Menu

Jak networking wspiera rozwój biznesu – poziom 3

To, że networking wspiera rozwój biznesu, staje się oczywiste dla coraz większej liczby przedsiębiorców. Dzięki dobrym relacjom możesz łatwiej dotrzeć do wiedzy, której nie znajdziesz w książkach czy internecie.

 turniakGrzegorz Turniak

Kapitał społeczny jest ważny do prowadzenia biznesu, dlatego przedsiębiorcy na zachodzie tak chętnie udzielają się w różnych organizacjach. Umiejętnie stosowana zasada wzajemności pozwala rozwinąć biznes na większą skalę lub uczynić go bardziej efektywnym. Poznaliśmy już dwa poziomy, tego jak sieć kontaktów wspiera rozwój firmy. Dowiedzieliśmy się czym jest networking, jak działa, czy może być przydatny dla mojej firmy oraz jak networking jest umiejscowiony w moim świecie.

Poziom trzeci (wg. Robyn Henderson) – jeśli nie czerpiesz radości z nawiązywania relacji robisz coś źle.

Brak radości może wynikać z dwóch powodów: z fałszywych przekonań lub braku umiejętności. Polacy mają na przykład z jednej strony głęboko zakorzeniony kult wykształcenia a z drugiej są przez „znajomości” jest nieetyczne i niemoralne. Sądzą, że im więcej dyplomów i świadectw tym lepiej, że wiedza to potęga. Najczęściej zbyt późno dostrzegają, że dopiero wdrożona wiedza to potęga. Silna sieć kontaktów pomaga uniknąć pułapek lub szybko wydostać się z nich jeśli w nie wpadliśmy. Natomiast porzucenie przekonania, że kontakty są drogą na skróty wymaga odrobiny refleksji. Jeśli nie uzależniamy naszego działania od czerpania korzyści z łączenia ludzi to możemy spać spokojnie. Jeśli skoncentrujemy się na bezinteresownym pomaganiu innym, na interesowaniu się nimi, nikt nie będzie nas posądzał o namolność i interesowność. Brak kompetencji wynika z szerszego kontekstu kulturowego. Polacy dopiero od niedawna działają w gospodarce rynkowej i demokratycznym społeczeństwie. Powoli uczą się jak tworzyć społeczności regularnie spotykających się profesjonalistów, jak dbać o dobro wspólne i z niego korzystać. Dodatkowo pełnienie różnych ról w Izbach, klubach gospodarczych czy stowarzyszeniach pozwala dzielić się swoimi kompetencjami i być bardziej widocznym. Gdy pełnimy w organizacji i podczas spotkań funkcje zgodne z naszymi talentami, czerpiemy z tego dużo radości. Dzieląc się z innymi swoim doświadczeniem i profesjonalną postawą, sprawiamy innym dużo przyjemności.

„Przełamywanie lodów”

Część ludzi w początkowym okresie uczenia się networkingu ma obawy przed imprezami biznesowymi i towarzyskimi. Obawiają się „przełamywania lodów”, wątpią czy potrafią płynnie nawiązać rozmowę, a potem równie zgrabnie ją kontynuować. Poruszanie się na imprezach biznesowych i towarzyskich wymaga pewnej wprawy. Zazwyczaj pomaga przykład z prawem jazdy. Ile lat jeździsz samochodem? Ile miałeś stłuczek w ciągu pierwszych 3-5 lat bycia kierowcą? Czy drobne wypadki zniechęciły Cię od jeżdżenia? Nie. Proponuję więc, aby w dziedzinie nawiązywania relacji zachowywać się podobnie. Niech drobne wpadki nie stają się przeszkodą a będą lekcją. Chodząc na imprezy przysłuchuj się jak inni rozpoczynają rozmowy i opracuj swoją listę pytań. Jeśli nie wiesz o czym rozmawiać to zawsze są tematy WSP – czyli Wiadomości, Sport, Pogoda. Jak podchodzić do zupełnie nieznajomych? To już wyższa szkoła jazdy. Przede wszystkim nawiąż kontakt wzrokowy i uśmiechnij się serdecznie. Z pewnością osoba Ci się odwzajemni. Niejednokrotnie na regularnych imprezach pełniłem rolę gospodarza, stałem przy wejściu i witałem gości. Szczególnie łatwo idzie z tymi, którzy przyszli po raz pierwszy na dany event. Ponieważ podczas tzw. „mikserów” ludzie gromadzą się wokół kluczowych gości, warto przyjść wcześniej i dowiedzieć się, gdzie są te miejsca. Wplatając w rozmowy informacje o swoich pasjach, doświadczeniach życiowych powodujesz, że są bardziej interesujące. Spotkania networkingowe i aktywność w społecznościach interetowych, pomagają budować nasz profesjonalny wizerunek na rynku. Obserwuj najlepszych networkerów, gospodarzy przyjęć czy mikserów i ucz się od nich. Pamiętaj jednak o polskim przysłowiu: „nie od razu Kraków zbudowano”. Daj sobie czas na ćwiczenie i doskonalenie swoich kompetencji a będziesz czuł się, że jesteś we właściwym miejscu.


Grzegorz Turniak- niestrudzony orędownik idei: networkingu, miglingu, zarządzania talentami i karierą. W 2006 r. założył i do końca 2012 r. był prezesem BNI Polska. Złożył i prowadził z partnerami The Top Careers Club. Wcześniej, w swojej karierze pełnił m.in. funkcje: prezesa Jobpilot Polska, HR Sector Sales Managera w SAP Polska, Managing Directora w Neumann Management Institute, Dyrektora Polskiej Międzynarodowej Szkoły Zarządzania. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, certyfikowany konsultant OD (OD Institute Ohio), nauczyciel przedsiębiorczości (Babson College) oraz certyfikowany coach ICC (International Coaching Community). W latach 2002-2004 Członek Zarządu PSZK, założyciel i Prezes: Polskiego Stowarzyszenia Profesjonalych Facylitatorów i Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Współautor książek: z J. Santorskim „Alchemia Kariery”, z R. Wendtem „Profesjonalny networking czyli kontakty, które procentują”i z W. Antosiewiczem „Praktyczny poradnik networkingu”.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.