Dlaczego warto przekazać obsługę prawną ekspertom?
– Każda osoba, która prowadzi firmę, niezależnie od tego, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka, doskonale zdaje sobie sprawę, że czas jest najcenniejszym aktywem – mówi adwokat Małgorzata Lewandowska.
Rozmawia BARBARA JOŃCZYK
Jakie problemy są obecnie najczęstszym powodem skłaniającym firmy do współpracy z kancelarią prawną?
Obecnie takim problemem, który pojawia się najczęściej, są zmieniające się przepisy prawne. Tempo ich zmian jest zastraszające nawet dla prawników. Trudno bowiem oczekiwać od przedsiębiorców, żeby mieli czas na prowadzenie swoich firm i jednoczesne śledzenie zmian w prawie. To jest niemożliwe. Kolejnym powodem, dla którego zgłaszają się do mnie firmy, jest kwestia redagowania i konstruowania umów. Po okresie pandemii przedsiębiorcy chcą mieć dobrze skonstruowane umowy. Są to umowy z pracownikami, kontrahentami, usługodawcami oraz ze wszystkimi innymi podmiotami, z którymi współpracują. Pandemia bardzo mocno wpłynęła na prowadzone przez nas biznesy. Obecnie również bardzo wielu przedsiębiorców zgłasza się w kwestii zmian w spółkach – w zarządach, wspólnikach, albo też w strukturze działania spółek. Są to zdarzenia, które muszą być zgłaszane do KRS online, co może stanowić trudność. Według mnie najczęstszym problemem i sytuacją, która dotyczy bardzo wielu przedsiębiorców, jest po prostu brak czasu. Przedsiębiorcy chcą móc zajmować się swoim biznesem, a pozostałe kwestie zostawiają profesjonalistom. Ten fakt cieszy mnie najmocniej, ponieważ wiele trudnych kwestii zostaje oddelegowanych do odpowiednich osób.
Jakie podmioty obsługuje pani kancelaria?
Moja kancelaria specjalizuje się zarówno w obsłudze przedsiębiorstw, jak i klientów indywidualnych. Firmy z reguły obsługuję długofalowo, natomiast klientów indywidualnych przy konkretnych sprawach. Oczywiście jest tak, że klienci indywidualni wracają do mnie z kolejnymi sprawami, natomiast statystycznie przyjmuję, iż jest to jeden klient. Od dłuższego czasu mamy bardzo mocno zakrojoną działalność w zakresie obsługi klientów indywidualnych. To przede wszystkim prawo rodzinne, w tym rozwody, alimenty, kontakty z dziećmi oraz upadłości konsumenckie. Natomiast jeżeli chodzi o kwestię obsługi przedsiębiorców – spółek i jednoosobowych działalności gospodarczych – obszar działania jest większy. W tym zakresie prowadzę obsługę zarówno bieżącą, jak i celową. Ponadto opracowuję strategie dla zarządów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i dla wspólników, wspieram ich w bieżącej działalności. Analizuję kontrakty oraz umowy, reprezentuję swoich klientów przed sądami i urzędami. Prowadzę również szkolenia online dla zarządów i prezesów spółek. Doradzam przedsiębiorcom najkorzystniejsze formy prowadzenia działalności. Przeprowadzam procesy upadłościowe spółek oraz osób fizycznych.
Dlaczego firmy powinny korzystać z usług kancelarii prawnych?
To jest bardzo dobre pytanie, częściowo już na nie odpowiedziałam, ale temat wart jest rozwinięcia. Pierwsza kwestia, która moim zdaniem jest nadrzędna, to tempo zmiany przepisów prawnych. Struktura oraz zawiłość tychże przepisów powodują, iż powinni zająć się nimi profesjonaliści. Kolejnym czynnikiem jest czas. Każda osoba, która prowadzi firmę, niezależnie od tego, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka, doskonale zdaje sobie sprawę, że czas jest najcenniejszym aktywem. Wielu przedsiębiorców w swoich firmach jest jednocześnie szefami, menedżerami i ekspertami, co bardzo mocno wpływa na ilość czasu, a w związku z tym pracy, jaką wykonują na rzecz własnych firm. Ta okoliczność sprawia, że przedsiębiorcy po prostu nie mają kiedy zająć się kwestiami prawnymi – i całe szczęście. Nieraz trafiali do mnie przedsiębiorcy, którzy próbowali jakąś odpowiedź znaleźć w Internecie, a potem okazywało się, że strzelili sobie w kolano. Nie polecam takich rozwiązań. Jeżeli nie jest się prawnikiem, nie zna się całokształtu przepisów prawnych, nie potrafi się czytać prawa – nie należy się nim zajmować. Szewc jest od tego, żeby naprawiać buty, lekarz od tego, żeby leczyć ludzi, adwokat od tego, żeby reprezentować swoich klientów przed sądami, urzędami oraz aby czuwać nad wszystkimi prawnymi sprawami firmy.
Pani kancelaria przyjmuje na siebie reprezentowanie klientów przed bankami i instytucjami finansowymi. Obecnie wiele firm ma problemy finansowe. Czy mogą państwo zapewnić ochronę majątku przed wierzycielami, a jeżeli tak, to w jaki sposób?
Tak, reprezentujemy klientów przed bankami i instytucjami finansowymi, a także podczas rozmów ugodowych dotyczących spłaty zadłużeń. Ochrona majątku przed wierzycielem jest kwestią bardzo złożoną. Wszystko jest uzależnione od tego, czy przedsiębiorca działa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, czy też spółki. To ma ogromne znaczenie w zakresie ochrony majątku, zarówno przedsiębiorcy, jak i osobistego majątku osób wchodzących w skład organów firmy. Poza tym bardzo duże znaczenie ma kwestia dotycząca wysokości zadłużenia, czasu zalegania, egzekucji oraz instytucji, które prowadzą tę egzekucję. To wszystko będzie wpływało na możliwość skutecznego reprezentowania klienta w procesie egzekucyjnym.
