Menu

DEBIUTANTKI JAKO „Marie na Królewskim Dworze”

Jedno miejsce, wiele atrakcji. Pałac w Wilanowie i program Debiutantki, dziesiąta ogólnopolska Noc Muzeów oraz młodzi i zdolni projektanci.

Agnieszka Michalczyk

aa46Projekt edukacyjno-charytatywny Muzeum Pałac w Wilanowie „Debiutantki” trwa. 27 października br. nastąpi uroczyste otwarcie jego drugiej edycji. Celem programu jest skupienie wartościowych, mądrych i otwartych na innych ludzi. Kilkanaście dziewcząt w Pałacu w Wilanowie spotyka się w wybrany weekend przez 12 miesięcy. Dlaczego? Pod okiem fachowców, oprócz nauki tańca, gracji i elegancji, chcą poszerzyć wiedzę z zakresu psychologii, obyczajowości, wystąpień publicznych oraz savoir vivre. Mają okazję spotkać wspaniałych ludzi – autorytety i skorzystać z ich rad. Na każdym zjeździe pojawia się gość specjalny – wybitna osoba, która dzieli się z młodzieżą swoją unikatową wiedzą.

Na ostatnim listopadowym spotkaniu pojawi się pani prezydentowa Jolanta Kwaśniewska. Roczne nauki kończy przepiękny Bal Debiutantek przewidziany dla pierwszej edycji na 11 stycznia 2014 roku.

Majowy zjazd był wyjątkowy, bowiem odbył się w dziesiątą ogólnopolską Noc Muzeów i w 330 rocznicę zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.

Aby w szczególny sposób uczcić te wydarzenia wilanowskie Debiutantki przygotowały pokaz mody „Marie na Królewskim Dworze”. Tym samym przeniosły ponad dwutysięczną widownię w dawne lata modowych rządów: krynolin, falbanek, haftów i koronek.

Na specjalnie zbudowanej scenie pośrodku dziedzińca pałacowego pojawiły się stylizacje inspirowane strojami dam sprzed wieków – Marii Kazimiery i Marii Walewskiej, a także współczesne kreacje. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program Drugi Telewizji Polskiej. Prowadzący –aktorzy

aa47

Olga Bończyk i Tomasz Bednarek, w kilku słowach przybliżyli wszystkim klimat mody sprzed wieków. Przypomnieli wiele faktów z życia damy w Wilanowie – Królowej Marysieńki, wspominając także o jej miłości do mody i pereł.

Po przemówieniach, zgromadzona widownia usłyszała fragmenty siedemnastowiecznego oratorium Alessandra Melaniego pt. „Golia abbattuto”, które zostało skomponowane po zwycięstwie w 1683 roku, na specjalne zamówienie papieża, jako uznanie dla odwagi i szlachetności polskiego króla. Charakterystyczne dźwięki werbli, niegdyś zagrzewające do walki, dzisiaj zapowiedziały unikatowy pokaz.

Na wybieg kolejno wchodziły Debiutantki w barokowych stylizacjach. Młode kobiety wspaniale prezentowały się w bogatych kreacjach ułożonych na krynolinach. Całości dopełniała królewska biżuteria firmy Lewanowicz, składająca się głownie z pereł oraz bukieciki z pięknych kwiatowych kompozycji w kształcie wachlarzy. Na wybiegu dominowały brązy, zielenie, granaty i fiolety. Nie zabrakło również kostiumowych interpretacji barokowych studentki Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru – Katarzyny Sałdak i Debiutantki Kingi Luks. Suknia młodej projektantki wyróżniała się połyskującą czernią, korespondując z wyrazistą czerwienią. Kreacja Kingi Luks utrzymana była w jasnych odcieniach różu, współgrającego z delikatnymi szarościami.

Na specjalnie zbudowanej scenie pośrodku dziedzińca pałacowego pojawiły się stylizacje inspirowane strojami dam sprzed wieków – Marii Kazimiery i Marii Walewskiej, a także współczesne kreacje.

