Menu

Inwestycja w piękno

„Diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety” – śpiewała Marilyn Monroe w niezapomnianym filmie „Mężczyźni wolą blondynki”. Nie tylko ona kochała te najszlachetniejsze z kamieni. Ich piękno podziwia większość gwiazd – i nie tylko one, diamenty wzbudzają również zainteresowanie inwestorów. Czy faktycznie potrafią one przynieść niebagatelny zysk, wyższy niż lokata bankowa i pewniejszy niż jednostki funduszy inwestycyjnych, nawet podczas ogólnoświatowej bessy? O inwestycji w kamienie szlachetnie opowiada Izabela Sikora z SIKORA Diamonds.

Barbara Jończyk

Zajmuje się pani inwestycjami w diamenty. Czy jest to bezpieczna lokata kapitału? Jakie są zalety inwestowania w kamienie szlachetne?

Istnieje wiele sposobów gromadzenia i pomnażania kapitału, począwszy od lokat bankowych poprzez fundusze inwestycyjne aż po bezpośrednie inwestowanie w giełdę, nieruchomości czy ziemię. Alternatywnym i w pewien sposób ekskluzywnym sposobem pomnażania pieniędzy jest inwestowanie w kamienie szlachetne, a konkretnie w diamenty.

Inwestowanie w diamenty jest korzystne przede wszystkim dla tych inwestorów, którzy zainteresowani są średnim i długim okresem lokowania pieniędzy. Tylko bowiem w takich okresach możemy być pewni zysków. Oczywiście, zdarzały się w historii spektakularne i gwałtowne zmiany kursu złota czy diamentów, jednak były to raczej sytuacje wyjątkowe, gdyż przeważnie kamienie szlachetne przynoszą raczej stabilną stopę zwrotu, ale w dłuższej perspektywie. Jest to bardzo bezpieczna lokata pieniędzy, prawie nigdy nie tanieją, a mogą przynieść ponadprzeciętne zyski. Zalety takiego inwestowania to na pewno zabezpieczenie przed inflacją, trwałość oraz mobilność.

Diamenty kojarzą się z kolosalnymi cenami. Od jakiej kwoty można myśleć o inwestycji w diamenty?

Jak można się domyśleć, diament diamentowi nierówny. Na cenę składa się kilka istotnych czynników. Najważniejszym z nich jest wielkość. Czym większy diament, tym więcej brylantów można z niego pozyskać. Na cenę składają się także kolor oraz czystość wydobytego surowca. Czym lepsze parametry, tym diament będzie droższy. Ceny zaczynają się od kilku tysięcy, a kończą nawet na kilku milionach.

Inwestycja w diamenty to z wiadomych względów duży wydatek, dlatego nie wszyscy mogą sobie na nią pozwolić. Teoretycznie, minimalna kwota, jaką trzeba poświęcić na zakup diamentu, to 50 tys. zł, ale dopiero sumy od 100 tys. zł wzwyż dają większe możliwości wyboru.

Jak powstają kolorowe diamenty i w jak szerokim spektrum kolorów występują?

Ukryte głęboko w Ziemi diamenty ujawniają się dopiero po tym, jak wybuchy wulkanów wypychają stopione skały na powierzchnię Ziemi. Tylko niewielka ilość diamentów przeżywa tę niezwykłą podróż. Diamenty, które mają wysoki stopień czystości, są rzadkie. Jeszcze rzadsze i uważane za jeszcze piękniejsze niż bezbarwne diamenty są naturalnie kolorowe kamienie. Na każde 10 000 karatów bezbarwnych diamentów przypada tylko jeden karat kolorowych.

