Menu
Droga dojazdowa – jak ją wykonać?

Droga dojazdowa – jak ją wykonać?

Niezależnie od tego, czy prace budowlane prowadzone są na niewielkiej prywatnej posesji, czy też stanowią część dużej inwestycji, konieczne jest wykonanie drogi dojazdowej na plac budowy. Taka droga połączy teren budowy z drogą publiczną. Jakich materiałów użyć i jak przeprowadzić prace, by droga dojazdowa powstała szybko? Wyjaśniamy.

 

Droga dojazdowa – jak zrobić?

Jak wykonać drogę dojazdową do placu budowy? Zacząć należy oczywiście od jej zaplanowania! Następnie przy pomocy najprostszej metody, czyli używając palików i sznurka trzeba drogę wytyczyć.

Kolejny etap prac to zdjęcie wierzchniej warstwy ziemi (tzw. humusu). Potem, zależnie do wybranego materiału, z którego powstanie droga, konieczne może okazać się przygotowanie podbudowy. Takie prace na pewno trzeba będzie wykonać, gdy droga dojazdowa do działki budowlanej powstaje z płyt betonowych albo ma zostać po prostu wysypana żwirem. Jeśli natomiast zamierzasz skorzystać z innych materiałów – np. takich jak płyty drogowe Road System, wykonanie podbudowy będzie zbędne. Wystarczy jedynie odsunięcie warstwy humusu.

Na odpowiednio przygotowane podłoże można już wyłożyć wybrany materiał: płyty drogowe albo kruszywo.

Z czego wykonać drogę dojazdową na plac budowy?

Jak zrobić drogę dojazdową, która będzie solidna i ułatwi ciężkim maszynom budowlanym swobodny przejazd na plac budowy? Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego materiału!

Najtańszy sposób to wysypanie drogi żwirem lub kruszywem. Taka droga może sprawdzić się przy mniejszych inwestycjach, kiedy ruch pojazdów nie jest szczególnie intensywny. Droga z kruszywa szybko ulega zużyciu, powstają też w niej dziury, które utrudniają przejazd pojazdom budowlanym.

Inna możliwość to wykorzystanie do wykonania drogi dojazdowej betonowych płyt drogowych. Płyty tego typu są jednak bardzo ciężkie, a ich ułożenie każdorazowo wymaga udziału ciężkiego sprzętu. A to pociąga za sobą koszty – jest też dodatkowym przedsięwzięciem logistycznym.

Kolejny często wybierany typ płyt to płyty drogowe gumowe. Takie płyty, choć lżejsze od wersji betonowych, również wymagają układania z użyciem maszyn budowlanych. Co więcej, pod wpływem zimna guma staje się twarda i utrudnia jazdę (samochody mogą wpadać w poślizg). Latem z kolei guma czasem staje się zbyt miękka.

Płyty drogowe z tworzywa

Droga dojazdowa do placu budowy może zostać również wykonana z płyt drogowych z tworzywa sztucznego. Płyty takie mają niewielkie rozmiary i są dużo lżejsze. Ich dokładna masa zależy od grubości płyt, a do wyboru są trzy warianty – najlżejszy o grubości 1,25 cm waży 27 kg i mierzy 120×180 cm. Średnia jest tej samej wielkości, jej grubość to 2 cm, a masa 37 kg. Największa płyta ma z kolei wymiary 120×240 cm, waży 97 kg i ma 4 cm grubości. Poza najgrubszym rozwiązaniem, płyty z tworzywa mogą z łatwością zostać ułożone przez zespół 2-4 monterów zaopatrzonych jedynie w podstawowe narzędzia. Ułożenie najgrubszych płyt to nieco większe wyzwanie i lepiej realizować je z pomocą sprzętu, jednak i tu ręczne ułożenie jest możliwe. Droga dojazdowa do placu budowy powstaje więc bardzo szybko!

Ciekawym rozwiązaniem jest też zaopatrzenie płyt z tworzywa w specjalne wypustki: po jednej stronie krótsze, przeznaczone dla ruchu pieszego, po długiej dłuższe – pod ruch samochodowy. Dzięki temu samochody nie będą wpadały w poślizg, a na placu budowy zapanuje porządek (wypustki ułatwiają oczyszczenie kół z błota). Płyty drogowe z tworzywa dostępne są na stronie producenta: roadsystem.eu.

Droga dojazdowa – budowa a przepisy prawa

Zastanawiasz się jak prawidłowo wykonać drogę dojazdową? Pod uwagę weź nie tylko kwestie techniczne, ale także prawne. Te ostatnie w niektórych przypadkach są szczególnie istotne! Informacji szukaj przede wszystkim w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690) oraz w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414).

Jak wykonać drogę dojazdową w poprawny sposób? Dobrze jest zacząć od zapoznania się z przepisami prawa. Potem konieczne jest zaplanowanie drogi i jej wytyczenie. Po zakończeniu prac przygotowawczych pozostanie już tylko ułożenie drogi z wybranego wcześniej materiału! Lekkie płyty drogowe z tworzywa są na pewno bardzo ciekawą opcją!

zdjęcie: Roadsystem.eu

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.