Menu

LUKSUS PO FRANCUSKU Peugeot 508 GT

Peugeot 508 zaliczany jest do klasy średniej – wyższej. Walory tego auta docenią nie tylko zagorzali fani marek francuskich. To auto daje poczucie komfortu i luksusu w wyrafinowanym i klasycznym, francuskim styl

Aneta Sienicka, Krzysztof Jończyk

 

 

a20Testowane auto to wersja GT tego modelu. Można ją poznać m.in. po dobrze się prezentują- cej podwójnej rurze wydechowej z aluminiowymi wykończeniami. Zawie- szenie auta jest typowo francuskie. Czyli mimo sportowych aspiracji, autem po- dróżuje się miękko i komfortowo, a nie- równości pokonywane są niczym po- duszkowcem. To cecha, która gwarantu- je komfort. Przy szybszej jeździe, mimo do- syć miękkiego zawieszenia, nie doświad- czymy niebezpiecznych sytuacji. Rów- nież ani o nad i podsterowności w „508” nie ma mowy. Jeśli kierowca delikatnie przesadzi, momentalnie do akcji wkroczy elektroniczna pomoc w postaci np. sys- temu kontroli trakcji (ASR) czy elektro- nicznego rozdzielacza siły hamowania strony prawej/lewej (CBC) lub osi przed- niej/tylnej (REF).

Wyjątkowa stylistyka

Stosunkowo krótkie zwisy nadwozia, szczególnie tylny, w porównaniu z ogrom- nym rozstawem osi sprawiają, że sylwetka Peugeot 508 prezentuje się dynamicznie. Mamy tu nadwozie jakby „wyrzeźbione z jednej bryły”. Konstrukcja auta bardzo solidna a wykonanie w całości z użyciem materiałów najwyższej jakości. Uwagę przykuwa też osłona chłodnicy, spra- wiająca wrażenie oderwanej od reszty nadwozia. W oczy rzucają się wyraźnie zaznaczone kontury reflektorów przed- nich oraz trzy czerwone „pazury”, kry- jące trzy rzędy świateł LED w reflekto- rach tylnych. Sportowego charakteru dodaje autu znacznie większy udział bla- chy niż powierzchni przeszklonych. We- dług takiego schematu projektuje się ra- czej sportowe coupé, niż rodzinne seda- ny. Zapał do tego, aby szybko „rozpychać” się między cząsteczkami powietrza pod- kreśla współczynnik oporu Cx, wyno- szący 0,25. Te cechy sprawiają, że w „508” można poczuć się niemal jak w sportowym aucie.

Komfort w kabinie

Wewnątrz auta miejsca w sam raz dla kompletu pasażerów. Szczególnie z przo- du nawet wysokie osoby nie będą maru- dzić na ciasnotę. Z tyłu także nie jest źle, ale na stopy „długonogich” przydałoby się więcej przestrzeni. Kufer oferuje niespeł- na 500 l pojemności, co uznać należy za akceptowalny wynik. Wiele ciepłych słów należy się projektowi kabiny. Tu miły pol- ski akcent – wnętrze „508-ki” stworzył Adam Bazydło, „nadwiślański” stylista wnętrz aut. Po otwarciu drzwi wersji GT od razu czuć powiew luksusu. Skojarze- nia zdecydowanie przywodzą na myśl pro- jekty niemieckich aut, gdzie wszystko jest uporządkowane i podporządkowane ergonomii. Przepięknie wystylizowane zegary główne to pokaz mistrzostwa pol- skiego designera. W roli głównej na kon- soli centralnej występuje kolorowy ekran (m.in. z nawigacją), który obsługuje się z tunelu środkowego za pośrednictwem pokrętła i wianuszka przycisków zgrupo- wanych wokół niego. Rozwiązanie po- dobne do Audi czy Mercedesa, które ła- two opanować i polubić.

Miejsce pracy kierowcy jest bliskie ide- ałowi. Elektrycznie sterowane, komfor- towe fotele posiadają tak wszechstronną regulację, że zadowolą niemal każdego. Niemal, bo swym wyprofilowaniem nie sprzyjają osobom o słuszniejszej posturze. Doskonałe wrażenie sprawia „szara” skó- rzana tapicerka Nappa Cohiba, za którą warto sięgnąć do kieszeni i wyłożyć do- datkowe 7 tys. PLN. Do tego szczególne uznanie należy się za funkcję masażu w fo- telu kierowcy. Podczas długiej podróży, może być zbawienna dla zmęczonych pleców.

