Menu

CZY WARTO INWESTOWAĆ w coaching?

Każdy przedsiębiorca stawia sobie za cel, by jego działalność prosperowała jak najlepiej i przynosiła zyski. W firmie jednak, jak w życiu – bywa różnie… Co zrobić, gdy pracownikom brak zaangażowania, kreatywność jest na wyczerpaniu, autorytet szefa spada, a bilans zysków i strat pozostawia wiele do życzenia?

Oliwia Lorenz - Założycielka i właścicielka Corporate Development 1 on 1. www.cd1on1.com

Oliwia Lorenz – Założycielka i właścicielka Corporate
Development 1 on 1.
www.cd1on1.com

Taki stan oznacza, że właśnie nadszedł czas zmian. Możliwości jest wiele, często jednak trudno ustalić, w czym tkwi problem i co jest przyczyną niepożądanej sytuacji, a postawienie właściwej diagnozy jest pierwszym krokiem do sukcesu. Istnieje narzędzie, które w takich warunkach sprawdza się doskonale. Wielu przedsiębiorców podchodzi jednak do niego dosyć sceptycznie… w Polsce, bo poza granicami naszego kraju sytuacja jest całkowicie odwrotna. Mowa o coachingu, bez którego szefowie dynamicznie rozwijających się firm nie wyobrażają sobie życia.

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że coaching wspiera zarządzanie biznesem. Jest szczególnie przydatny w początkowej fazie istnienia firmy lub w okresie przekształceń czy zmian. Wskazuje najbardziej opłacalną drogę rozwoju, usprawnia komunikację wewnętrzną w firmie, pomaga dokonywać trafnych decyzji biznesowych i rozwijać ludzki potencjał, a tym samym – budować silny i pozytywny wizerunek firmy. Lepiej zapobiegać problemom niż czekać, aż te przerodzą się w sytuację kryzysową, w której nota bene coaching też okazuje się bardzo pomocny.

Sokrates był pierwszy?

Hipotez na temat narodzenia się coachingu jest wiele. Niektórzy jego źródeł doszukują się w sporcie – trener jako coach, motywujący zawodnika do osiągania coraz lepszych wyników, a przede wszystkim – mądrze planujący jego rozwój, adekwatnie do możliwości. Inni szukają korzeni u Sokratesa, który dzięki umiejętnemu formułowaniu pytań, skłaniał ludzi do dawania konkretnych odpowiedzi, prowadząc ich prosto do celu. Warto wiedzieć, że coaching rozpatruje się w kategoriach procesu (a nie jednorazowego działania), który prowadzi do zmian na lepsze zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym danej jednostki.

Człowiek potrzebuje motywacji

Firmę tworzą ludzie – banał, ale wciąż prawdziwy i aktualny. Czynnik ludzki w działaniu każdego przedsiębiorstwa jest kluczowy. To nie firmie brakuje motywacji, wiedzy czy doświadczenia, to nie firma podejmuje trafne lub błędne decyzje. Coaching biznesowy, choć odnosi się do przedsiębiorstwa, jest nastawiony na ludzi. Coach inspiruje do działania, wyznacza realne cele, pobudza do partnerskiej współpracy, wspiera w rozwoju, mobilizuje do większej wydajności i skuteczności, pokazuje nowe możliwości. Wydobywa z ludzi to, co najlepsze, by w efekcie wzmocnić siłę firmy, jej konkurencyjność i pozycję na rynku. Wiele z indywidualnych sesji coachingowych nastawionych jest na kadrę zarządzającą, bowiem dobry lider jest bezcenny, bez względu na zajmowane stanowisko: prezes, dyrektor działu, menadżer lub szef zespołu. Rozwijanie cech przywódczych, umiejętne prowadzenie negocjacji, skuteczne zarządzanie zespołem, pobudzanie twórczego myślenia i kreatywności, stymulowanie zaangażowania i entuzjazmu pracowników – to przykładowe zagadnienia, którymi zajmuje się biznes coaching.

Wielu przedsiębiorców po prostu nie wie, jak wielkie korzyści wiążą się z dobrze przeprowadzonym coachingiem. Kiedy uświadomimy sobie, że szkolenia mogą podnieść efektywność pracy menadżera o ponad 22 proc., a coaching o 88 proc., to daje do myślenia… W istocie z badań przeprowadzonych przez PricewaterhouseCoopers na zlecenie ICF Global Coaching wynika, że coaching pozwala: podnieść wydajność pracowników o 70 proc., a pracy zespołu o ponad 50 proc., efektywniej zarządzać biznesem o ponad 60 proc., lepiej wykorzystać czas pracy o blisko 60 proc., poprawić relacje interpersonalne i komunikację w firmie o ponad 70 proc.

Stać nas czy nie stać?

Mając na uwadze powyższe dane, ciśnie się na usta inne pytanie: czy stać nas na ignorowanie możliwości związanych z coachingiem? Koszty ponoszone przez przedsiębiorstwa, które borykają się z mniejszymi i większymi problemami do sytuacji kryzysowych włącznie, znacznie przewyższają bowiem koszty indywidualnych i grupowych sesji coachingowych. Nie da się jednak określić stałego kosztu usługi, gdyż jest on ustalany indywidualnie z każdym klientem. Cena zależy od wielu czynników: złożoności problemu, liczby i częstotliwości planowanych sesji, a także miejsca i sposobu komunikacji (spotkania osobiste lub online).

Decyzja o skorzystaniu z biznesowych sesji coachingowych pozostaje więc kwestią otwartą. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie warto z nią czekać do momentu krytycznego. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, czyli poprzez coaching usprawniać działalność firmy i motywować pracowników, by osiągać wyznaczone cele, co ostatecznie przełoży się na większy zysk.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.