Menu

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług

Nowe przepisy ustawy o VAT wejdą w życie od 1 stycznia 2021 roku, a przynajmniej ich większość. Precyzować one będą m.in. zasady wystawiania faktury korygującej, uproszczenia przeliczania kwot w walutach obcych czy wydłużenia terminów wysyłania towarów eksportowanych. Nowe przepisy wprowadzą też zmiany przy zwrocie podatku podróżnym, czyli TAX FREE, oraz przedłużą do końca roku 2021 zwolnienie z akcyzy od pojazdów hybrydowych.

Podstawowa zmiana dotyczy zasad wystawiania faktur korygujących, zarówno tych zmniejszających podstawę opodatkowania, jak i tę podstawę zwiększających. Dotychczas po wystawieniu faktury korygującej, musieliśmy od kontrahenta posiadać potwierdzenie otrzymania tej faktury, teraz nie będzie to konieczne. Jedyne co będzie potrzebne podatnikowi to dokumentacja, z której wynikać będzie, że warunki wystawienia tej faktury korygującej zostały uzgodnione pomiędzy obiema stronami. To zmiana in plus, która pozwoli na zamknięcie dyskusji z organami podatkowymi.  W przypadku faktur korygujących in plus także określono termin ich rozliczenia. Nowe przepisy wprost będą określały, że należy tego dokonywać na bieżąco.

Kolejna zmiana to wydłużone terminy na wywóz towarów.  Pozwalają na zachowanie stawki 0 proc. przy opodatkowaniu zaliczek z tytułu eksportu towarów – z dwóch do sześciu miesięcy oraz wydłużenie terminu do odliczenia VAT-u, który naliczany będzie na bieżąco łącznie do czterech okresów rozliczeniowych. Do obliczania podstawy opodatkowania w walucie obcej będzie można stosować stawkę przelicznika na złote wynikającą z podatku dochodowego danej transakcji.

Ułatwienia dotyczyć będą też płatności podzielonej, czyli split paymentu – to zmiana w prawie bankowym. Z rachunku VAT będzie można zapłacić podatek z tytułu importu towarów oraz należności na rzecz agencji celnych. SLIM VAT, czyli skrót od Simple Local and Modern ma uszczelnić także zwrot podatku VAT podróżnym (TAX FREE) poprzez obieg dokumentów jedynie w systemie elektronicznym.

Rząd uważa, że zaproponowane zmiany pozwolą na uproszczenie systemu podatkowego, systemu rozliczeń podatku od towarów i usług.  I rzeczywiście są to zmiany o charakterze pozytywnym. Niwelują pewne wątpliwości, które do tej pory pojawiały się w systemie podatkowym po obydwu stronach.

Red. Agnieszka Majcher

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.