Menu

Europejski Kongres Gospodarczy będzie miał w tym roku dwie edycje, w maju online i normalną we wrześniu

Wszelkie kongresy i konferencje są z powodu epidemii przenoszone na późniejszy termin (czasem nawet przyszłoroczny), albo przenoszone do Internetu, jeśli idzie o Europejski Kongres Gospodarczy zdecydowano się na oba rozwiązania na raz. XII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbędzie się w dniach –4 września, a w dotychczasowym majowym terminie zapraszają nas na specjalną edycję online, EEC online. EEC online będzie znacznie skromniejszy niż ta normalna edycja, to tylko 19 sesji wobec przeszło 200 podczas kongresu zeszłorocznego (podobnie miał wyglądać program tegorocznego kongresu). Nie będzie też bardzo ważnych w programie dla uczestników wydarzeń towarzyszących. Co nie znaczy, że nie jest on warty naszej uwagi. Pod pewnym względem będzie on jeszcze bardziej otwarty. Udział w Kongresie w Katowicach tradycyjnie jest bezpłatny, nie ma też w praktyce problemu z rejestracją swojego udziału (choć na niektóre wydarzenia trzeba to zrobić to z pewnym wyprzedzeniem, a nie na ostatnią chwilę). Jednak wymaga to wyjazdu do Katowic, a do tego to trzy dni, potrzebna będzie rezerwacja w hotelu, no i nie każdy może sobie pozwolić sobie na taką przerwę w pracy. Tu jednak nawet nie musimy się ruszać z biura, lub nawet z domu, bo dalej wielu z nas pracuje stamtąd. Można się przekonać czy warto wybrać się tam we wrześniu. W Katowicach będzie można spotkać się z żywymi ludźmi, porozmawiać twarzą w twarz, ale ciekawa debata czeka nas też online. Znamy już tematy poszczególnych sesji i ich terminy. W programie nie podano, kto weźmie w nich udział w roli panelistów ale tu nie miałbym żadnych obaw. Bo tu organizatorzy zawsze stawali na wysokości zadania, a ranga wydarzenia, jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego typu w Polsce, o znaczeniu wykraczającym poza jego granice, z pewnością im pomagała. Do tego dystansującego wszystkie inne liczba uczestników, w zeszłym roku było ich ponad dwanaście tysięcy. W tym wypadku organizatorom będzie jeszcze łatwiej ich pozyskać, bo nawet nie musza przyjeżdżać do Katowic.

EEC online ma się odbyć w terminie zarezerwowanym na regularne obrady przełożonego na wrzesień kongresu, od 18 dom 20 maja. Ale dwie sesje mają odbyć się wcześniej. Organizatorzy nie wyjaśnili, dlaczego, ale można się domyślać, że chodzi o to, by sprawdzić rozwiązania organizacyjne, a także zachęcić do wzięcia większą liczbę uczestników. Co prawda rejestracja dla uczestników będzie otwarta przez cały czas obrad, ale zanim dołączymy moglibyśmy zbyt dużo stracić, warto więc nas zachęcić do udziału w kongresie wcześniej. Pierwsza sesja odbędzie się już 12 maja i poświęcona będzie wsparciu dla handlu zagranicznego w ramach kolejnych przygotowanych przez rząd tarczy antykryzysowych. Jeden z najtrudniejszych tematów, bo po prostu nie wszystko, a nawet niezbyt wiele tu od nas zależy. Ważniejsze jest, jak szybko wróci koniunktura, a może to bardzo różnie wyglądać w różnych branżach. Druga sesja odbędzie się 15 maja i będzie próbą generalnej oceny wpływu wszystkich dotychczasowych tarcz antykryzysowych. Otwarcie EEC online nastąpi 18 maja i tym razem będzie skromne, zaraz potem przejdziemy do kolejnych sesji. Będzie ich pięć pierwszego dnia, sześć drugiego i znów pięć trzeciego. Zwracają uwagę tematy dotyczące branż wrażliwych, które ucierpią najbardziej i tych odpornych, staną na nogi. A niektóre nawet chyba nawet zyskają. Branży e-commerce poświęcona jest osobna sesja, w opisie której znalazło się nie tyle pytanie, co stwierdzenie (znaku zapytania zresztą nie ma): cyfrowa rewolucja w miesiąc. Sam jej zresztą – jako klient – doświadczyłem. I nie były to wcale złe doświadczenia. A jeszcze jedna sesja odbędzie kilka dni później, 25 maja odbędzie się debata poświęcona rynkowi nieruchomości komercyjnych. Potrzeba dystansu? Tych, którzy twierdzą, że inwestując w nieruchomości nie możemy stracić, czekają ciężkie pytania. Ale to dlatego, że tak w jak w polityce, tak w biznesie nie należy mówić nigdy.

Udział w kongresie jest zasadniczo bezpłatny, ale są też płatne pakiety. Obejmują one też dodatkowe świadczenia ze strony organizatora wykraczające poza sam kongres i nie chce się wypowiadać, czy warto. Warto natomiast wpaść choć na chwilę na EEC online, co możemy zrobić bez ruszania się zza biurka, także tego w naszym „domowym biurze”, pozwalającego zastosować się do apelu „pozostań w domu”. A to nic nie kosztuje.

Sama rejestracja na Europejski Kongres Gospodarczy online zajmie nam chwilę, ale będziemy mieli to już „z głowy” przy rejestracji na inne wydarzenia organizowane przez Grupę PTWP. W tym wrześniowy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, wystarczy będzie wtedy kliknąć i oznaczyć interesujące nas sesje oraz wydarzenia.

rejestracja online

więcej: www.eecpoland.eu/2020/pl

XII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, 2-4 września

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.