Menu

Certyfikaty dla najlepszych Gmin

Ruszają nowe edycje programów ,,Gmina Fair Play” i ,,Przyjazna Polska”.

 Nina Alt

„Samorządy prześcigają się nie tylko w liczbie oferowanych terenów, ale także w jakości obsługi inwestora, szybkości wydawania decyzji administracyjnych czy dostępie do mediów technicznych na oferowanych terenach. Samorządy wiedzą również, że dobrze przygotowana oferta to nie wszystko, trzeba jeszcze dotrzeć z nią do potencjalnego inwestora. Tutaj właśnie bardzo istotną rolę odgrywa uczestnictwo w wiarygodnych programach weryfikacyjnych czy konkursach, które pozwalają gminie zaprezentować swoje osiągnięcia i możliwości, a także zaistnieć na szerszym forum. Jednym z takich wiarygodnych programów jest „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji.” – dr Mieczysław Bąk, Przewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Konkursu „Gmina Fair Play”.

Konkurs dla profesjonalistów

statuetki

Złote Statuetki – nagroda główna w konkursie ,,Gmina Fair Play”

Polskie samorządy idą do przodu, coraz częściej zarządzane są jak dobrze zorganizowane przedsiębiorstwa – profesjonalnie. Gminy dbają o dobry wizerunek i o to, aby w budżecie znalazły się środki na nowe inwestycje, które są ogromnie ważne dla całej gminy i jej przyszłości. Niosą bowiem ze sobą m.in. nowe miejsca pracy, dzięki czemu zapewniają dobrobyt i bezpieczeństwo mieszkańcom. Dlatego władze samorządowe coraz częściej starają się być pierwsze w wyścigu o inwestora, zdając sobie sprawę z tego, że może w nim wygrać tylko najlepszy. Gmina przystępując do takich programów jak „Gmina Fair Play” ma świadomość,  że w wyniku przeprowadzenia przez organizatorów konkretnych czynności weryfikacyjnych i promocyjnych, może wiele zyskać. Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z udziału w konkursie „Gmina Fair Play” jest szeroka promocja i możliwość zaprezentowania dokonań gmin oraz ich planów na szerszym forum. Ponadto, jak podkreślają sami laureaci, tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play” jest dla samorządów mobilizacją do stałego utrzymywania najwyższego poziomu jakości usług oferowanych inwestorom. Dzięki udziałowi w konkursie, na podstawie wyników badania losowo wybranych inwestorów (przedsiębiorców, którzy na terenie gminy zrealizowali bądź realizują inwestycje) zawartych w tzw. analizie benchmarkingowej, gminy mają możliwość zapoznania się z oceną swojej działalności, dzięki czemu mogą poznać własną pozycję w stosunku do innych gmin i wprowadzić niezbędne zmiany w procedurach i organizacji obsługi inwestorów. To właśnie raport benchmarkingowy wskazuje, jak usprawnić obsługę inwestorów i jak stworzyć jeszcze lepsze warunki do inwestowania w gminie. Zdaniem laureatów konkursu „Gmina Fair Play” niezwykle cenne wskazówki przynosi też audyt weryfikacyjny, w trakcie którego identyfikowane są zarówno silne, jak i słabsze strony gminy w kwestii np. obsługi inwestycji. Ponadto, dzięki udziałowi w wydarzeniach organizowanych w ramach każdej edycji konkursu takich, jak m.in. spotkania warsztatowe czy doroczna gala finałowa, gminy mają okazję do wymiany informacji, doświadczeń oraz nawiązania współpracy i kontaktów z innymi samorządami, które osiągają sukcesy na polu przyciągania inwestorów.

Jakie są mocne strony polskich gmin?

