Menu

Czy pieniądze w banku są bezpieczne

W mediach regularnie pojawiają się informacje o włamaniach do mieszkań, czy różnego rodzaju oszustwach, w przypadku których pieniądze tracą nie tylko seniorzy, ale również osoby młode. Jak zatem zabezpieczyć posiadane środki? Czy pieniądze w banku są bezpieczne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak zabezpieczyć się przed utratą pieniędzy?

Jak wspomniano we wstępie częstą przyczyną utraty środków jest trzymanie ich w przysłowiowej „skarpecie”, co naraża nie tylko na coraz częstsze włamania do mieszkań, ale również na padnięcie ofiarą oszustwa na wnuczka, policjanta itp. Co więcej, złodzieje są coraz sprytniejsi wymyślając tym samym nowe sposoby oszustw, na które narażeni są nie tylko seniorzy, ale także osoby młode. Jak zatem się przed nimi uchronić? Najprostszym sposobem będzie wpłacenie pieniędzy do banku, co pozwoli posiadać w domu wyłącznie takie ilości gotówki, które zostaną przeznaczone na codzienne wydatki. Z pewnością wiele osób przypomniało sobie w tej chwili słyszane informacje o osobach, które po telefonie od oszusta udały się do banku w celu wypłacenia własnych oszczędności i przekazania ich złodziejowi. Oczywiście tak również się dzieje, ponieważ oszuści wykorzystują metody manipulacji, które sprawiają, że trudno jest myśleć racjonalnie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że konieczność wypłacenia pieniędzy z banku w celu przekazania ich osobie trzeciej to dodatkowa czynność, która daje potencjalnej ofierze czas. W efekcie może nastąpić zmiana sposobu myślenia, co pozwoli opamiętać się lub skontaktować z rodzina, by potwierdzić otrzymane od oszusta informacje. Nawet jeżeli to nie nastąpi warto wiedzieć, że pracownicy banków przechodzą specjalne szkolenia pozwalające wychwycić dziwne zachowania klientów, a co za tym idzie mogą pomóc nieświadomej osobie w udaremnieniu oszustwa. Tego typu sytuacje na szczęście zdarzają się bardzo często.

Czy pieniądze w banku są bezpieczne?

Wiele osób trzymających oszczędności swojego życia w przysłowiowej „skarpecie” czyni tak, ponieważ boi się, że pieniądze przechowywane w banku również mogą zostać utracone. W związku z tym warto mieć świadomość, że banki zgodnie z prawem zobowiązane są do posiadania odpowiednich zabezpieczeń, co gwarantuje bezpieczeństwo środków. Co więcej, oszczędności zabezpieczone są również na wypadek upadłości banku, ponieważ chroni je Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG obejmuje bowiem wszystkie depozyty osób prywatnych do równowartości 100 tys. euro, niezależnie od tego, czy środki znajdują się na koncie osobistym, oszczędnościowym, czy może lokacie bankowej. Istotne jest także to, że w przypadku posiadania konta wspólnego (np. z małżonkiem) limit równowartości 100 tys. euro dotyczy każdego z posiadaczy.

W tym miejscu warto podkreślić, że o bezpieczeństwo środków trzymanych w banku należy zadbać również samodzielnie. Wynika to z faktu, że większość ataków cyberprzestępców skierowanych jest nie w banki (ze względu na naprawdę skuteczne zabezpieczenia), ale w posiadaczy kont, którzy przez swoją nieuwagę mogą udostępnić dane do logowania, czy dane karty płatniczej. W związku z tym należy ostrożnie i rozważnie korzystać nie tylko z bankowości internetowej, ale uważać na wszystkie działania w sieci, czy pilnować swojej karty. Możliwe jest także wdrożenie rozwiązań, które dodatkowo zabezpieczą posiadane konto osobiste, a przykładem mogą być powiadomienia SMS o logowaniu i transakcjach, ustawienie odpowiednich limitów płatności czy zmiana sposobu autoryzacji transakcji z kodów SMS na potwierdzenie w aplikacji mobilnej.

Jakie korzyści daje trzymanie pieniędzy w banku?

Trzymanie pieniędzy w banku to rozwiązanie, które jest nie tylko bezpieczne, ale pozwala osiągnąć również inne korzyści. Jakie? Otóż, przede wszystkim jest wygodne, ponieważ posiadając konto bankowe można nie tylko samodzielnie robić przelewy (co jest zupełnie darmowe), ale również kupować w Internecie, czy płacić kartą. Co więcej, w każdej chwili można także wypłacić gotówkę korzystając z bankomatu. Również ta operacja może być darmowa, a bezpłatne bankomaty są jedną z najczęściej branych pod uwagę kwestii przy wyborze konta osobistego. Dokonując go warto jednak wykorzystać ranking kont bankowych, który pozwoli porównać dostępne oferty pod wieloma względami. Co jeszcze przemawia za tym, by trzymać pieniądze w banku? Oczywiście możliwość uzyskania odsetek, które oferują nie tylko przez lokaty bankowe, ale również konta oszczędnościowe. Zaletą tych drugich jest możliwość możliwość wpłaty i wypłaty pieniędzy w dowolnym momencie bez utraty należnych odsetek. Istotne jest także to, że w ostatnim czasie oprocentowanie na depozytach bankowych znacznie wzrosło, co pozwala przynajmniej po części chronić posiadany kapitał przed inflacją (pieniądze trzymane „w skarpecie” wyłącznie tracą na wartości). Oczywiście oprocentowanie depozytów nadal jest znacznie niższe niż poziom inflacji, jednak warto mieć świadomość, że depozyt to nie inwestycja, a forma lokowania oszczędności, dzięki którym są one bezpieczne.

Podsumowując należy stwierdzić, że pieniądze w banku są znacznie bezpieczniejsze niż gotówka trzymana „w skarpecie”. Co więcej, posiadając konto bankowe można uzyskać także odsetki, czy w komfortowy sposób dokonywać codziennych płatności, korzystając z karty lub bankowości internetowej.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.