Menu
Fot. N. Budzisz

CZAR BŁĘKITNEJ MARKIZY w Noc Muzeów

Kto chociaż raz czytał utwór Ignacego Krasickiego „Żona modna”, ten wie, jak wielką uwagę przywiązywano w różnych epokach do mody i jej obowiązujących kanonów. Niejednego zacnego męża owe nowinki i „musiki” przyprawiały o bóle głowy, i oczywiście zmniejszały zasobność portfela. Sprzedaż wsi , by kupić upragnione jedwabne koronki – niezbędny dodatek eleganckiej sukni – niewielu wtedy gorszył.

Agnieszka D. Michalczyk Wiceprezes Stowarzyszenia Akademia Wilanowska

 

By ubarwić Noc Muzeów, Debiutantki (uczestniczki programu edukacyjno-charytatywnego pod patronatem Klubu Integracji Europejskiej, autorstwa mecenasa Akademii Dobrego Stylu Agnieszki Michalczyk) przygotowały epokowy pokaz mody rokokowej oraz współczesnej pod nazwą: „Debiutantka Modna” wzorując się na postaci osiemnastowiecznej właścicielki Pałacu w Wilanowie Księżnej Izabeli Lubomirskiej. Była ona nie tylko mecenasem i kolekcjonerką sztuki okresu rokoka, ale także niekwestionowaną ikoną stylu. Z powodu jasnoniebieskich sukni, które często nosiła, jeszcze za życia nazywano ją Błękitną Markizą. Najelegantsza dama w Rzeczpospolitej, podczas swych licznych wojaży zagranicznych miała możliwość dokładnego poznania najnowszych trendów w modzie i co za tym idzie zaprezentowania ich na ziemi ojczystej.

Zmienność pogody 17 maja 2014 r. spowodowała, że pokaz mody „Debiutantka Modna” odbył się w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w późnych godzinach wieczornych. Miało to swój urok i czar, bowiem wcześniejszy spacer po dziedzińcu pałacowym, ogrodach i alejkach, nastrajał widzów nostalgicznie i wprowadzał w minione epoki.

Składający się z dwóch części pokaz poprowadził elegancki Ryszard Rembiszewski. Pierwsza (właściwa) odsłona rokokowego haute-couture zapierała dech w piersiach ogromnym bogactwem i przepychem. Suknie rokokowe (rekonstrukcje i inspiracje) wykonały projektantki z Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru: Justyna Chruślicka, Katarzyna Sałdak oraz Aleksandra Kucharczyk. Na wybiegu podziwiano przepiękne materiały, koronki, finezyjne wykończenia, kwieciste ornamenty, złote frędzle oraz sznury pereł i korali. Druga część pokazu przyniosła ze sobą współczesną elegancję. Debiutantki z wdziękiem zaprezentowały suknie firmy Madonna oraz biżuterię Lewanowicz. Kreacje długie, krótkie, lekkie, błyszczące mnogością cekinów wspaniale podkreśliły młodość, urodę i czar modelek.

Za epokowe stylizacje młodych dam odpowiadała Akademia Makijażu Mokotowska oraz Salon Piękności Milord. Fundatorami pokazu mody „Debiutantka Modna” byli: Bankowość prywatna Friedrich Wilhelm Raiffeisen, GRUPA ENERGA oraz LOTTO.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.