Menu
Finansowanie zakupu samochodu dla firm - najpopularniejsze formy

Finansowanie zakupu samochodu dla firm – najpopularniejsze formy

Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejszą i najchętniej wybieraną przez przedsiębiorców formą finansowania floty samochodowej było kupno pojazdów ze środków własnych, ewentualnie kredytowanie kosztów ich zakupu. Z czasem firmy doceniły jednak możliwości, jakie zaoferował im leasing – najbardziej znany i nadal bardzo chętnie wybierany sposób finansowania firmowej floty samochodowej. Dziś leasing ma jednak bardzo poważnego konkurenta. Jest nim wynajem długoterminowy, który z roku na rok zyskuje na uwadze oraz uznaniu polskich przedsiębiorców.

Samochód za gotówkę lub na kredyt. Czy to się jeszcze opłaca?

Już dawno minęły czasu, kiedy samochód był uznawany za dobro luksusowe. Dziś jest to podstawowe narzędzie służące do przemieszczania się z miejsca na miejsce oraz realizacji celów biznesowych. Nic więc dziwnego, że stworzenie floty samochodowej jest jednym z dążeń większości współczesnych firm. Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce nie brakowało przedsiębiorstw, które decydowały się na zakup pojazdów firmowych na własność. Mogły tego dokonać na dwa sposoby – inwestując we flotę gotówkę lub zaciągając kredyt na poczet jej zakupu.

Obydwa te rozwiązania w dłuższej perspektywie czasowej okazywały się jednak mało korzystne. Firmy, które decydowały się kupić samochody za gotówkę, wraz z uszczupleniem kapitału w kolejnych miesiącach i latach miały ograniczone pole do prowadzenia inwestycji w rozwój własny. Jeśli natomiast decydowały się na sprzedaż pojazdów, były w stanie odzyskać jedynie ułamek ich początkowej wartości. Zaciągając kredyt, musiały natomiast liczyć się z obniżeniem swojej zdolności kredytowej i co za tym idzie, zmniejszyć swoje szansę na uzyskanie finansowania przyszłych inwestycji.

Sekret popularności leasingu. Dlaczego stał się tak doceniany?

Pojawienie się na rynku leasingu zmieniło wszystko. W przeciwieństwie do zakupu aut za gotówkę, ta forma finansowania floty nie wymagała bowiem zamrożenia firmowego kapitału. Inaczej niż w przypadku kredytu, leasing nie miał także tak wielkiego wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorstwa, która pozostawała na zadowalającym poziomie. Nic więc dziwnego, że zaczął cieszyć się tak dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, którzy szybko docenili jego zalety.

formalności związane z finansowaniemfloty samochodowej w firmie

Firmy, rozważające skorzystanie z leasingu, mają do wyboru dwa jego rodzaje – leasing operacyjny i finansowy. Leasing operacyjny jest doceniany przede wszystkim za niższą niż w przypadku leasingu finansowego miesięczną ratę za użytkowanie pojazdu. Wynika to z zasady, że przez cały okres obowiązywania umowy spłacana jest jedynie tzw. utrata wartości samochodu. Cena wykupu jest natomiast ustalana na bazie realnej wartości samochodu w momencie zakończenia umowy. Sam wykup pojazdów jest możliwy, aczkolwiek nie zawsze obowiązkowy – firma równie dobrze może bowiem z niego zrezygnować i podpisać kolejną umowę leasingową na użytkowanie nowych aut.

W przypadku leasingu finansowego miesięczna rata jest natomiast wyższa, w zamian za to firma zyskuje jednak możliwość wykupu pojazdu po cenie niższej niż rynkowa. Nie zawsze jednak wykup leasingowanego samochodu się opłaca, zwłaszcza jeśli firma intensywnie się rozwija, a wraz z upływem lat jej potrzeby motoryzacyjne mogą ulec zmianie. W takiej sytuacji znacznie lepszym od leasingu rozwiązaniem w kontekście budowania floty samochodowej może okazać się wynajem długoterminowy, znany także jako auto w abonamencie.

Auto na abonament. Czym charakteryzuje się wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy auta to obecnie największy konkurent leasingu oraz forma finansowania floty samochodowej, która z roku na rok zyskuje na popularności wśród polskich przedsiębiorców. Wynika to wprost z korzyści, jakie oferuje. W ramach wynajmu długoterminowego firma może wypożyczyć samochody na czas od 1 roku do nawet 5 lat – w większości przypadków umowy są zawierane na 2-3 lata. Jedynym kosztem, jaki ponosi przez cały ten okres, jest opłacany co miesiąc, niezmienny w czasie abonament.

Oprócz opłaty za samo korzystanie z pojazdów, zawiera on także inne koszty – m. in. ubezpieczenie, naprawy, przeglądy techniczne, assistance, wymianę opon i inne. Są to opłaty, które w przypadku leasingu i każdej innej formy finansowania floty obciążają bezpośrednio firmę, a co więcej, są także niemożliwe do przewidzenia oraz oszacowania z góry. Możliwość ich precyzyjnego uwzględnienia w firmowym budżecie stanowi więc jedną z kluczowych zalet wynajmu długoterminowego.

Inną jest natomiast elastyczny charakter tego sposobu finansowania floty – w przeciwieństwie do leasingu, firma nie jest bowiem zobowiązana do wykupu użytkowanych przez siebie pojazdów, które po wygaśnięciu umowy są zawsze zwracane do wypożyczalni. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwo pozostaje bez floty – może bowiem podpisać nową umowę i w jej ramach wynająć kolejne samochody, właściwie dopasowane do jej aktualnych potrzeb. Taką możliwość swoim klientom zapewnia Interfleet – profesjonalna wypożyczalnia samochodów osobowych i dostawczych, która oprócz udostępniania pojazdów, oferuje klientom także profesjonalne usługi z zakresu zarządzania flotą samochodową.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.