Menu
Jak założyć parking płatny?

Jak założyć parking płatny?

Prowadzenie parkingu prywatnego może okazać się świetnym pomysłem na własny biznes. Zwłaszcza w większych miastach, w których stale brakuje miejsc postojowych, taka inwestycja bardzo szybko się zwróci i zacznie przynosić dochody. Zastanawiasz się jak założyć parking płatny? Ważne będzie zarówno poznanie przepisów prawnych, jak i odpowiednie przygotowanie terenu.

 

Parking płatny prywatny – od czego zacząć?

Tak naprawdę założenie prywatnego parkingu jest bardzo proste – przynajmniej od strony prawnej. Nie będziesz do tego potrzebował żadnego pozwolenia na prowadzenie parkingu. Wystarczy, że dysponujesz odpowiedniej wielkości terenem, przygotujesz jego nawierzchnię oraz określisz, czy prowadzisz parking strzeżony, czy niestrzeżony.

Jeśli przychody z prowadzenia parkingu nie przekroczą miesięcznie 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, nie musisz nawet rejestrować działalności gospodarczej! Jeśli jednak planujesz większe zarobki, konieczne będzie założenie firmy.

Parking można prowadzić zarówno w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółki z o.o., spółki cywilnej, jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej czy akcyjnej. Nie może być on jedynie prowadzony przez spółkę partnerską. Wybraną formę działalności będziesz musiał zarejestrować w CEIDG (działalność jednoosobowa lub spółka cywilna) albo w KRS (pozostałe formy działalności). Konieczne będzie również określenie PKD – dla prowadzenia parkingu PKD to 52.21.Z, czyli „działalność usługowa wspomagająca transport lądowy”.

Ile kosztuje założenie parkingu?

Czy fakt, że założenie parkingu nie wymaga specjalnych zgłoszeń ani pozwoleń przesądza o niskich kosztach takiej inwestycji? Niekoniecznie. Kiedy zastanawiasz się jak założyć parking płatny, pod uwagę musisz wziąć nie tylko kwestie prawne, ale także konieczność przygotowania nawierzchni.

Podłoże pod parking możesz wysypać kruszywem lub żwirem albo zdecydować się na położenie na nim płyt drogowych. Ta druga opcja, choć pozornie droższa, lepiej sprawdzi się w perspektywie czasu. Z parkingu będzie można korzystać przez wiele sezonów bez konieczności ciągłego uzupełniania i poprawiania nawierzchni. Będzie to ogromne ułatwienie zarówno dla Ciebie, jak i korzystających z parkingu kierowców. Co w końcu jasne, płacąc za parking, każdy oczekuje możliwości dojścia do najbliższego chodnika bez brudzenia butów w błocie.

Płyty drogowe parking – ażurowe, betonowe czy plastikowe?

Jakie płyty drogowe sprawdzą się najlepiej przy zakładaniu parkingu? Wiele zależy od Twoich preferencji.

Płyty parkingowe betonowe lub ażurowe będą z pewnością trwałe i wytrzymałe. Z czasem jednak mogą się kruszyć, a cała nawierzchnia zacznie wówczas wymagać odnowienia. Co więcej, układanie płyt betonowych nie należy do łatwych. Duże płyty ułożysz w wybranym miejscu jedynie przy pomocy ciężkiego sprzętu (i na dobrze przygotowanym gruncie). Wszystko to sprawia, że koszt założenia takiego  parkingu płatnego prywatnego będzie dość wysoki.

Zamiast betonowych, możesz wybrać płyty parkingowe plastikowe albo geokratki parkingowe. To nowoczesne rozwiązania, które znacznie ułatwiają ułożenie nawierzchni parkingu. Aby je zastosować, nie musisz bardzo dokładnie wyrównywać terenu – wystarczy, że podłoże pod kratkę parkingową zostanie wstępnie przygotowane.

Płyty plastikowe i geokratki są przy tym niewielkie i bardzo lekkie – waga płyt waha się, zależnie od rodzaju, od 27 kg do 37 kg. Pojedyncze geokratki ważą jeszcze mniej! Do układania elementów nawierzchni wystarczą więc jedynie 2 osoby zaopatrzone w podstawowe narzędzia. A to znacząco zmniejsza koszty inwestycji oraz skraca czas prowadzenia prac budowlanych.

Płyta parkingowa od Geoproduct.pl należy przy tym do bardzo wytrzymałych materiałów. Jest odporna na działanie czynników zewnętrznych i atmosferycznych. Dzięki temu powierzchnia parkingu przetrwa w niezmienionym stanie przez bardzo długi czas (masz na to gwarancję producenta). Łatwiejsza w tym przypadku jest także naprawa ewentualnych uszkodzeń czy ubytków wynikłych z intensywnego lub niewłaściwego użytkowania.

Założenie parkingu płatnego to na pewno ciekawy pomysł na własny biznes. Wystarczy przygotować wydzielony teren, określić godziny działania parkingu oraz, ewentualnie założyć działalność gospodarczą. Nie jest w tym przypadku potrzebne żadne zezwolenie na prowadzenie parkingu czy inne dokumenty.

zdjęcie stock.adobe.com, autor evening_tao

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.