Menu

Dynamometry – co to takiego, jak działają i gdzie mogą się przydać?

Dynamometry – co to takiego, jak działają i gdzie mogą się przydać? Urządzenia pomiarowe są przydatne nie tylko w branży przemysłowej oraz w dużych zakładach produkcyjnych. Siłomierze, czyli dynamometry możesz wykorzystać też w trakcie remontu samochodu, np. prowadząc własny warsztat mechaniki pojazdów. Nigdy wcześniej nie miałeś styczności z siłomierzami i chcesz poznać zasadę działania takich akcesoriów? Przeczytaj poniższy artykuł i wybierz najlepsze dynamometry dla siebie.

Zgodnie z definicją siłomierz jest urządzeniem, które pozwala na dokonanie dokładnego pomiaru wartości siły, która oddziałuje na wybrany element. Zasada działania jest dość prosta. Sprężyna, w którą wyposażony jest dynamometr, wydłuża się pod wpływem oddziałującej na nią siły, natomiast wskaźnik wskazuje na wartość siły podawanej w niutonach.

Siłomierze – gdzie można je wykorzystać?

Urządzenia do pomiaru siły podawanej w niutonach można wykorzystać w branży przemysłowej i technicznej, mechanice samochodowej, antropometrii (pomiar siły mięśni dłoni), a także w gospodarstwach domowych w celu ustalenia wagi ciała. Oprócz powyższych dynamometry znajdują zastosowanie w geodezji, jako urządzenia do pomiary siły naciągu taśm stalowych, które służą do wyznaczania odległości.

Na rynku dostępne są siłomierze występujące w dwóch formach: analogowe oraz cyfrowe, czyli elektroniczne. Za najprostsze urządzenie zaliczane do kategorii dynamometrów to waga sprężynowa, którą można wykorzystać w domu. Warto dodać, że nowoczesne siłomierze elektroniczne to wysoce precyzyjne urządzenia, które są w stanie dokonać pomiarów z dokładnością do tysiąca pomiarów w ciągu jednej sekundy.

Dynamometry, czyli wkrętarki i klucze mechaniczne

Najpowszechniejsze w użyciu są dynamometry ręczne, które wykorzystuje się w zakładach mechaniki pojazdowej. Dzięki temu specjalista w warsztacie wie, jak mocno można dokręcić śrubę w kole lub w bloku silnika. Wszelkiego rodzaju klucze oraz wkrętarki z niutonowym wskaźnikiem siły zapewniają bezpieczeństwo w trakcie realizowania prac w zakładzie mechaniki pojazdowej, a także chronią przed nadmiernym naprężeniem materiału na łączeniach, np. zbyt mocne dokręcenie pokrywy uszczelki w pokrywie silnikowej.

Czy siłomierze można wykorzystać w domu?

Oprócz standardowego zastosowania siłomierzy w wagach sprężynowych, na wyróżnienie zasługują domowe urządzenia do sprawdzenia siły dokręcenia słoików z przetworami. Sprzęt tego typu to wybawienie dla osób, które nigdy nie wiedzą, jak mocno należy zakręcić słoik, aby nie mieć późniejszego problemu z jego odkręceniem. Dynamometry tego typu są doceniane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także  w przemyśle produkcyjno-spożywczym.

Siłomierze przemysłowe stosuje się na linach produkcyjnych, np. w przetwórstwie żywności, aby określić odpowiednią moc zamknięcia butelek plastikowych, szklanych, a także innych pojemników. Co ciekawe, przemysłowe urządzenia do pomiaru siły w niutonach to wydatek nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Dla porównania: klucze dynamometryczne są dostępne w cenie maksymalnie do kilkuset złotych.

artykuł sponsorowany

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.