia i zdrowia to nadrzędny cel nas wszystkich

„Przez tydzień na polskich drogach zginie tyle osób, ile w tym momencie jest obecnych, na tej Sali”- tymi słowami Pani Aleksandra Kieres, Prezes Zarządu głównego organizatora, Fundacji „Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych, otwarła II Ogólnopolski Konwent „Współpraca międzysektorowa i innowacje na rzecz bezpieczeństwa drogowego”, który odbył się 2 października 2020 r. w Warszawskim Domu Technika NOT. Słowa te, kierowane do uczestników i gości pierwszej części wydarzenia prowadzonej w formie konferencji naukowej, miały za zadanie zobrazowanie skali utrzymujących się przerażających statystyk wysokiej śmiertelności wypadków na polskich drogach, nawet pomimo spadku samej ich ilości.

Aleksandra Kieres, prezes „Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych OPP

– „Formuła naszego spotkania nie polega jednak na rozliczaniu błędów. Chcemy wyszukać dobre praktyki z całej Polski, aby móc zastosować je w całym kraju. Mam nadzieję, że spotykać się tutaj będziemy co roku, tak długo, aż wspólnie przyczynimy się do realizacji europejskiej Wizji Zero, oznaczającej zero ofiar śmiertelnych na drogach.”- zakończyła swoje wystapienie Pani Prezes.

Ramową część konferencji poprzedziło odczytanie listu Głównego Patrona Honorowego – Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, skierowanego do uczestników konwentu. Po czym prelegenci pierwszego panelu pt. „Edukacja i prawo”, wspólnie z ekspertami, a później całą publicznością, reprezentantami różnych sektorów zajmujących się bezpieczeństwem drogowym lub zatroskanych o nie obywateli, przystąpili do prezentowania swoich innowacyjnych pomysłów i praktyk, poddając je późniejszej dyskusji. Te nie ograniczały się wyłącznie do wystąpień; w zderzeniu instytucji i doświadczeń budowały się mosty porozumień oraz twórcze rysy niezgody, obejmujące szerokie, holistyczne podejście do zagadnienia, co objawiało się powrotem nawiązań i wątków po każdym z kolejnych paneli, czyli również „Infrastruktury i ekonomii” oraz „Innowacji”. Nie będzie bezpiecznej jazdy bez odpowiedniej infrastruktury. Nie będzie ani infrastruktury, ani dobrej jazdy bez edukacji. Nie będzie ani edukacji, ani infrastruktury bez ekonomiczności działań. Nie osiągnie się jej bez innowacyjności rozwiązań. Wszystkie podejścia dotykały tego samego problemu od innej strony. Filozoficzny w swojej naturze spór „człowiek czy środowisko” rozstrzygała zgoda co do tego, że należy podejmować jednoczesne działania dotykających obu tych sfer.

II Ogólnopolski Konwent „Współpraca międzysektorowa i innowacje na rzecz bezpieczeństwa drogowego”

Dyskutanci to praktycy ze wszystkich sfer życia publicznego, naukowego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego. I jednocześnie osoby, dla których rozwiązanie społecznego problemu wypadków drogowych w Polsce jest priorytetem. W szczególności dla nich organizowana jest druga część konwentu – Uroczysta Gala, prowadzona przez znaną polską aktorkę Laurę Łącz. Tu w tzw. trybie oscarowym, uhonorowani zostają tytułem i statuetką: „Patron Bezpiecznych Dróg 2020” nominowani przez władze samorządowe, uczelnie techniczne lub Fundację wiodący innowatorzy z branż: motoryzacyjnej, infrastruktury drogowej, transportowo-przewoźniczej i szkoleniowej oraz Służby i Jednostki wyróżniające się wysokim poziomem przeprowadzonych działań oraz wypracowanych rezultatów. Za łączenie biznesu z działalnością społeczną i wieloletnie zaangażowanie na rzecz potrzebujących, filantropom i firmom zaangażowanym społecznie wręczane są również podziękowania i certyfikaty „Szlachetna Firma – Dobroczyńca w Biznesie”. W roku 2020 po raz pierwszy wytypowano i nagrodzono jednostki administracyjne, na terenie których w 2019 roku odnotowano najniższą liczbę zabitych, rannych i wypadków. Tytuły honorowe „Najbezpieczniejszego Województwa, Powiatu i Miasta na prawach powiatu 2019”, odebrało aż siedmiu reprezentantów z terenu całego kraju. Nagłaśnianie, wyróżnianie i nagradzanie dobrych przykładów, pozwala na publiczne docenienie pracy ich twórców, a stosowane przez nich rozwiązania mogą stać się częścią ogólnokrajowych rozwiązań na rzecz poprawy bezpieczeństwa nas wszystkich – użytkowników polskich dróg.

