Menu
Ochrona sygnalistów – o ustawie z perspektywy przedsiębiorcy

Ochrona sygnalistów – o ustawie z perspektywy przedsiębiorcy

Celem tego bezpłatnego szkolenia zorganizowanego przez wiodącą firmę audytorską PKF Polska, członka prestiżowego Klubu Integracji Europejskiej, jest zapoznanie przedsiębiorców z obowiązkami jakie nakłada na nich jako pracodawców na nich ochrona sygnalistów zgodnie z założeniami ustawy, która ma wejść w życie już 25 września. Zaproszenie jest skierowane też do pracowników działów compliance, HR i księgowości, bo to one już wkrótce będą zaangażowane we wdrożenie w praktyce nowych przepisów w przedsiębiorstwach.

Do wdrożenia tych przepisów zobowiązuje Polskę dyrektywa unijna z 2019, ale pionierem we wdrażaniu prawnej ochrony sygnalistów nie jest wcale Unia, ani żaden z krajów europejskich, a Stany Zjednoczone, gdzie określa się ich jako whistleblowers, dosłownie dmącymi w gwizdek. To pracownicy, którzy ujawniają informacje o łamaniu prawa w firmie lub samą firmę, w której pracują, kierując się poczuciem sprawiedliwości, tak to by chyba należało ująć. Bo nie chodzi tu o naruszenia prawa wobec samego pracownika, bo to reguluje generalnie prawo pracy. I mają go chronić przed represjami ze strony przełożonych. Dotyczy ludzi, którzy sami w tym łamaniu prawa nie uczestniczą, ale o tym wiedzą i nie chcą czekać z założonymi rękami. Ustawa ma określać, kto z takiej ochrony może korzystać, bo nie będą to tylko osoby zatrudnione, ale i świadczące pracę na innej podstawie. A także byli pracownicy, co jest tylko z pozoru zaskakujące. Ustawa ma też określić, jakich naruszeń prawa ma to dotyczyć, polskie regulacje mają tu pójść dalej niż regulacje unijne. Jako nie tylko ciekawostkę można dodać, że wielkie firmy amerykańskie mają własne regulacje i procedury chroniące pracowników donoszących o nadużyciach ich przełożonych uderzających w firmę i jej właścicieli.

Dla firmy każda taka sytuacja jest sytuacją kryzysową, nawet, jeżeli ona także jest poszkodowana, bywa, że oskarżenia są zgłaszane z zemsty i nie zawsze lub nie w całości są prawdziwe. Jakkolwiek by nie było, trzeba będzie jednak działać w ramach obowiązującego prawa.

Podczas szkolenia, które odbędzie się w formule online jego uczestnicy zapoznają się z następującymi zagadnieniami:

  • Kim jest sygnalista i dlaczego potrzebuje ochrony prawnej? Ogólne założenia i cele ustawy o ochronie sygnalistów.
  • Kanały zgłaszania naruszeń prawa przez sygnalistów.
  • Instrumenty ochrony prawnej sygnalistów.
  • Obowiązki przedsiębiorców będących pracodawcami w zakresie ustalania wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń i podejmowania działań następczych.
  • Status ustawy i terminie jej wejścia w życie, to już 25 września tego roku!

Marta JuskowiakSzkolenie poprowadzi Marta Juskowiak, związana z Grupą PKF od 2016 roku. Radca prawny wpisany na listę przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu podatków i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz LLM in international commercial law na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Jej doświadczenie zawodowe obejmuje przede wszystkim świadczenie pomocy prawnej na rzecz podmiotów gospodarczych. Specjalizuje się w prawie cywilnym i handlowym, w szczególności w sporządzaniu i komentowaniu umów gospodarczych, doradztwie w zakresie prawa handlowego, w tym zakładaniu spółek, a także w procedurach dotyczących fuzji i przejęć.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, wymagane jest tylko wcześniejsze zgłoszenie online. Link umożliwiający udział w szkoleniu jego uczestnicy otrzymają dzień przed szkoleniem. Organizatorzy zwracają uwagę na potrzebę zapewnienia sobie dostępu do stabilnego łącza internetowego.

więcej informacji na stronie organizatora (kliknij)

red. Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.