Przyciąganie inwestorów to niezwykle istotny element funkcjonowania samorządu. Aby się udało trzeba zrobić to, do czego zawsze dążą wszystkie gminy – wyróżnić się na tle innych. Czym poza ofertą inwestycyjną wyróżniają się samorządy? Zazwyczaj są to dobre warunki bytowe, tak ważne dla tych, którzy chcą z gminą związać się na dłuższy czas lokując w niej swój biznes, ciekawe i nieszablonowe atrakcje dla turystów, zabytki i tradycje z których słynie dana gmina, czyste tereny sprzyjające zdrowiu, czy też wysoka kultura rolna. Są to elementy, które mają potencjalnego inwestora przekonać do tej, a nie innej gminy. Dlatego dla samorządowców tak ważne jest, aby umiejętnie te atuty uwypuklić. Doskonałą okazję do zaprezentowania swoich najmocniejszych i charakterystycznych stron, podkreślenia specjalizacji daje gminom program certyfikacyjny – „Przyjazna Polska”. Celem programu jest zaprezentowanie społeczności krajowej i międzynarodowej wyróżniających się polskich samorządów, wypromowanie ich osiągnięć i możliwości oraz pokazanie, że spełniają wysokie kryteria profesjonalnego zarządzania, mają umiejętności tworzenia korzyści rozwojowych, a także charakteryzują się przedsiębiorczością i inicjatywą. „Przyjazna Polska” to przedsięwzięcie, które narodziło się w wyniku chęci wskazania i wykorzystania potencjału polskich gmin oraz ich atrakcyjności. Pod wieloma względami bowiem „Polska lokalna” doścignęła, a częstokroć prześcignęła ofertę innych krajów Europy. Uczestnicy programu „Przyjazna Polska” mogą wyróżnić się biorąc udział w dziewięciu certyfikacjach tematycznych: „Certyfikowana Lokalizacja Biznesu”, „Dobre Miejsce Zamieszkania”, „Kraina Historii i Kultury”, „Kraina Turystyki i Przygody”, „Zielona Gmina”, „eGmina”, „Specjalistyczna Gmina Agro”, „Gmina z Tradycją”, „Kraina Zdrowia i Urody”. Jeżeli gmina zdecyduje się wziąć udział w konkretnej certyfikacji tematycznej i przejdzie ją pomyślnie, otrzymuje oprócz tytułu „Przyjazna Polska” również certyfikat tematyczny, np. „Gmina Tryńcza – Dobre Miejsce Zamieszkania”, którym może posługiwać się w promocji przez okrągły rok.

Szczegółowa  weryfikacja

Jak zapewniają organizatorzy Programów „Gmina Fair Play” i „Przyjazna Polska”, a także ich laureaci certyfikaty nie są „rozdawane” – aby je uzyskać trzeba przejść szczegółową weryfikację, często obnażającą słabe strony, ale i uwypuklającą te mocne, które warto podkreślać i które warto znać. Weryfikacja gmin biorących udział w konkursie „Gmina Fair Play” przebiega dwuetapowo. W I etapie weryfikowane są ankiety konkursowe, w których gminy dokonują samooceny swoich działań, prezentując dotychczasowe dokonania i plany na przyszłość. W II etapie odpowiednio przygotowani audytorzy przeprowadzają audyty w gminach w celu weryfikacji danych zawartychw ankietach. Dodatkowym elementem weryfikacji jest badanie losowo wybranych inwestorów prowadzących inwestycje na terenie gmin ubiegających się o certyfikat. Suma przyznanych przez audytorów i inwestorów ocen decyduje o przyznaniu (lub nie) gminie certyfikatu „Gmina Fair Play”. W Programie „Przyjazna Polska” gmina oprócz standardów podstawowych musi spełnić również standardy wybranej przez siebie certyfikacji. Ankieta tematyczna zawiera bowiem szczegółowe pytania związane z podejmowaniem przedsięwzięć dotyczących danej certyfikacji, np. w przypadku certyfikacji „Dobre Miejsce Zamieszkania” są to pytania z zakresu stwarzania przez gminę warunków do rozwoju mieszkalnictwa, zabezpieczania szeroko rozumianych potrzeb mieszkańców gminy, a także włączania ich w konsultacje i kształtowanie kierunków rozwoju gminy. Odpowiedzi zawarte w ankiecie są punktowane.

Kolejna edycja

Ruszyła już nowa, XIV edycja konkursu „Gmina Fair Play” oraz II edycja programu „Przyjazna Polska”. Do udziału w obu programach zapraszamy profesjonalistów, tj. samorządy, które mają jasno wyznaczone cele i sukcesywnie je realizują, samorządy, które chcą przedstawić swoją ofertę zarówno dla inwestorów, jak i dla mieszkańców czy turystów, które chcą aby o ich dokonaniach i wyjątkowości gminy, w której pracują, czy na terenie której mieszkają dowiedziało się szerokie grono ich potencjalnych interesariuszy. Potencjalnych inwestorów, czy też osoby ciągle szukające swojego miejsca zachęcamy natomiast do zapoznania się z ofertą i możliwościami oferowanymi przez laureatów tegorocznych edycji. Listy laureatów można znaleźć na stronach obu programów: www.fairplay.pl i www.przyjaznapolska.pl. Znajdź nasze logo, naprawdę warto.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.