Menu
Wielkanocny Festiwal Beethovenowski - online i za darmo

Wielkanocny Festiwal Beethovenowski – tym razem online i za darmo

Lockdown obok złych, ma także swoje dobre strony. Zmuszeni pracować w domu, możemy w godzinach pracy zrobić pranie. Do czego oczywiście nie należy się przyznawać. Ale są i inne korzyści. Wiele wydarzeń kulturalnych z konieczności organizowanych jest online i do często dostępnych za darmo. Jak Metropolitan Opera, którą mogę teraz odwiedzać codziennie i codziennie oglądać nowy spektakl. Co prawda nie na żywo, są to rejestracje spektakli które już się odbyły, ale mam szansę na obcowanie z operą (a także z operetką i musicalem) w wykonaniu z najwyższej półki. I jak nasz krajowy Festiwal Beethovenowski, by przejść do rzeczy. Początkowo jego organizatorzy wcale nie mieli takiego zamiaru, wszystko miało się odbyć normalnie z publicznością na sali (na początku marca ruszyła nawet sprzedaż biletów), ale pokrzyżowała te plany pandemia.

Tak więc 25, jubileuszowy Festiwal Beethovenowski odbędzie się online. Alternatywą było chyba tylko odwołanie tegorocznej edycji, bo taki festiwal to duże przedsięwzięcie pod względem organizacyjnym: sale, muzycy, w tym całe orkiestry. Mimo, że zapoczątkowany w Krakowie, od kilkunastu już lat Wielkanocny Festiwal Beethovenowski odbywa się w Warszawie. Gdy lockdown objął Mazowsze, stało się jasne, że festiwal będzie online. Organizatorzy liczyli, że chociaż trzy koncerty, które zaplanowano poza Warszawą, w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu, odbyć się będą mogły z udziałem publiczności, ale początek festiwalu zbiega się z początkiem obejmującego już cały kraj lockdownu i wszędzie muzycy grać będą do pustej sali.

W Warszawie będą to obie sale Filharmonii Narodowej. Filharmonia ma adres przy Jasnej, wejście do głównej sali koncertowej jest od Sienkiewicza, a do mieszczącej się poniżej sali kameralnej dokładnie z drugiej strony, od Moniuszki. Jak ktoś jest nietutejszy i ma pecha, to może nawet obiec cały budynek. W tym roku problemu nie będzie, nie trzeba się będzie nawet ruszać z domu. W Katowicach będzie to siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, w Poznaniu aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza, a we Wrocławiu Narodowe Forum Muzyki im. Lutosławskiego. Sal tych nie znam i liczę, że operator poświęci chwile, by je pokazać. Poza tym cześć wizualna transmisji niezbyt mnie interesuje, w przypadku koncertów muzyki poważnej liczy się jednak właściwie tylko sama muzyka.

Koncerty rozpoczną się już w 20 marca, czyli w pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Co warto obejrzeć/wysłuchać? Poleca się koncert Sinfonii Warsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka, specjalisty od Beethovena właśnie. W programie koncertu, który odbędzie się we wtorek 23 marca jest Eroica. Choć to Festiwal Beethovenowski, to w programie nie tylko Beethoven. Moja uwagę przyciągnęła bachowska Pasja według św. Jana w wykonaniu chóru Narodowego Forum Muzyki, gdzie koncert odbędzie się równo tydzień później z towarzyszeniem Wrocławskiej Orkiestry Barokowej. Dwa razy to co lubię, bo i chór, i zespół muzyki dawnej (warto rzucić okiem na dostrajających instrumenty smyczkowe muzyków, używano wtedy innych strun). I jeszcze opera, bo i opera będzie. W programie festiwalu od kilkunastu lat są opery, zawsze mało znane i jest to celowy wybór. Mamy odkryć coś, czego nie znamy. W tym roku będą nawet dwie: inspirowana sankryckim miem „Savitri” Gustava Holsta oraz ekspresjonistyczna „Sancta Susanna” Paula Hindemitha, tego jak go określił Goebels „atonalnego twórcy hałasu”, a sama opera była nazistów jednym z wyrazistych przykładów sztuki zdegenerowanej. Dlaczego? A sprawdźcie sami. Zostaną wystawione razem, w piątek 26 marca w Poznaniu, z udziałem Poznańskiego Chóru Kameralnego i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza.

Pełny program festiwalu, niestety bardzo oszczędny w opisie, znajdziecie na stronie www.beethoven.org.pl/festiwal.

I co oczywiście najważniejsze, Festiwal Beethovenowski będzie transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia! Koncerty będzie można też oglądać na stronie Radiowej Dwójki www.polskieradio.pl/8,Dwojka i kanale YouTube Polskiego Radia www.youtube.com/user/polskieradiopl oraz na fanpage’u organizatra festialu, Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena www.facebook.com/LvB.Association oraz kanale Youtube www.youtube.com/channel/UCy_jb41DRypCQTqi3CZOqeQ.

Red. RAFAŁ KORZENIEWSKI

A poniżej cały festiwalowy plakat autorstwa Zbigniewa Rogalskiego. 

25. Wielkanocny Festiwal Beethovenowski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.