Menu

Niemiecki rynek otwarty na Polaków

Niemiecki rynek otwarty na Polaków – jak założyć spółkę UG?

Potencjał zagranicznych rynków kusi i tak też jest w przypadku Niemiec. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na założenie spółki właśnie w tym kraju. Unternehmergesellschaft, czyli spółka UG, jest szczególnie atrakcyjna ze względu na niski kapitał i ograniczoną odpowiedzialność wspólników. Można powiedzieć, że UG to odpowiednik polskiej spółki z o.o. Taka forma działalności może przynieść jednak więcej korzyści niż nasza rodzima. Jakich?

Dlaczego Polacy zakładają spółki w Niemczech?

Niemiecki rynek przyciąga przedsiębiorców dzięki stabilności prawnej i dość dużym możliwościom rozwoju. Według dostępnych informacji, tysiące Polaków już skorzystało z tej szansy, przyczyniając się do wzrostu liczby nowo założonych firm w Niemczech. Dlaczego?

Założenie spółki UG wiąże się z mniejszą liczbą formalności niż w Polsce. Nie wymaga też tak dużego kapitału, a właściwie jest on chyba najmniejszy jaki mógłby być. Kusi też ograniczona odpowiedzialność, którą – co prawda – można zyskać też u nas, ale nie daje aż takiej elastyczności.

Polacy szczególnie doceniają fakt, że zakładanie spółki UG w Niemczech nie jest ograniczone do jednej formy prawnej na stałe. Tak naprawdę mają dość szerokie możliwości przekształcenia jej w inną działalność na każdym etapie funkcjonowania.

Nie bez znaczenia jest szybka i prosta rejestracja. Brzmi idealistycznie, ale Niemcy bardzo poważnie podeszli do kwestii uproszczenia całej procedury. Na rynku niemieckim czekają nas mniejsze wymogi formalne i – co ważne – niższe koszty.

Wszystko to sprawia, że dostęp do niemieckiego rynku dla Polaków jest wręcz nieograniczony i łatwiejszy niż kiedykolwiek.

Zakładanie spółki UG – jak to zrobić?

Jak już wiadomo, cała procedura nie jest tak skomplikowana jak w Polsce. Rzadziej przedsiębiorcy też natrafiają na różne przeszkody i ograniczenia prawne. Założyć spółkę UG można tak naprawdę szybko i bez większych problemów.

Nie oznacza to jednak, że nie jest konieczne jakieś pojęcie o rynku i formalnościach. Wręcz przeciwnie. Rynek cechuje się pewnymi wymogami prawnymi, które warto znać. Kłopotliwa może być nieznajomość terminologii w obcym języku i brak świadomości przepisów.

Pozostaje pytanie: Jak przebiega założenie niemieckiej spółki UG?

  1. Po pierwsze wybieramy nazwę. To nie dziwi nikogo, bowiem musimy zrobić to też w Polsce. W Niemczech musi być jednak ona zatwierdzona przez Izbę Przemysłowo-Handlową (IHK).

  2. Następnie czeka nas umowa spółki. Ten krok również kojarzymy z naszego rynku. Tak też w Niemczech należy sporządzić ją w formie aktu notarialnego. Przy tym warto jednak wiedzieć, że w przypadku UG zastosować można uproszczony wzór umowy – Musterprotokoll, który nie tylko upraszcza formalności, ale też zmniejsza koszty rejestracji.

  3. Do Spółki UG należy wnieść kapitał. W Niemczech przy tego rodzaju spółce wystarczy, aby wynosił on 1 euro. Należy jednak pamiętać, że przy przekształceniu UG w GmbH niezbędne będzie uzyskanie min. 25% zysku na rezerwę, aż do zgromadzenia kapitału 25 000 euro.

  4. Kolejny krok to otwarcie niemieckiego konta bankowego, co jest konieczne do rejestracji spółki UG. Na rachunek ten wpłaca się kapitał zakładowy.

  5. Na ostatnim etapie pozostaje już tylko rejestracja w rejestrze handlowym Handelsregister i zgłoszenie do niemieckiego urzędu skarbowego Finanzamt w celu uzyskania identyfikacji podatkowej.

Jak widać, zakładanie spółek UG jest stosunkowo proste, w szczególności gdy porównamy cały proces z bardziej skomplikowaną formą, jak GmbH. Niemniej jednak, może to być nie lada wyzwanie dla osób, które nie znają dobrze niemieckiego prawa, terminologii biznesowej i tamtejszych przepisów.

Barierą może być też brak biegłego posługiwania się językiem, co jest jednak konieczne, aby kontaktować się z urzędami czy notariuszem. Z tego względu przedsiębiorcy często decydują się na kompleksowe wsparcie z założeniu spółki. Te obejmuje reprezentowanie przed urzędami i dopilnowanie wszystkich formalności w odpowiedni sposób.

Wszystkie przeszkody da się rozwiązać, a korzyści idące za złożeniem spółki na pewno przewyższają ograniczenia. Jak mówią sami Polacy, wejście na niemiecki rynek wiąże się z naprawę niskim ryzykiem finansowym. Dodatkowo UG oferuje ograniczoną odpowiedzialność, a to chroni ich majątek osobisty. Kolejny plus to samo funkcjonowanie rynku. Niemcy mogą poszczycić się stabilnością, co sprawia, że perspektywa prowadzenia biznesu właśnie tam jest jeszcze bardziej atrakcyjna.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.