Menu

Bank uniwersalny – rozmowa z Maciejem Chlebowskim z banku BGŻ BNP Paribas

Ambasador Przedsiębiorczości

Bank uniwersalny – rozmowa z Maciejem Chlebowskim z banku BGŻ BNP Paribas

Aneta Sienicka

Program grantów lokalnych przynosi korzyści zarówno firmie, jak i adresatom działań. Bank umacnia swoją pozycję jako wiarygodny partner lokalny oraz pracodawca działający społecznie, a adresaci działań dzięki wsparciu finansowemu mogą sprawnie realizować projekty wpływające na poprawę swojego otoczenia – o korzyściach płynących z Corporate Social Responsability oraz o możliwościach dla przedsiębiorców planujących ekspansję na rynki międzynarodowe opowiada Maciej Chlebowski, dyrektor Departamentu Zarządzania Sprzedażą w Banku BGŻ BNP Paribas

 

Hasło reklamowe BGŻ BNP Paribas brzmi „Bank zmieniającego się świata”. Co to oznacza?

Jesteśmy takim właśnie bankiem. Chcemy w sposób odpowiedzialny pomagać ludziom w wykorzystaniu możliwości, jakie niosą ze sobą zmiany, aby na co dzień żyło im się łatwiej i lepiej. W praktyce oznacza to, że oferujemy produkty dopasowane do potrzeb wszystkich klientów, których obsługujemy.

Na jakich potrzebach klienta bank skupia się najbardziej?

Jesteśmy jednym z najbardziej uniwersalnych banków na polskim rynku. Niewiele jest takich, które mogą robić wielkie międzynarodowe projekty za pośrednictwem głównego akcjonariusza, czyli Grupy BNP Paribas, mającej swoje oddziały w 75 krajach na świecie. Jesteśmy silnie obecni na rynku klienta indywidualnego, mamy doskonałą ofertę kart kredytowych, kredytów ratalnych. Zarówno mała firma, jak i duża korporacja może liczyć na finansowanie i indywidualne podejście produktowe. W naszej ofercie przedsiębiorca znajdzie również wiele narzędzi wspierających ekspansję zagraniczną firmy czy zaawansowane instrumenty z obszaru bankowości transakcyjnej. Warto wspomnieć o najszerszej i najbardziej kompleksowej ofercie dla rolników, zarówno tych mniejszych, jak i tych dużych. Nasz bank jest niekwestionowanym liderem rynku Agro. Można więc powiedzieć, że uniwersalność i szeroki zakres oferty pozytywnie nas wyróżnia.

W jakich obszarach bank wspiera klienta planującego ekspansję na rynki zagraniczne?

Chcemy maksymalnie wykorzystać przynależność do Grupy BNP Paribas, jednej z największych grup bankowych na świecie, prowadzącej biznes w 75 krajach i mającej bardzo mocną pozycję w Europie, Afryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie. Dotychczas koncentrowaliśmy się głównie na obsłudze międzynarodowych korporacji działających w Polsce. Teraz wychodzimy z ofertą również do średnich i dużych polskich firm zainteresowanych rozwojem za granicą. W tym celu BGŻ BNP Paribas utworzył cztery zespoły doradców: German desk, Italian desk, Benelux desk i ostatnio Asian desk. Każdy obsługuje zagranicznych klientów grupy, którzy są zainteresowani lub już prowadzą biznes w Polsce. Zespoły zapewniają też wsparcie polskim przedsiębiorcom prowadzącym interesy w tych krajach. Wybraliśmy rynki, na których rodzime firmy są najbardziej aktywne. Korzystając z pomocy dedykowanego zespołu wsparcia można zdalnie otworzyć rachunek za granicą i skompletować potrzebne dokumenty bankowe. BGŻ BNP Paribas przygotowuje obecnie dwa nowe zespoły, które będą działać na rzecz polskich klientów za granicą: jeden na Ukrainie, drugi we Francji.

Na czym polega mobilność banku?

