Menu
Czym jest taryfa energii lub gazu i od czego zależy? Czy możesz zmienić grupę taryfową?

Czym jest taryfa energii lub gazu i od czego zależy? Czy możesz zmienić grupę taryfową?

Wysokość opłat za energię elektryczną lub gaz zależy między innymi od taryfy, z której korzystamy. Czym właściwie jest taryfa i grupa taryfowa? Czy można ją zmienić? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym materiale.

Taryfą nazywamy plan cenowy, który sprzedawcy energii elektrycznej lub gazu oferują klientom z poszczególnych grup taryfowych – zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorstwom. Zatwierdzaniem i kontrolowaniem taryf zajmuje się Urząd Regulacji Energetyki, co zapewnia ich transparentność. Odbiorcy ustalają taryfę z dystrybutorem energii, a na podstawie stawek przypisanych do danej grupy taryfowej rozliczają się za swój poziom zużycia ze sprzedawcą. Dopasowanie taryfy do potrzeb użytkownika jest o tyle istotne, że pozwala odpowiednio zarządzać energią w czasie, a docelowo zoptymalizować koszty energii lub gazu. 

Grupy taryfowe energii elektrycznej

Taryfy energetyczne określają ceny energii za kWh w określonych dniach i godzinach. Grupy taryfowe obejmują użytkowników energii spełniających podobne kryteria, takie jak:

●      moc umowna
●      poziom napięcia sieci w miejscu dostarczania prądu
●      system rozliczeń
●      liczba rozliczeniowych stref czasowych
●      zużycie energii na potrzeby gospodarstw domowych

W Polsce odbiorcy energii są rozliczani na podstawie kilku typów taryf, które są oznaczone specjalnymi kodami (np. B21a). Jak odczytywać nazwy grup taryfowych?

Litery w kodzie taryfy określają poziom napięcia:

A – wysokie napięcie – dla największych przedsiębiorstw,
B – średnie napięcie – przeznaczona dla dużych firm,
C – niskie napięcie – dla małych i średnich firm oraz gospodarstw rolnych,
G – przeznaczona dla gospodarstw domowych niezależnie od poziomu napięcia.

Pierwsza cyfra taryfy określa moc umowną oznaczoną jako 1 w przypadku mocy nie większej niż 40 kW oraz 2 przy mocy powyżej 40 kW. Druga cyfra podawana w przedziale od 1 do 4 oznacza liczbę stref, które obejmuje rozliczenie. Ostatnia litera będąca opcjonalnym oznaczeniem określa podział na strefy czasowe (np. a – strefa szczytowa i pozaszczytowa, b – strefa dzienna i nocna lub w – strefa weekendowa). 

Czy można zmienić grupę taryfową energii?

Dzięki dobrze dobranej grupie taryfowej jesteśmy w stanie zoptymalizować koszty prądu i zadbać o efektywne rozplanowanie jego zużycia – np. poprzez wykorzystanie tańszych stawek nocnych (jak w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych, które działają również w nocy). Dlatego warto zweryfikować, czy jesteśmy w odpowiedniej grupie taryfowej, a jeśli mamy co do tego wątpliwości – rozważyć jej zmianę. Grupę taryfową można zmienić raz w roku. Każdy wniosek o zmianę jest weryfikowany przez operatora i to od niego zależy, czy do takiej zmiany dojdzie. Czasem należy najpierw złożyć nowe warunki przyłączenia w celu dostosowania przyłącza do oczekiwanej grupy taryfowej.

Warto pamiętać o tym, że od 2007 roku mamy możliwość zmiany sprzedawcy energii – taki krok może przełożyć się na jeszcze większe oszczędności ze względu na konkurencyjne oferty na rynku. 

Grupy taryfowe gazu

Odbiorca gazu jest przydzielany do grupy taryfowej na podstawie rocznej wysokości zużycia, rodzaju pobieranego gazu i miejsca jego odbioru. Jeśli chodzi o rodzaje paliwa gazowego, stosuje się gaz wysokometanowy, zaazotowany, propan-butan-powietrze lub propan-butan rozprężony. Grupy taryfowe najczęściej opisywane są literą W (od gazu wysokometanowego) i w zależności od poziomu rocznego zużycia określane jako W1, W2, W3 etc. Druga liczba w nazwie grupy oznacza liczbę odczytów w okresie umownym, np. W1.2. Ten system nazewnictwa jest analogiczny dla innych gazów opisywanych innymi literami (np. gaz zaazotowany to S lub Z). 

Czy można zmienić grupę taryfową gazu? 

Są dwa przypadki, w których grupa taryfowa gazu może zostać zmieniona:

●      kiedy poziom zużycia gazu daje podstawę do przeniesienia odbiorcy do innej grupy taryfowej – wtedy zostaje on objęty inną taryfą bez konieczności składania oświadczeń i od tej pory jest rozliczany według stawek przypisanych do nowej grupy taryfowej,

●      gdy użytkownik z grup taryfowych od W-1.1 do W-3.12T, od Z-1.1 do Z-3.12T lub od S-1.1 do S-3.12T chce zmienić taryfę na taką, która obejmuje ten sam rodzaj gazu i taki sam umowny poziom zużycia w ciągu roku. W takim przypadku zmienia się liczba odczytów gazu (np. z W1.1 na W1.2), a odbiorca musi dostarczyć odpowiedni wniosek do swojego dystrybutora. Takiej zmiany można dokonać raz w roku.

Podobnie jak w przypadku energii odbiorca może zmienić sprzedawcę gazu, jeśli zdecyduje się na wybór innej oferty. Proces przejścia do nowego sprzedawcy jest również taki sam.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.