Menu
Maszyny do obróbki metali - jakie są dostępne?

Maszyny do obróbki metali – jakie są dostępne?

Ciężko sobie wyobrazić produkcję wielu urządzeń, przyrządów, różnego typu sprzętu bez elementów wykonanych z metalu. Niebagatelną rolę odgrywają tu maszyny do obróbki metali, które umożliwiają stworzenie każdego wymaganego kształtu.

Metal – od zawsze cenny

Metal to bardzo stare tworzywo, towarzyszące ludzkości od epoki brązu. To nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę jego właściwości, zwłaszcza plastyczność i wytrzymałość. Już podczas ręcznej obróbki zapewniał wiele możliwości, lecz prawdziwie zaczęto z niego korzystać, gdy pojawiły się specjalnie zaprojektowane maszyny do obróbki metali. A potrzeb jest przecież bardzo dużo – od drobnych elementów, po większe narzędzia, aż po wielkie konstrukcje. To wszystko da się stworzyć za pomocą maszyn do obróbki metali. Dostępnych jest wiele tego rodzaju rozwiązań, wśród nich najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane to frezarki, tokarki, prasy hydrauliczne, wycinarki laserowe itp.

Obróbka metali – jakie metody są dostępne?

Obróbka metali niejedno ma imię, może odbywać się różnymi metodami. W tym względzie mamy do dyspozycji takie sposoby, jak 

  • obróbka mechaniczna skrawaniem,
  • obróbka cieplna,
  • obróbka plastyczna,
  • obróbka chemiczna,
  • obróbka cieplno-chemiczna

Niemniej, wraz z rozwojem technologii poszukiwane są kolejne, jeszcze bardziej nowatorskie rozwiązania, dzięki który proces obróbki metali może być szyby, precyzyjniejszy, ogólne bardziej udoskonalony pod każdym względem. Warto zauważyć, iż ogromnym skokiem technologicznym było wdrożenie sterowania numerycznego CNC, co pozwoliło na dokładniejszą obróbkę. Proces taki odbywa się w sposób automatyczny – wystarczy zastosować odpowiednie oprogramowanie i zaplanować cały – od początku do końca – cykl. 

Obróbka metali – jak przebiega?

Poznaliśmy już dostępne metody, teraz więc możemy przejść dalej, omawiając dokładniej maszyny do obróbki metali korzystające z wymienionych rozwiązań. 

Obróbka skrawaniem to bez wątpienia jeden z popularniejszych sposobów obróbki metalu. Pozwala na precyzyjne przygotowanie elementów, które stosuje się do produkcji silników, maszyn itp. Ogromne pole do działania daje tu obróbka za pomocą urządzeń CNC. Niezbędne maszyny używane do tych zadań to frezarki, tokarki, szlifierki do wałków i otworów, wiertarki, szlifierki do płaszczyzn.

Kolejna z obróbek – cieplna, ma miejsce podczas poddawaniu metalu działaniu wysokiej temperatury, dzięki czemu zmienia on swoje właściwości i można go formować. Tak w głównej mierze przeprowadzane są takie prace, jak stabilizowanie czy hartowanie.

W przypadku obróbki plastycznej dokonuje się kilka ważnych działań, zwłaszcza walcowanie, czyli zgniatanie metalu pomiędzy obracającymi się walcami. To zadanie wykonuje specjalna walcarka do blachy. Bardzo ważnym zadaniem jest też kucie, co oznacza odkształcanie metalu za pomocą uderzania lub nacisku. To samo powiemy o tłoczeniu, żeby rozdzielić, kształtować, jak łączyć blachy, na przykład z innym materiałem, jak folia. Te zadanie wykonują prasy hydrauliczne. Innym ważnym zadaniem jest także gięcie, żeby zmienić krzywiznę metalu. Nieocenioną pomoc zapewnia w tym obszarze prasa krawędziowa. 

Jak widzimy, maszyny do obróbki metali to całe spektrum ogromu zastosowań, dlatego też są one niezbędne w większości obszarów produkcyjnych. Przyspieszają pracę, zapewniając wykonywanie zadań precyzyjnie, z zachowaniem wysokiej jakości.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.