Wszystkim klientom umożliwiamy korzystanie z bankowości internetowej i mobilnej, co oznacza, że z każdego miejsca i o każdej porze mają dostęp do swojego rachunku. Zgodnie ze strategią banku przyjętą na najbliższe lata, chcemy rozwijać bankowość elektroniczną i mobilną, która umożliwi nam konkurowanie z najlepszymi bankami na rynku.

Jakie wyróżniające propozycje mają państwo dla klienta biznesowego?

Oferta Banku BGŻ BNP Paribas jest kompleksowa. Jesteśmy bankiem uniwersalnym, zależy nam, aby nasze produkty rozwiązywały codzienne problemy polskich przedsiębiorstw i rolników. Chcemy, aby przedstawiciele tej grupy, którzy zostaną naszymi klientami mieli poczucie, że ich bank ma produkty dostosowane do ich potrzeb. Stąd w naszej ofercie klienci znajdą szeroką ofertę finansowania bieżącego, kredyty finansujące rozwój, depozyty i rachunki oszczędnościowe, ubezpieczenia, terminale płatnicze, system sprzedaży ratalnej – mamy jeden z najszerszych zakresów produktowych. Jeśli dodamy do tego dostęp do usług w blisko 500 oddziałach, bankowość elektroniczną i mobilną oraz chyba najważniejsze – zaangażowanie i chęć niesienia pomocy przez naszych Doradców Biznesowych i Ekspertów Agro, to możemy powiedzieć, że jesteśmy bankiem kompleksowym. Wiemy, że chcąc być
nr 1 musimy stale udoskonalać nasze produkty i procesy.  Jednym z wyzwań jest posiadanie najlepszego procesu kredytowego na rynku, zarówno  pod kątem szybkości decyzji, jak również przyjazności. Mały przedsiębiorca w wielu miejscach narażony jest na złożoną administrację. Chcemy, żeby w naszym Banku miał inaczej – prościej i dogodniej.

Z jakiego projektu z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu są państwo szczególnie dumni?

Jednymi z kluczowych elementów strategii banku jest aktywne wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz aktywizacja pracowników w kontekście działań społecznych. Wpisuje się to w strategię CSR opartą na czterech filarach odpowiedzialności: gospodarczej, społecznej, ekonomicznej oraz obywatelskiej. Program grantów lokalnych to przygotowany dla placówek sieci detalicznej model wsparcia darowiznami działalności społecznej prowadzonej lokalnie przez małe organizacje pozarządowe. Celem programu jest podnoszenie jakości życia społeczności lokalnych i umacnianie pozycji banku jako wiarygodnego partnera lokalnego. Nasi pracownicy co roku przekazują granty dla wybranych lokalnych organizacji społecznych, które działają aktywnie na rzecz realnej zmiany społecznej i poprawy jakości życia w swoich miejscowościach. W 2016 roku przyznano w ramach programu ponad 42 granty, a od 2011 łącznie przekazaliśmy ponad 600 dotacji na lokalne działania.

Efektywność mierzona jest na kilka sposobów. Wybrane przez komisję projekty podlegają ewaluacji – pracownicy przesyłają sprawozdania z przekazanych darowizn. Zbierane są również opinie od samych zatrudnionych. Monitorujemy nawiązywanie partnerstw lokalnych. Wzrost zainteresowania programem pokazuje, że istnieje społeczna potrzeba dotycząca tego typu grantów.

Program grantów lokalnych przynosi korzyści zarówno firmie, jak i adresatom działań. Bank umacnia swoją pozycję jako wiarygodny partner lokalny oraz pracodawca działający społecznie, a adresaci działań dzięki wsparciu finansowemu mogą sprawnie realizować projekty wpływające na poprawę swojego otoczenia. Dzięki takim działaniom wzrasta też poziom aktywności społecznej pracowników banku.

Program grantów lokalnych jest na bieżąco udoskonalany. Wsłuchujemy się w zmieniające się potrzeby lokalnych organizacji i odpowiadamy na nie. Program będzie kontynuowany w kolejnych latach. Bank angażuje się również w działalność charytatywną, którą realizuje poprzez wolontariat indywidualny, kompetencyjny, akcyjny i Konkurs na Najlepsze Projekty Społeczne.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.