Zmysłowe Empire

Po pysznym barokowym wstępie, prezenterzy zapowiedzieli kolejną epokową odsłonę. Na wybiegu pojawiły się Debiutantki w eterycznych, koronkowych sukniach w stylu empire. Trend zapoczątkowany został przez Józefinę i jej projektanta Leroy’a. W Polsce cieszyła się taką modą Maria Walewska, kolejna „dama – inspiracja” majowego pokazu. Przy nowoczesnych dźwiękach zespołu The XX, Debiutantki prezentowały wdzięczne, romantyczne i kobiece ubiory.

Trzy ostatnie suknie były wyjątkowe. Dlaczego? Zostały specjalnie zaprojektowane na tę okazję przez projektantkę Marzenę Listwan. Stworzone z delikatnych koronek w trzech odsłonach: granatowej ze złotymi wstawkami, czarnej z różowymi kwiatami i niebieskimi wstążkami oraz biało-różowej. Wszystkie trzy suknie na plecach miały haftowane logo projektu.

Współczesna księżniczka

Po romantycznej części nastał czas na współczesne wizje młodych projektantów MSKPU. Na wybiegu pojawiły się suknie w różnych stylach i różnych barwach.

Publiczność podziwiała trzy projekty Justyny Chruślickiej. Artystka przedstawiła długie i kobiece suknie. Debiutantki: Natalia Czerniejewska zaprezentowała się w granatowej odsłonie, Klaudia Górska w czarno-białej kreacji, a Aleksandra Michalczyk wystąpiła w kreacji ecru z dodatkiem różu. Projektantka Katarzyna Biskup zaskoczyła wszystkich szarymi, siwo-srebrnymi warstwowymi i tiulowymi ubraniami, które otwierały współczesną część pokazu. Zaprojektowała dwie kreacje – długą i krótką, w których wystąpiły Renata Jażdżewska i Agnieszka Wójcicka. Natomiast projektantka Magdalena Waszewska wniosła do pokazu mocny akcent. W pięknej, czarnej sukni z gorsetową górą i tiulowym dołem wystąpiła Dominika Dercz. W ciemnej barwie podziwiać mogliśmy również krótką kreację Emilii Aleksandrowicz. Słodka i elegancka, cekinowa sukienka idealnie prezentowała się na Angelice Pawlak. Projektantka Natalia Śmigielska dla odmiany zaprezentowała białą, długą suknię z efektowną, tiulową wstawką poniżej kolan. W kreacji wystąpiła Kinga Luks. Projektantka Anna Kopeć postawiła na ubiór „greckiej boginki”. Srebrzysta dwuczęściowa kreacja doskonale leżała na Magdalenie Furgał. W świat kolorów morskich toni zabrały nas dwie projektantki. W długiej, delikatnej, turkusowej sukni Aleksandry Zgubińskiej wystąpiła Olga Mazur. Dwuczęściową kreację Aleksandry Sulżyńskiej z szaro-czarnym gorsetem i błękitną spódnicą z domieszką złota zaprezentowała Marlena Jakubowska. Antonina Oraczewska wystąpiła w odważnym projekcie Jonatana Kilczewskiego. Dwuczęściowa kreacja ze skórzanym gorsetem i żółtą, zwiewną spódniczką wyglądała rewelacyjnie. Pokaz zamknęły dwie niezwykłe, niebieskie suknie projektantki Sylwii Lewandowskiej. Natalia Listwan wystąpiła w zabudowanej długiej kreacji z naszytymi kryształkami. Ostanie wyjście przypadło Aleksandrze Wąsik. Debiutantka w zwiewnej, jasnej i delikatnej sukni zakończyła pokaz mody współczesnej przy elektryzujących dźwiękach utworu „Spectrum” Florence and The Machine.

Wyjątkowy wieczór, wyjątkowej mody zakończył się wspólnym wyjściem wyjątkowych modelek na scenę. Debiutantki pełne pozytywnych emocji zostały nagrodzone głośnymi brawami ponad dwutysięcznej widowni. Przed nimi przygotowania do Balu Debiutantek, na którym wystąpią w białych, długich sukniach zaprojektowanych przez największych polskich projektantów.

Agnieszka Michalczyk
twórczyni i kuratorka projektu „Debiutantki”, szkoły eleganckiego bycia i obycia dla młodych dziewcząt. Mecenas Akademii Dobrego Stylu Klubu Integracji Europejskiej. Prowadziła Szkołę Stylu z Beatą Tyszkiewicz i Moniką Jaruzelską.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.