Menu

Murem za przedsiębiorcami

– Pracujemy nad propozycją zmian prawnych, które poprawią nasze otoczenie regulacyjne i będą dobrym motorem napędowym do szybszego wyjścia z kryzysu. Liczymy, że decydenci poważnie pochylą się nad tymi propozycjami, zwłaszcza że zbieramy wokół nich szerokie po-parcie środowisk biznesowych. Proponujemy chociażby dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, regionalizację płacy minimalnej, brak nowych obowiązków sprawozdawczych dla mikrofirm czy zdjęcie limitu dla przychodów ewidencjonowanych – mówi Rzecznik MŚP, Adam Krzysztof Abramowicz.

Rozmawia AGNIESZKA MAJCHER

Jakie są główne zadania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców?

Jest to na przykład wchodzenie do postępowań administracyjnych na prawach prokuratora w obronie przedsiębiorców, opiniowanie projektów ustaw i przedstawianie rządowi propozycji zmian legislacyjnych korzystnych dla MŚP czy wy-stępowanie o wiążące dla administracji objaśnienia prawne w przypadku niejasnego prawa. Te zadania realizujemy we współpracy z 235 organizacjami przedsiębiorców z powołanej przez rzecznika Rady Przedsiębiorców. Jednak także każda niezrzeszona firma może wnioskować we wszystkich przedstawionych obszarach działalności rzecznika.

Kto może zwrócić się do Rzecznika MŚP?

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy – czyli 98 proc. wszystkich przedsiębiorców w naszym kraju. To w ich sprawach może-my wejść do toczących się postępowań administracyjnych i sądowo-administracyjnych. W sprawach legislacyjnych jednak działamy na rzecz całego biznesu, lobbując za zmianami w prawie, które poprawiają nasze otoczenie gospodarcze.

Na czym polega akcja informacyjno-organizacyjna #RatujBiznes?

Na wstępie powiedzieć należy, że akcja dotyczyła okresu zablokowania gospodarki w czasie pandemii Covid-19. Zdecydowana większość firm może już bowiem znów prowadzić swoją działalność. Pomysł akcji powstał w czasie, gdy nagle kilkaset tysięcy firm nie mogło normalnie funkcjonować i zaczęło szukać pomocy. Zaprosiliśmy do współpracy kancelarie prawne, które nieodpłatnie pomagały przedsiębiorcom wypełniać rozmaite wnioski o wsparcie z tarcz antykryzysowych. Do akcji przystąpiło kilkaset kancelarii, za co szczerze im dziękuję. Po raz kolejny pokazaliśmy jako społeczeństwo, że w trudnych chwilach umiemy sobie pomagać.

Czas pandemii to trudny okres dla wielu firm. Z czym borykają się mali i średni przedsiębiorcy?

Dzięki tarczom antykryzysowym i tar-czy finansowej PFR oraz przekazaniu po-nad 100 mld złotych do firm dotkniętych brakiem lub ograniczeniem przychodów udało się przenieść przez ten trudny okres substancję firm i ocalić większość miejsc pracy. Obecnie największym problemem jest fakt, że choć firmy wznowiły działalność, to często nie mają takich obrotów jak przed wirusem. Niektóre branże, jak np. branża organizacji imprez długo będą dochodzić do siebie, gdyż w tym roku odbywa się zdecydowanie mniej wydarzeń niż zwykle o tej porze. Do restauracji czy siłowni też przy-chodzi mniej ludzi niż przed pandemią. A wsparcie państwa przecież z reguły się już skończyło. Na szczęście wszyscy zdają sobie sprawę, że kolejne zamknięcie gospodarki nie jest już możliwe. Tym samym jest szansa, że za kilka miesięcy gospodarka wróci do kondycji sprzed pandemii.

A nad czym pracujecie państwo obecnie?

Pracujemy nad propozycją zmian prawnych, które poprawią nasze otoczenie regulacyjne i będą dobrym motorem napędowym do szybszego wyjścia z kryzysu. Liczymy, że decydenci poważnie pochylą się nad tymi propozycjami, zwłaszcza że zbieramy wokół nich szerokie poparcie środowisk biznesowych. Proponujemy chociażby dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, regionalizację płacy minimalnej, brak nowych obowiązków sprawozdawczych dla mikrofirm czy zdjęcie limitu dla przychodów ewidencjonowanych. Ponadto zajmujemy się także bardziej szczegółowymi rozwiązaniami. Na początku września opublikujemy np. raport o systemie rejestracji niektórych towarów SENT z pro-pozycjami zmian, które nie zastopują roli tego systemu w zwalczaniu przestępców, ale ograniczą drakońskie kary za drobne uchybienia przewoźników.

Jak ocenia pan konieczność organizowania takich wydarzeń, jak Forum Ekonomiczne w Krynicy z punktu widzenia sektora MŚP?

Bardzo pozytywnie. Sektor MŚP w dalszym ciągu jest średnio zorganizowany. Kongresy i spotkania gospodarcze to za-wsze okazja do większej konsolidacji środowiska, wymiany doświadczeń oraz dyskusji nad problemami biznesu. Dlatego jako Biuro Rzecznika MŚP chętnie uczestniczymy w tego typu wydarzeniach. Forum Ekonomiczne w Krynicy jako wydarzenie z wieloletnią tradycją zawsze będzie ważnym czasem w polskim kalendarzu gospodarczym.

Adam Krzysztof Abramowicz

– powołany na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców 22 czerwca 2018 roku. Ukończył studia na Wydziale Mechanicznym i Organizacji Górnictwa Politechniki Lubelskiej oraz studia podyplomowe w zakresie technologii wód, ścieków i odpadów na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej.

Prowadził z sukcesem własną działalność gospodarczą. Był jednym z głównych inicjatorów, a zarazem prezesem Zarządu Sieci Detalistów „Nasze Sklepy”, która powstała, by chronić małych i średnich przedsiębiorców. Był też jednym z założycieli oraz długoletnim prezesem Izby Gospodarczej Nowej Przedsiębiorczości w Białej Podlaskiej. Aktywna działalność biznesowa zaowocowała jego członkostwem w Radzie Polskiej Izby Handlu. Był radnym Rady Miasta Biała Podlaska oraz aktywnym działaczem samorządowym.

Poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Wykorzystując zdobyte w przedsiębiorczości doświadczenie, był m.in. członkiem sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP (wcześniej Komisji Gospodarki) oraz Parlamentarnego Zespołu Wspierania Przedsiębiorców Poszkodowanych w Outsourcingu Pracowniczym przez organy administracji państwowej RP, a także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. W związku z powołaniem na funkcję rzecznika MŚP, wystąpił z PiS i złożył mandat poselski.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.