skrzypaczka Izabella Żebrowska

Poczucie bezpieczeństwa bliskie sercu jest również artystom, którzy swoją cegiełkę wnoszą charytatywnymi występami na organizowanej Gali. Skrzypaczka Izabella Żebrowska, tancerki Maestrii MK, modelki programu Debiutantki oraz zespół tenorów LeonVoci to „Złoci Artyści – Dobre Duchy Kultury 2020”. Tak bogaty i piękny program artystyczny był wyrazem ogromnej wdzięczności dla wszystkich, których zaangażowanie i wysoki poziom realizowanych działań charakteryzuje się widoczną, zmniejszającą się liczbą wypadków na lokalnych drogach.

Będący ostatnią częścią, mniej formalny bankiet cechował się wieloma uśmiechami, wspólnymi zdjęciami i rozmowami oraz atmosferą nadziei na to, że w tak szlachetnym gronie z tak wielu światów uda się wypracować merytoryczne rozwiązania, wdrożyć je w prawo i gospodarkę, a ostatecznie na polskie drogi, by za rok, dwa, trzy i kolejne spotkać się w komplecie, a nawet coraz szerszym gronie, nie uszczuplonym nigdy o ofiarę lub skutki wypadku drogowego, na który już teraz zapraszamy. Innowacyjne rozwiązania czekają na zaprezentowanie, pomysły na poddanie dyskusji, doświadczenia i kontakty na wymianę, a znani Wam herosi zaangażowani w problematykę BRD na nominację.

Konwencja wzbudziła zainteresowanie mediów

Organizowane od 2019 roku Konwenty są podsumowaniem całorocznej pracy w ramach Ogólnopolskiego Programu „Bądź bezpieczny na drodze”. Przedsięwzięcie posiada ponad 150 patronatów honorowych najważniejszych urzędów administracji rządowej i samorządowej, uczelni wyższych, instytucji i organizacji BRD oraz patronaty medialne największych stacji telewizyjnych i radiowych w Polsce (w tym TVP i Polskiego Radia SA). Zalecenia i rekomendacje pokonwentowe przesyłane są do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów skąd dalej rozdysponowane zostają do poszczególnych Ministerstw. „Przekazane postulaty i rekomendacje, służą programowaniu rządowych kierunków działań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce” – to słowa Ministra Infrastruktury, który pismem z dnia z dnia 29 stycznia 2021 roku przesłał do Fundacji swoje podziękowania.

Zaangażowanie i współpraca przynoszą pierwsze rezultaty. Pierwsze zmiany w prawie dotyczącym bezpieczeństwa drogowego niebawem wchodzą w życie. Wiele z rekomendowanych przez uczestników Konwentu postulatów, wykorzystanych zostało przy opracowaniu projektu Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2021-2030. Kilka konwentowych pomysłów innowacyjnych znalazło już swoje zastosowanie w praktyce. Z budżetem 2,5 miliarda złotych na lata 2021-2024, rząd przyjął „Program Bezpiecznych Dróg”, który zakłada m.in. przebudowę skrzyżowań, dróg krajowych i oświetlenia. Utworzona również zostanie „Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Transportu” – komórka centralnego szczebla koordynująca działania urzędów i instytucji wszystkich środowisk BRD.

Żywimy nadzieję, że nasze przedsięwzięcie, które uzyskało tak duże zainteresowanie ze strony społeczeństwa ze znaczącym poparciem decydentów, stanie się prawdziwą „rewolucją” i zaowocuje trwałymi pozytywnymi rezultatami.

M.Młynarczyk

Fundacja „Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych

Fundacja „Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych OPP

https://fundacjanadzieja.com

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.