Menu
29 stycznia Gospodarcze Otwarcie Roku 2020 w Centrum Kreatywności Targowa

Gospodarcze Otwarcie Roku 2020

Gospodarcze Otwarcie Roku 2020 nie odbędzie się, tak jak dotychczasowe, w siedzibie jego organizatora, Krajowej Izby Gospodarczej na Trębackiej, ale na Pradze, w Centrum Kreatywności Targowa, którym przez najbliższych dziesięć lat jako operator izba będzie zarządzać. Zastosowana tu zostanie, na co warto zwrócić uwagę – co wciąż nieczęsto się zdarza – formuła partnerstwa publiczno-prywatnego. Partnerem publicznym jest w tym przypadku miasto. Zapowiedź, że Centrum Kreatywności Targowa swój debiut z nowym gospodarzem będzie miało w drugiej połowie stycznia podpowiada, że być może tą okazją będzie właśnie Gospodarcze Otwarcie Roku.

Centrum Kreatywności Targowa mieści się w pieczołowicie odrestaurowanej kamienicy z 1867 roku, której remont zakończono raptem rok temu. Mają tam swoją siedzibę startupy, jest to forma wsparcia dla nich (w ramach tego wsparcia otrzymują też pomoc w prowadzeniu księgowości). No i odbywają tam liczne konferencje oraz szkolenia. Największą salę konferencyjną ulokowano na nakrytym szklanym dachem dawnym podwórzu kamienicy i tam właśnie odbędzie się Gospodarcze Otwarcie Roku, bez wątpienia najważniejsza konferencja poświęcona gospodarce na początku roku. Po części wynika to z braku konkurencji (inni dopiero dopinają budżety), ale nie odbiera to jej wcale wagi. Nie zabraknie oczywiście prób odgadnięcia, co czeka nasza gospodarkę w tym roku i to już samo powinno zachęcić do wzięcia w niej udziału, zwłaszcza, że nie jest to konferencja o charakterze ściśle branżowym, spotkają się więc tam ludzie niekoniecznie mający do tego okazję na co dzień. Ale zawsze jest też temat przewodni, często mający charakter związany z tymi przewidywaniami. Czy naprawdę rozpoczynający się rok będzie rokiem elektromobilności? Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego sprzed czterech lat do 2025 roku po polskich drogach miało jeździć już milion samochodów elektrycznych. W zeszłym roku te plany te plany zredukowano do zaledwie 300 tysięcy, ale w tym momencie było w Polsce zarejestrowanych niewiele ponad sześć tysięcy elektryków. A jedynym produkowanym w Polsce „samochodem” elektrycznym jest melex. Wtedy, pół wieku temu rzeczywiście byliśmy liderem, bo ich produkcja ruszyła za wczesnego Gierka. Może pora przekłuć ten balon? Ta złośliwa uwaga się oczywiście nasuwa (czy tylko mnie?), ale gospodarze podchodzą do tematu na poważnie. Wraz z ekspertami chcą poszukać przepisu na elektromobilność, czyli co zrobić, by ta bardzo, bardzo powolna ewolucja stała się rewolucją. Przyjrzeć się zagadnieniu magazynowania energii, bo w rozwoju elektromobilności może tkwić klucz do efektywnego wykorzystania energii odnawialnej. Dziś produkowana przez wiatraki energia to w nocy właściwie problem – nie potrzebujemy jej – zmieni się to, gdy będzie mogła posłużyć do ładowania akumulatorów w samochodach elektrycznych. Wyzwaniem jest też pojemność i trwałość tych akumulatorów. No i wreszcie, jak z tego zrobić biznes? Można by nawet od tego zacząć, choć nawet genialny Elon Musk póki co sobie z tym nie poradził, a akcjonariuszom założonej przez niego Tesli dotychczas nie wypłacono ani centa dywidendy.

Szczegółowy program konferencji zostanie ogłoszony wkrótce, ale na pewno warto wziąć w niej udział i nie odkładać na później decyzji w tej sprawie. Bo może się okazać, że nie ma już wolnych miejsc.

więcej

Gospodarcze Otwarcie Roku 2020, udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszego potwierdzenia udziału.

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.