Menu
Green Gas Poland 2024 czyli VI Konferencja Biogazu i Biometanu

Green Gas Poland 2024 czyli VI Konferencja Biogazu i Biometanu

14 i 15 października Arche Hotel Krakowska w Warszawie odbędzie się ważne doroczne branżowe wydarzenie – Green Gas Poland 2024 czyli VI Konferencja Biogazu i Biometanu, które przyciąga uwagę zarówno przedsiębiorców, jak i pasjonatów energii odnawialnej. Przedsiębiorcy@eu razem z Kubem Integracji Europejskiej są patronami medialnymi konferencji, którą patronatem honorowym objęli Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Pierwszy dzień konferencji Green Gas Poland 2024 to prelekcje i debaty. Tego dnia podpisane podpisane zostanie również porozumienie o współpracy między Unią Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego, organizatorem konferencji, a Związkiem Młodzieży Wiejskiej. Będzie też okazja, aby wręczyć nagrodę Ambasadora Biogazu 2024 Miłoszowi Motyce, wiceministrowi klimatu i środowiska. Jeśli natomiast idzie o tematykę podejmowana tego dnia, to obejmie ona szeroki wachlarz zagadnień i z tego względu zostanie podzielona na bloki:

Blok strategii i legislacji: poświęcony strategii i legislacji w sektorze biogazu i biometanu. Parlamentarzyści będą debatować na temat roli tych technologii w transformacji energetycznej Polski. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele różnych ugrupowań politycznych, co zapewni szeroką perspektywę dyskusji.

Blok biogazu i biometanu rolniczego: omówiony będzie rozwój biogazu i biometanu rolniczego. Dyskusje o barierach rozwoju sektora oraz proponowane rozwiązania, które mogą przyspieszyć jego rozwój. Przedstawione zostaną również raporty i analizy dotyczące bieżącej sytuacji na rynku oraz potencjalnych korzyści płynących z rozwoju biometanu w Polsce.

Blok biogazu komunalnego: skupimy się na biogazie komunalnym i odpadowym. Przedstawione będą przykłady kompleksowych instalacji biogazowych na oczyszczalniach ścieków oraz prywatnych instalacji na wysypiskach odpadów.

Podsumowanie bloków rolniczego i komunalnego biogazu: Podczas tej części konferencji zostaną omówione plany legislacyjne w zakresie biogazu i biometanu przewidziane na najbliższe lata, a także zalety i korzyści wynikające z zastosowania biogazowni w spółdzielniach energetycznych.

Blok promocji i edukacji: W bloku przedstawione zostaną branżowe centra umiejętności oraz omówiony podręcznik menedżera biogazu. Przeprowadzona zostanie dyskusja o społecznych uwarunkowaniach inwestycji w biopaliwa oraz wyzwania energetyki społecznej w Polsce.

Blok innowacji i rozwoju: Ostatni blok konferencji poświęcony będzie innowacjom i rozwojowi. Omówione zostaną nowe technologie dla sektora biogazu i biometanu oraz koncepcję stabilizacji fotowoltaiki biogazem. Prezentacje dotyczyć będą również planowanej współpracy organizacji branżowych ze światem nauki oraz zastosowania nowych technologii w produkcji biogazu.

Pierwszy dzień zakończy uroczysta kolacja, podczas której wręczone zostaną takie nagrody, jak Biogazownia Roku, Dostawca Biogazowy Roku, Innowator Biogazowy Roku i Portal Biogazowy Roku.

Drugi dzień konferencji Green Gas Poland 2024 to warsztaty w w formule  Q&A dotyczące substratów i pofermentu. Poprowadzą je Wojciech Rylski, kierownik Wydziału Odnawialnych Źródeł Energii z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Joanna Tumińska, dyrektor Biura Ochrony Roślin i Nawozów w Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz ich współpracownicy. Prowadzone one będą równolegle w sześciu kategoriach tematycznych. Ich uczestnicy będą podczas nich mogli pogłębić swoją wiedzę na temat różnych aspektów związanych z biogazem, w tym konsultingu środowiskowego, bezpieczeństwa pożarowego, ryzyka eksploatacyjnego, finansowania inwestycji oraz edukacji i szkoleń w ramach programu Erasmus+.  

Więcej szczegółów, w tym szczegółową agendę konferencji Green Gas Poland 2024 i zasady uczestnictwa, odnajdziecie na dedykowanej jej stronie www.greengaspoland.pl.

red. Rafał Korzeniewski 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.