Menu
Jak pomóc pracownikom zmniejszyć stres i pozostać produktywnym: 5 porad HR

Jak pomóc pracownikom zmniejszyć stres i pozostać produktywnym: 5 porad HR

Jak stres wpływa na wydajność

Do zwykłego stresu związanego z wielozadaniowością i dużym obciążeniem pracą dochodzi teraz stres sytuacyjny związany z bieżącymi wydarzeniami. W rezultacie wielu pracowników znajduje się w stanie ciągłego niepokoju.

Bądźmy szczerzy, stres nie zawsze ma negatywne skutki. Krótkotrwały stres, czyli eustres, wręcz przeciwnie, pomaga zebrać siły do rozwiązania problemu: ucieczki przed niebezpieczeństwem w czasach starożytnych lub dotrzymania terminu w pracy obecnie. W szczególności fińscy przedsiębiorcy w badaniu opisali swoje doświadczenie eustresu jako stan zadowolenia i produktywności, który sprawia, że praca wydaje się łatwa.

Jednak w dzisiejszym środowisku często musimy mówić o długotrwałym stresie, do którego nasz organizm nie jest naturalnie przystosowany. W takich warunkach człowiekowi trudno jest się skoncentrować, jest stale rozproszony, a jego produktywność spada.

Ponieważ stres zmniejsza produktywność, ważne jest, aby firmy monitorowały stan psychiczny swoich pracowników. W dzisiejszych czasach specjaliści HR powinni zwracać na to szczególną uwagę.

5 sposobów, aby pomóc swojemu zespołowi radzić sobie ze stresem:

  1. Poinformuj

Niepokój pojawia się u ludzi, gdy znajdą się w nieznanej sytuacji i jest nasilany przez brak danych. Brak informacji prowadzi do powstawania plotek i pogłosek. Ważne jest, aby informować pracowników o tym, co dzieje się w firmie. Na przykład, jeśli planujesz zawiesić poszukiwania nowego pracownika i rozdzielić obowiązki między dotychczasowych pracowników, powinieneś ogłosić to na spotkaniu i wyjaśnić decyzję. O bieżących sprawach pracowniczych, takich jak konieczność podpisania dodatkowego porozumienia do umowy, możesz poinformować na czacie firmowym. Ale jeśli pracownicy mają pytania, lepiej też zebrać się osobiście lub poprzez rozmowę online, aby na nie odpowiedzieć.

Organizuj regularne spotkania: zespołowe i osobiste. Podczas takich spotkań ważne jest, aby zostawić czas na komunikację na tematy niezwiązane z pracą, których nikt nie będzie oceniał. Takie krótkie przerwy pozwolą Ci odetchnąć od zadania i wrócić do niego z nową energią. W zależności od charakterystyki osób w zespole, znajdźcie swój własny „trick”. Może to być praktyka dzielenia się zabawnymi cytatami, obrazkami i memami, aby się rozweselić. Możesz też zorganizować grupę zasobową dla zespołu, zaprosić do niej psychologa, nawet online. O dziwo, zwykła rozmowa pomaga utrzymać spokój i atmosferę pracy w zespole.

  1. Stwórz atmosferę zaufania

Ważne jest, aby pracownicy mogli dzielić się swoimi opiniami, także na tematy niezwiązane z pracą, bez bycia za to ocenianym. Można stworzyć ogólny czat do nieformalnej komunikacji lub wydzielić na ten cel czas, na przykład godzinę pod koniec dnia pracy raz w tygodniu. Nie ma potrzeby ingerowania w nieformalną komunikację pracowników, którzy mogą dać upust emocjom – niektórzy tego potrzebują. Jednocześnie należy wyjaśnić, że są tematy, których poruszanie w pracy jest niepożądane, np. polityka. W przeciwnym razie pojawią się sytuacje konfliktowe wynikające ze ścierania się punktów widzenia i wzrośnie poziom napięcia.

  1. Pomóż utrzymać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym

Każdy radzi sobie ze stresem na swój sposób: jedni nie potrafią skupić się na zadaniu, a inni wręcz przeciwnie – pogrążają się w pracy. Druga opcja jest nie mniej groźna dla firmy, ponieważ może prowadzić do wypalenia zawodowego. Specjalista HR może pomóc w uniknięciu tego zjawiska. Może na przykład zorganizować zajęcia, które sprzyjają budowaniu zespołu i relaksowi.

Ważne jest, aby pracownicy rozumieli potrzebę odpoczynku i nie przepracowywali się. Jeśli specjalista HR zauważy, że ktoś stale zostaje w pracy do późna, może delikatnie przypomnieć mu, że krótki odpoczynek zmniejsza zmęczenie, a tym samym zwiększa wydajność. Być może pracownik po prostu nie rozumie, dlaczego konieczne jest zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

  1. Zajmij się konkretnymi przyczynami niepokoju

Specjalista HR powinien regularnie komunikować się z pracownikami i omawiać, co dokładnie ich niepokoi i jak znaleźć wyjście z sytuacji. Jeśli zrozumie się przyczyny niepokoju, może się okazać, że jest on przesadzony i że pracownikowi nic nie grozi. Wtedy poziom stresu się zmniejszy.

Jeśli pracownicy nie nawiązują bezpośredniego kontaktu, należy przeprowadzić szkolenie psychologiczne. Może to zrobić psycholog korporacyjny, ale również specjalista HR może spotkać się twarzą w twarz z każdym pracownikiem, aby monitorować jego nastrój w czasie.

Jeśli firma ma już za sobą trudne chwile, HR może opowiedzieć im, jak w przeszłości radzili sobie z kryzysem. Prawdopodobnie podczas takiej rozmowy pracownik otrzyma odpowiedzi na swoje pytania, a poziom napięcia spadnie.

  1. Nauczanie sposobów radzenia sobie ze stresem

Nie każdy potrafi samodzielnie poradzić sobie z niepokojem i zmartwieniami. Dodatkowo trzeba znać przynajmniej podstawy psychologii. Jeśli firma nie posiada psychologa korporacyjnego, specjalista HR może nauczyć, jak radzić sobie ze stresem.

Może na przykład wprowadzić w firmie medytacyjne 15-minutowe przerwy lub przerwy na praktyki oddechowe. W Internecie można znaleźć instrukcje tekstowe lub wideo. Pozostaje tylko zorganizować pracowników do takich zajęć, tłumacząc im korzyści i oczekiwany efekt.

Dobrym narzędziem do walki ze stresem jest również aktywność fizyczna, np. joga. Można zorganizować zajęcia w biurze lub, jeśli pozwalają na to zasoby firmy, zaoferować pełną lub częściową rekompensatę kosztów aktywności fizycznej wybranej przez pracowników.

Ważne jest, aby stworzyć w zespole mikroklimat, który zaszczepi we współpracownikach spokój i pewność siebie. W tym celu warto zwrócić uwagę na stan psychiczny każdego pracownika, stosując proste i zrozumiałe techniki psychologiczne, które pomogą go uspokoić i zredukować stres.

Dr Tamara Matiukh jest doktorem filozofii, certyfikowanym ekspertem w zakresie HR i HRM

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.