Menu

INTERIOR PULCHRITUDO immortalis est

11 stycznia 2014 r. w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbył się Bal Debiutantek. To wyjątkowe wydarzenie nawiązuje swoim charakterem do tradycyjnych bali, podczas których młode damy były przedstawiane angielskiej królowej i wprowadzane na salony arystokracji. Ten zwyczaj z czasem przejęły inne kraje. Obecnie najbardziej prestiżowy jest słynny Bal Debiutantów w Operze Wiedeńskiej (Opernball).

Nina Alt

Polskie Debiutantki to dziewczęta wyłonione w wyniku ogólnopolskich konkursów. Bal jest zwieńczeniem trwającego ponad rok programu edukacyjno-charytatywnego „Debiutantki”, realizowanego w Muzeum Pałacu w Wilanowie, którego twórczynią jest Agnieszka Michalczyk. Młode damy, przystrojone w biżuterię „Lewanowicz”, ubrane w piękne, białe suknie firmy

Madonna, a także zaprojektowane przez znanych projektantów (m. in. Macieja Zienia, Teresę Kopias, Natashę Pavluchenko oraz Ewę i Piotra Krajewskich), z wdziękiem i klasą, symbolicznie zostały wprowadzone w dorosłe życie. Każda z Debiutantek dostała statuetkę nazwaną „Aleksandra” z przesłaniem: „Interior pulchritudo immortalis est” (Piękno wewnętrzne jest nieśmiertelne). By zdobyć taką statuetkę, trzeba było ciężko pracować przez ponad rok trwania programu i wykazać się dużą wrażliwością na drugiego człowieka. Aspekt charytatywny programu jest jednym z najważniejszych jego założeń. Statuetka zobowiązuje już na zawsze Debiutantki do zachowań godnych prawdziwych dam.

Bal Debiutantek rozpoczął się pokazem mody, po którym przedstawiono wszystkie Debiutantki. Chwilę później młode kobiety zatańczyły dwa klasyczne tańce. Partnerami Debiutantek byli tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, pod kierownictwem Małgorzaty i Jana Łosakiewiczów. Młodzi mężczyźni, ubrani w eleganckie fraki firmy Dyplomata, prezentowali się jak prawdziwi dżentelmeni.

Na Balu Debiutantek wśród znamienitych gości można było spotkać m. in: Barbarę Jończyk, Janusza Tylmana, Jerzego Gruzę, Tatianę Sosnę-Sarno, Małgorzatę Potocką, Iwa Orłowskiego, Tomasza Stockingera, Józefa Krzysztofa Oraczewskiego i wielu innych. Całość poprowadziła Laura Łącz.

Dobroczyńcą Balu Debiutantek została bankowość prywatna, Friedrich Wilhelm Raiffeisen oraz Fundacja Polska Miedź.Wspaniała oprawa, pokaz mody, tradycyjny polonez oraz zjawiskowy walc wiedeński w wykonaniu Debiutantek, na długo pozostaną w pamięci nie tylko uczestniczek programu, ale i zaproszonych gości.

Wybrane dwie pary z programu „Debiutantki” reprezentowały polską delegację na słynnym Opernballu w Operze Wiedeńskiej, który odbył się 27 lutego 2014 r.

 

“Debiutantki” w tańcu

 Od lewej: Tomasz Stockinger, Barbara Jończyk, Ryszard Marcińczak – członkowie kapituły programutwórczyni projektu: Agnieszka Michalczyk i Tomasz Stockinger

 

 

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.