Trójramienna, skórzana kierownica posiada miłe dla oka aluminiowe wstaw- ki. Jej gruby wieniec jest tak soczysty w do- tyku jak mogłoby być np. kolano urodzi- wej pasażerki siedzącej obok kierowcy. Oczywiście, kierownicę zaopatrzono w szereg przycisków, którymi można ob- sługiwać wiele pokładowych urządzeń. Wreszcie – bo w modelu 407 sterowało się dżojstikiem z kolumny kierowniczej, co by- wało irytujące.

Oryginalnie prezentuje się wyświetlacz head-up, który w formie wysuwanej płytki przy podszybiu informuje o bieżącej prędkości czy funkcjach GPS. To również świetne rozwiązanie podczas dłuższych, nocnych podróży, kiedy możemy wyłączyć rażący w tych warunkach w oczy ekran z nawigacją i korzystać wyłącznie ze wspomnianego wyświetlacza.

a21Emocjonujący silnik

Pod maską testowanego Peugeot 508 znajduje się najmocniejsza (również w tej klasie aut!) wysokoprężna jednostka na- pędowa o mocy 204 KM i pojemności 2,2 l. „508” wyposażone w tę jednostkę jest niczym sportowiec z duszą lwa! Nie na darmo producent określił ją mianem symbolu GT. Pierwszą setkę na prędko- ściomierzu ujrzymy po 8,2 sekundach i maksymalnie możemy rozpędzić się do około 235 km/h.

Bardzo dobrą elastyczność zapewnia nam spory moment obrotowy wynoszą- cy aż 450 Nm! Mimo niezbyt szerokiego zakresu jego dostępności (2000-2750 obr/min.), mamy zawsze pewność bez- piecznego i szybkiego wyprzedzenia in- nych pojazdów. Do tego spalanie paliwa na średnim poziomie ok. 6 l./100 km, przy takich parametrach silnika to naprawdę niezły wynik.

Automatyczna, 6-biegowa skrzynia biegów przekazuje całą moc silnika na przednie koła. Biegi zmieniane są płynnie i bez nieprzyjemnych szarpnięć, a do tego w miarę potrzeby szybko. Jeśli jed- nak komuś znudzi się monotonia i nuda spowodowana brakiem zmiany biegów, ist- nieje możliwość półautomatycznej zmia- ny za pomocą idealnie leżącego w dłoni lewarka lub łopatek przy kierownicy.

Środowisko naturalne

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że producent dużą wagę przywiązuje do ograniczenia niekorzystnego wpływu po- jazdu na środowisko naturalne. Model 508 jest niemal w 15 proc. zbudowany z „zie- lonych materiałów”, pochodzących z re- cyklingu lub wyprodukowanych z mate- riałów pochodzenia naturalnego. Materiały te możemy znaleźć w ok. 30 elementów budowy auta. W efekcie 85 proc. masy auta można poddać recyklingowi a 95 proc. od- zyskać. To niezwykle ważne w czasach po- stępującej degradacji środowiska.

Testowany model i jego wyposażenie to koszt powyżej 150 tys. PLN. Wrażenia z jazdy, bogate wyposażenie, wysoki kom- fort i niskie spalanie paliwa warte są tej ceny.

Plusy:

• dynamika i pewność w prowadzeniu

• komfortowe wyposażenie

• przyjemne dla oka oświetlenie wnętrza

• bezkluczykowy system

otwierania/zamykania i uruchamiania auta

• funkcja masażu w siedzeniu kierowcy

Minusy:

• mało funkcjonalne zamknięcie klapy

Bagażnika

a22

 

 

 

Redakcja „Przedsiębiorcy.eu” miała możliwość testu Peugeot 508 GT dzięki uprzejmości Pol-Mot Auto, dealera marek: Peugeot, Škoda, Opel i Chevrolet.
Więcej zdjęć Peugeot 508 GT do obejrzenia na stronie www.superauta.com.pl

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.