Menu
Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu - co warto wybrać?

Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu – co warto wybrać?

Samochody firmowe stanowią jedno z najważniejszych narzędzi wspierających pracę współczesnych firm. Można je wprowadzić do przedsiębiorstwa na kilka sposobów, spośród których najbardziej znane są dwa – leasing i wynajem długoterminowy. To usługi, które pod wieloma względami różnią się między sobą. Warto jednak bliżej poznać każdą z nich, aby dowiedzieć się, w oparciu o którą opłaca się budować swoją flotę samochodową. Jakie są zasadnicze różnice pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym – o tym powiemy poniżej!

Leasing. Odkrywamy zalety i wady najpopularniejszej formy finansowania floty!

Leasing to zdecydowanie najbardziej znana i co za tym idzie, także bardzo popularna wśród przedsiębiorców metoda finansowania floty firmowych pojazdów. W swoim klasycznym wydaniu pozwala sfinansować zakup pojazdów, które po wygaśnięciu zobowiązania i opłaceniu ostatniej raty zostaną przez firmę wykupione na własność. Leasing jest dostępny w dwóch formach – przedsiębiorcy mogą skorzystać z leasingu operacyjnego lub jego finansowej odmiany. 

Umowy są zwykle zawierane na okres 5 lat, aczkolwiek istnieje także możliwość wydłużenia czasu ich trwania do nawet 7 lat. Po zamknięciu zobowiązania firma ma obowiązek wykupu użytkowanych w ramach leasingu pojazdów za symboliczną wartość. W większości przypadków, aby skorzystać z leasingu wymagane jest także wniesienie tzw. opłaty wstępnej. To wkład własny, który zazwyczaj zawiera się w przedziale od 10 do 20% wartości rynkowej pojazdu. Warto jednak mieć świadomość, że wysokość opłaty wstępnej zależy od leasingodawcy i na rynku działają także firmy, które oferują ją w symbolicznej wysokości np. 1%.

Leasing pozwala firmie na korzystanie z uzyskanego w jego ramach pojazdu jak ze swojej własności. Przedsiębiorstwo może więc wprowadzać do niego dowolne modyfikacje i dysponować nim właściwie bez żadnych ograniczeń. To dobre rozwiązanie dla firm, które chcą mieć pełną dowolność w zakresie użytkowania pojazdu, w tym także możliwość wprowadzania usprawnień i tuningów. Korzystanie z samochodów firmowych jak z własnych wiąże się jednak z określonymi obowiązkami i kosztami, które całkowicie obciążają firmę. Leasing zazwyczaj jest bowiem samym finansowaniem, które nie obejmuje usług dodatkowych. 

Wynajem długoterminowy. Zarządzanie flotą samochodową w nowoczesnym wydaniu

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się natomiast w przypadku wynajmu długoterminowego. To stosunkowo nowa usługa, która cieszy się jednak sporym zainteresowaniem i uznaniem wśród polskich firm. Wynajem długoterminowy pozwala na pozyskanie potrzebnych przedsiębiorstwu pojazdów na czas dłuższy niż 1 rok – umowy pomiędzy firmą a wypożyczalnią są zwykle zawierane na 2-3 lata. 

Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu - co warto wybrać?

Kluczową różnicę między leasingiem a wynajmem długoterminowym stanowi to, co dzieje się z autem po wygaśnięciu zobowiązania. W przypadku wynajmu pojazd powraca bowiem do wypożyczalni, bez możliwości jego wykupu przez firmę. Zamiast tego, firma może zawrzeć kolejną umowę i w jej ramach wynająć nowe pojazdy na kolejny okres czasu. Brak możliwości wykupu auta nie oznacza więc pozbawienia przedsiębiorstwa korzyści płynących z posiadania własnej floty.

W ramach wynajmu długoterminowego nie jest także wymagane uiszczenie opłaty wstępnej. Firma jest zobowiązana jedynie do opłacania miesięcznego abonamentu. Pod pojęciem tym kryje się stała opłata, która obejmuje jednak nie tylko sam koszt korzystania z użyczonego pojazdu. W przeciwieństwie do leasingu, w ramach wynajmu długoterminowego klienci korzystają bowiem także z szeregu usług dodatkowych. W ich skład wchodzi m. in. ubezpieczenie pojazdu, przeglądy techniczne, naprawy, części zamienne, assistance, wymiana opon, a także profesjonalne zarządzanie flotą samochodową. 

W związku z tym, że auta przez cały okres obowiązywania umowy pozostają własnością wypożyczalni, a po jej zakończeniu powracają do właściciela, firma jako ich użytkownik ma ograniczone możliwości w zakresie ich eksploatacji. W większości przypadków wypożyczalnie nie dopuszczają bowiem modyfikacji czy tuningów swoich pojazdów. Znaczenie ma także stan zwracanego samochodu, który powinien nosić jedynie standardowe ślady zużycia, typowe dla jego przebiegu oraz wieku. 

W związku z tym, wynajem długoterminowy to usługa stworzona dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie wygodę, przewidywalność kosztów, a także chcą użytkować w firmie zawsze nowe, perfekcyjnie dostosowane do jej bieżących potrzeb pojazdy. Docenią ją także firmy, które w ciągu roku mają potrzebę tymczasowej rozbudowy floty o dodatkowe auta – taką możliwość oferuje bowiem wyłącznie wynajem długoterminowy.

Informacje dotyczące kosztu wynajmowania długoterminowego aut – pod adresem: www.latweauto.pl/blog/artykuly/3-ile-kosztuje-wynajem-dlugoterminowy-samochodu

Partner artykułu:

"Łatwe auto"

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.