Menu
Działanie giełdy transportowej - jak sprowadzić samochód z zagranicy?

Działanie giełdy transportowej – jak sprowadzić samochód z zagranicy?

Na polskim rynku coraz częściej brakuje dobrych samochodów używanych, a do tego ich ceny znacznie wzrosły w czasie ostatnich lat. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak sprowadzić auto z zagranicy. Przedsiębiorcy z kolei korzystają z giełdy transportowej, jeśli regularnie sprowadzają samochody do Polski.

Sprowadzanie aut z zagranicy  

Niestety od 2020 roku liczba samochodów wyjeżdżających z fabryk zmniejszyła się radykalnie. Konsekwencją jest nie tylko mniejsza dostępność aut z salonu, ale także wyższe ceny i to zarówno w odniesieniu do samochodów nowych, jak i używanych. Niektórzy decydują się więc na sprowadzenie auta z zagranicy, a szczególnie z krajów Unii Europejskiej. W przypadku osób prywatnych zakup auta z kraju UE to zwykle cała wyprawa. Konieczne jest dojechanie do miejsca docelowego, obejrzenie auta, sprawdzenie wszystkich dokumentów, a następnie spełnienie wszystkich wymagań prawnych danego kraju. Powrót to zwykle długa podróż na tablicach tymczasowych, a w Polsce trzeba zarejestrować samochód i dopełnić innych spraw formalnych. Na granicy konieczne jest opłacenie sporych kwot, a więc akcyzy, cła, opłaty recyklingowej, tłumaczenia dokumentów, przeglądu rejestracyjnego.  

W przypadku krajów UE na szczęście jest zwolnienie z VAT, wynoszącego aż 23%. Z kolei w sytuacji, gdy chodzi o sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii, VAT obowiązuje, co oznacza, że zwykle cały proces w ogóle się nie opłaca. Samodzielne sprowadzenie samochodu z zagranicy wymaga dodatkowo sporej wiedzy. Chodzi tutaj o stan techniczny pojazdu, umowę kupna-sprzedaży oraz dotrzymanie innych spraw. Inną opcją jest wynajęcie lawety, co zwykle wiąże się z kosztem od 1 do 3 tysięcy złotych lub więcej. W tym wypadku nie trzeba jednak załatwiać wszystkich formalności, co ma szczególne znaczenie dla tych, którzy cenią swój czas. Istnieje jednak także trzecie rozwiązanie. Przedsiębiorcy, którzy regularnie sprowadzają auta z zagranicy, decydują się często na giełdę transportową. Dobrze wiedzieć o tym, że osoba prywatna również może skorzystać z tej opcji.  

Giełda transportowa – na czym polega to rozwiązanie? 

Giełda do transportu samochodów to wirtualny rynek, który obejmuje sprzedających, kupujących i pośredników. Na specjalnej platformie internetowej można skorzystać z różnych usług, w tym przewozu jednego samochodu lub większej ilości. Wystarczy więc tylko złożyć zlecenie na stronie, a następnie poczekać na oferty ze strony różnych przewoźników. Następnie można wybrać ofertę najtańszą lub najszybszą. To jednak nie wszystkie zalety tego rozwiązania. Po wyborze konkretnej usługi można śledzić dostawę samochodu przy pomocy GPS tracking, a także skontaktować się z przewoźnikiem. Z usługi danego przewoźnika można skorzystać wielokrotnie, na przykład do wieloletniej współpracy w zakresie przewozu samochodów dla przedsiębiorstwa. Giełda transportowa jest o tyle wygodna, że zleceniodawca nie musi sam składać dokumentów, rejestrować pojazdu tymczasowo, martwić się transportem i kwestiami formalnymi. Giełda transportowa może być więc świetnym rozwiązaniem na jednorazowe sprowadzenie auta, jak i na stałe zlecenie przewozu pojazdów. Taka opcja niesie ze sobą naprawdę sporo zalet i umożliwia sprawne działanie. Dodatkowo giełda transportowa jest bezpieczną usługą, nadzorowaną przez pośredniczącą firmę. Dobrze więc wybrać takie rozwiązanie i nie przejmować się formalnościami.

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.