Menu
E-recepta – nowoczesne rozwiązanie na miarę naszych czasów

E-recepta – nowoczesne rozwiązanie na miarę naszych czasów

Zobacz, jak działa e-recepta i jak z niej skorzystać!

E-recepta oznacza elektroniczną receptę, którą wysyła mailem bądź poprzez sms. Elektroniczna recepta zawiera szczegółowe dane pacjenta i leku, takie jak:

  • Nazwisko i imię pacjenta,
  • Nazwisko, imię, numer prawa do wykonywania zawodu lekarza wystawiającego e-receptę,
  • Nazwę leku,
  • Dawkowanie leku,
  • Datę wystawienia recepty online,
  • Sposób odpłatności leku.

Czym jest e-recepta?

Jest to, niewątpliwie, część większego programu cyfryzacji. E-recepta to nic innego jak odpowiednik papierowej recepty. Zasadnicza różnica sprowadza się bowiem do samego wystawienia recepty.

Jak skorzystać z e-recepty?

Podczas wizyty lekarskiej i sprawdzeniu stanu zdrowia, pacjent zamiast papierowej recepty otrzyma wydruk z kodek kreskowym oraz pinem lub te same informacje mogą być przekazane drogą elektroniczną lub smsem. Internetowe Konto Pacjenta również daje możliwość sprawdzenia e-recepty – wystarczy się bowiem zalogować i pacjent może natychmiast sprawdzić jakie leki zostały mu przypisane. Niemniej jednak, należy zaznaczyć, że możliwość otrzymania elektronicznie tych danych skutkuje założeniem konta na IKP (Internetowe Konto Pacjenta) – konto nie tylko pozwoli na dostęp do obecnej recepty, ale również umożliwi wgląd do historii medycznej. Problem jedynie może stanowić założenie samego konta – wymagany jest bowiem profil zaufany lub potwierdzenie danych przez bankowość elektroniczną, co może być znacznym utrudnieniem dla osób starszych.

Wady i zalety e-recepty

E-recepta ma swoje wady i zalety, to też powoduje, że nie każdy pacjent jest zadowolony z takiego rozwiązania, czy słusznie?

Zmienił się przede wszystkim wygląd recepty, która dawniej była w wersji papierowej. Teraz jest wystawiona online, w sposób czytelny dla farmaceuty.

Recepty niegdyś były znane w dużej mierze z tego, że były mocno nieczytelne. Recepta wypisana przez lekarza ręcznie często przypominała szlaczki, których odszyfrowanie wiązało się z nie lada wyzwaniem. Większość z nas do dzisiaj pamięta pytanie jak farmaceuci w aptece odczytują te recepty? Niemniej jednak, ręcznie wypisane leki stwarzały prawdopobieństwo popełnienia błędu – lekarz omyłkowo mógł popełnić błąd, napisać nieczytelnie bądź nie uzupełnić kluczowych informacji na temat dawkowania danego leku. Z kolei, farmaceuta mógł nieprawidłowo odczytać receptę i podać pacjentowi inny lek, który mógł de facto pogorszyć jego stan zdrowia. Jeśli natomiast chodzi o pacjenta – to zawsze mógł zgubić receptę, w szczególności osoby starsze.

W przypadku e-recepty to system wymusza uzupełnienie danych na temat nazwy leku czy dawkowania. Niemniej jednak, lekarz w dalszym ciągu może źle dobrać lek pacjentowi. Natomiast prawdopobieństwo popełnienia błędu znacząco spada.

Realizacja e-recepty

Co ważne, e-recepta daje możliwość zrealizowania jej w kilki aptekach. Oznacza to bowiem, że każdy pacjent lek może zakupić w innym punkcie. Z kolei, jeśli pacjent, z jakiś powodów, nie jest w stanie od razu wykupić wszystkie leki to może zakupić tylko część z nich, a resztę w późniejszym czasie – natomiast musi się udać do tej samej apteki. Tradycyjna, papierowa recepta nie dawała takich możliwości – zakup musiał się odbyć w wyłącznie w jednej aptece. Jeśli leku akurat nie było, wówczas należało wziąć odpis i wrócić następnego dnia.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.