Diamenty są kolorowe, gdy są w nich obecne małe ilości innych pierwiastków lub jeżeli w strukturze diamentu występują wady w skali atomowej. Diamenty żółte i pomarańczowe mają w strukturze azot, a niebieskie zawdzięczają swoją barwę obecności boru. Wodór natomiast produkuje unikalne odcienie fioletu. Ogromne ciśnienie oddziałujące na kamień głęboko w Ziemi może zmienić jego strukturę, tworząc czerwony, różowy, fioletowy lub brązowy diament. Naturalne promieniowanie działające na już wcześniej utworzone diamenty przez miliony lat może nadać im zieloną barwę.

Białe kamienie wyceniane są nie tylko na podstawie ich wielkości, ale również przejrzystości. A co wpływa na wycenę diamentu kolorowego?

Istnieją dwa podstawowe kryteria, które determinują cenę kolorowych diamentów. Pierwszym jest rzadkość, a drugim odcień, ton oraz nasycenie koloru kamienia. W przeciwieństwie do białych diamentów, w przypadku których cenione jest jak najmniej koloru, przy wycenie naturalnie kolorowych diamentów im więcej koloru, tym lepiej.

Czy jest jakaś różnica w sposobie szlifowania między przezroczystymi a kolorowymi diamentami?

Oczywiście, większość białych diamentów jest szlifowana w taki sposób, aby spełniały kryteria zasady 4C. Cechami jakościowymi diamentów oszlifowanych, które podlegają ocenie, są: barwa i fluorescencja, czystość, proporcje, symetria i wykończenie szlifu oraz masa kamienia.

W przypadku kolorowych diamentów najważniejszy jest kolor. Szlifowanie ich to nieco dłuższy proces ze względu na dobranie odpowiedniej kombinacji cięcia.

Kim są nabywcy kolorowych diamentów?

Każdy może kupić taki diament. To kwestia gustu i, oczywiście, poziomu zaangażowania finansowego.

Jak to się stało, że zaczęła pani również projektować biżuterię i kiedy powstała pani pierwsza kolekcja?

Od zawsze chciałam projektować, tylko nie wiedziałam do końca, co. Po przeprowadzce do Warszawy poznałam człowieka, który również ma swój sklep z biżuterią. Podjęłam się kilku projektów dwa lata temu. Obecnie projektuję jedynie na specjalne zamówienie od SIKORA Diamonds.

Czy ktoś, kto projektuje biżuterię, powinien znać się na modzie, czy może lepiej mieć wyobraźnię artystyczną i nie sugerować się trendami?

Uważam, że projektant biżuterii powinien znać się na modzie i śledzić najnowsze trendy. Większość klientów zainteresowana jest kupnem biżuterii pasującej do modnych w danym sezonie ubrań. Zależy im na nowoczesnym wzornictwie, które komponuje się z kolekcjami odzieżowymi. Mimo że zdarzają się klienci, którym zależy na kupnie biżuterii konkretnego twórcy, która powstaje niezależnie od modnych tendencji, to większości zależy biżuterii zgodnej z trendami. Artyści powinni bawić się modą, wyznaczać nowe trendy, inspirować.

Jakie materiały wykorzystuje pani do produkcji biżuterii?

Między innymi  złoto (także białe), srebro, diamenty, metal.

Jaka biżuteria luksusowa najlepiej się sprzedaje? Obrączki, pierścionki, bransoletki, kolie?

Ludzie o bogatej i kolorowej osobowości, a także o artystycznej duszy najczęściej sięgają po wyrazistą biżuterię, czyli pierścionki. Najważniejsze to czuć się dobrze w tym, co nosimy i zawsze żyć w zgodzie z samym sobą. Pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz i nie ma możliwości, by to zmienić. Każdy z nas ocenia innych po pozorach – tak jest i nie ma co się oszukiwać, że ktokolwiek robi inaczej. Oczywiście, po pewnym czasie opinie te mogą się zmienić, ale zazwyczaj bardzo ciężko jest nam się pozbyć pierwszych skojarzeń. Dlatego też to, co nosimy – ubrania, buty, dodatki, a w tym biżuteria – mówią o nas dużo więcej niż mogłoby się wydawać.

fot. Kitana Photography

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.