Menu

Gala PRAW CZŁOWIEKA 2014

Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Regionalny i uniwersalny wymiar ochrony praw człowieka: kazus Inary Wiłkaste i Włodzimierza Waszkiewicza” odbyła się 11 czerwca w stołecznej Sali Koncertowej Galerii Porczyńskich, w ramach dwudniowej Gali Praw Człowieka. Konferencję zorganizowano w dziesięciolecie przystąpienia Łotwy i Polski do Unii Europejskiej, a poświęcona była kwestii łamania praw człowieka. Imprezie towarzyszyło przyznanie nagród: Victory of Human Rights oraz Braveheart Personality. W warszawskiej Galerii Porczyńskich wręczyła je przewodnicząca kapituły, prezes Klubu Integracji Europejskiej, Barbara Jończyk, która wygłosiła z tej okazji laudację. Galę poprowadziła znana dziennikarka Zofia Czernicka.
Izabella Jarska


Gościem honorowym, a zarazem główną bohaterką wieczoru, była Inara Wiłkaste, jedna z najbardziej znanych na Łotwie deweloperek oraz ekspert w dziedzinie nieruchomości. Za swoją działalność zawodową została wysoko doceniona. W latach 2012 i 2013 gościła na liście najbardziej skutecznych łotewskich business lady magazynu „Forbes”. Natomiast w 2013 roku otrzymała nagrodę FIABICI za jeden z najlepszych projektów wielofunkcyjnego kompleksu budowlanego.


Od 2005 roku Inara Wiłkaste wraz z rodziną i byłym mężem Włodzimierzem Waszkiewiczem jest prześladowana przez łotewski wymiar sprawiedliwości wspierany przez służby specjalne, organa administracji państwowej, polityków, a nawet media.

Sprawę tak opisuje dr Walter Schwim – mer: Obywatelka Europy i przedsiębiorcza kobieta biznesu, Inara Wiłkaste, znalazła się w centrum koszmaru. Od 2006 roku ona i jej rodzina stali się obiektem tragicznych wydarzeń i prześladowań. Wydaje się, że sprawdziła się surrealistyczna historia Józefa K. opisana przez Franza Kafkę w powieści „Proces”. Zrozumiałe jest, że nie widzi już ona sprawiedliwości w swoim ojczystym kraju. Dlatego też, po wykorzystaniu wszystkich środków prawnych na Łotwie, postanowiła skierować sprawę do Europejskiego Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w celu uzyskania sprawiedliwego i niezależnego orzeczenia. Łotwa jako członek UE i Rady Europy będzie musiała respektować europejski wyrok.

Przypadkowi Inary Wiłkaste poświęcono debatę ekspercką z udziałem zaproszonych prawników oraz aktywistów w obronie praw człowieka.

Głównym punktem wieczoru była ceremonia przyznania nagród Victory of Human Rights oraz Braveheart Personality 2014. Uhonorowano nimi m.in. Inarę Wiłkaste oraz Waltera Schwimmera, byłego Przewodniczącego Rady Europy. Imprezę uświetniły występy artystyczne, w tym mini recital gościa wieczoru –łotewskiego barda Leonida Vołodko.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.