Reprezentujecie również osoby poszkodowane podczas postępowań w sądach krajowych przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Jak to wygląda?
Nie ma w Polsce wielu kancelarii, które reprezentują klientów przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. To jest szczególne postępowanie, które charakteryzuje się specyficzną procedurą. Niestety, niewiele osób w Polsce wie, że jeżeli ich prawa człowieka zostały złamane podczas procesu sądowego w Polsce, mogą wystąpić do Trybunału Europejskiego. Magia tego postępowania została trochę odczarowana podczas spraw frankowych, ponieważ toczyło się kilka postępowań w tym zakresie. Natomiast nadal niewiele osób ma świadomość, że to w ogóle jest osiągalne. Przede wszystkim trzeba tutaj mieć na uwadze, że postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka wiąże się z wykazaniem, iż podczas procesu sądowego zostały naruszone prawa człowieka, tj. strony, która w tym procesie występowała. Drugą bardzo ważną kwestią jest to, że strona musi wyczerpać całość postępowania przed sądem powszechnym w kraju, w którym ma obywatelstwo. Dopiero zakończenie sprawy przed polskimi sądami daje możliwość wystąpienia przed jurysdykcją europejską. Bardzo dużą zaletą tych spraw jest to, że wstępna weryfikacja przebiega w sposób stosunkowo sprawny w porównaniu z czasem rozpatrywania w polskich sądach. Innymi słowy, strona, która chce wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, bardzo szybko będzie miała odpowiedź, czy w ogóle jej skarga jest możliwa do rozpatrzenia. Ta okoliczność mocno wpływa na szybkość tego postępowania oraz świadomość stron występujących w procesie.
Jak rozpoznać dobrego prawnika? Czy wiedza i kompetencje wystarczą?
To jest bardzo trudne pytanie i nie wiem, czy potrafię na nie dobrze odpowiedzieć. Moim zdaniem zasadniczą kwestią przy wyborze adwokata do prowadzenia sprawy jest chemia z klientem. Klient musi czuć, że ta osoba będzie reprezentowała go w sposób należyty i profesjonalny. Bardzo często po wstępnej rozmowie już wiadomo, czy klient i adwokat do siebie pasują. Pozwolę sobie zażartować, że to trochę jak w małżeństwie. Oczywiście można się z tego śmiać, natomiast na dłuższą metę ma to ogromne znaczenie. Bardzo często bowiem klienci decydują się na prowadzenie ważnych dla nich spraw, które w randze ich całego życia mogą być niezwykle istotne, w związku z tym rola adwokata ma ogromne znaczenie. Niewątpliwie ogromna wiedza i kompetencje są atutem. Jednak myślę, że jest tutaj jeszcze coś więcej – element ludzki. On jest bardzo istotny. Równie ważne w zakresie reprezentacji przedsiębiorstw dla moich klientów jest to, że mam bardzo biznesowe podejście do prowadzonych przeze mnie spraw, generując tym samym maksimum zysku przy jak najmniejszych inwestycjach. To są cele nadrzędne, które stawiają mi moi klienci. Niewątpliwie pomaga mi w tym to, że pochodzę z rodziny biznesowej i można powiedzieć, że kwestie prowadzenia biznesu wyssałam z mlekiem matki. Poza tym mam takie motto, które prowadzi mnie od początku, kiedy zostałam adwokatem – prawo jest zarówno dla ludzi, jak i dla biznesu. Nikt dzisiaj nie chce słuchać adwokata, który mówi językiem prawniczym, każdy chce słyszeć, jakie jest rozwiązanie jego konkretnego problemu.
Pani kancelaria wielokrotnie została nagrodzona za jakość usług. Które z tych wyróżnień ma dla pani największe znaczenie?
To prawda, od ponad dwóch lat cały czas dostaję nagrody w związku z prowadzoną przeze mnie działalnością zawodową. Każde z otrzymanych wyróżnień jest dla mnie ogromnie ważne, ponieważ potwierdza jedynie, że to, co robię – robię dobrze i że jest to doceniane przez ludzi. Niewątpliwie ogromne znaczenie ma dla mnie wyróżnienie, jakie otrzymałam w 2021 roku od „Forbes Women Polska” – zostałam uznana za jedną z czołowych kobiet polskiego LinkedIna. Równie ważne jest wyróżnienie z 2021 roku, kiedy to zostałam laureatką Lidera Przedsiębiorczości – tytułu przyznawanego przez Europejskie Forum Przedsiębiorczości. W tym roku moja kancelaria otrzymała prestiżową nagrodę Lidera Usług Prawnych 2022. Lider Usług Prawnych jest pierwszym w Polsce konkursem jakości, w ramach którego kancelarie i inne podmioty działające na rynku usług prawnych mogą uzyskać prestiżowy certyfikat potwierdzający, że działają w sposób profesjonalny, rzetelny i zgodny ze standardami określonymi w regulaminie konkursu. Oceny i akredytacji kancelarii dokonuje kapituła ekspercka złożona z wybitnych naukowców i praktyków zawodów prawniczych, zatrudnionych m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie w Białymstoku i Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Konkurs służy identyfikowaniu i promowaniu najlepszych polskich kancelarii prawnych, upowszechnianiu wysokich standardów profesjonalizmu w działalności na rynku usług prawnych oraz podnoszeniu jakości tych usług z korzyścią dla klientów. Jestem jedną z dwóch kancelarii w województwie mazowieckim, która otrzymała certyfikat – dla mnie osobiście to ogromne wyróżnienie.