Menu
Czy można iść na L4 na wypowiedzeniu? Wyjaśniamy

Czy można iść na L4 na wypowiedzeniu? Wyjaśniamy

Czasami zdarza się, że niespodziewanie zachorujemy w okresie trwania wypowiedzenia. Wiele osób w takim przypadku zastanawia się, czy w ogóle możliwe jest pójście na zwolnienie chorobowe. Czy zwolnienie lekarskie wpływa na okres wypowiedzenia? Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców.

Okres wypowiedzenia a zwolnienie lekarskie

Wiele osób, które kończą współpracę z firmą, zastanawia się nad tym, jak wygląda l4 na wypowiedzeniu. Okres wypowiedzenia jest czasem, który powinien upłynąć od dnia złożenia wypowiedzenia o pracę przez pracownika lub pracodawcę do dnia, gdy umowa zostanie zakończona. W tym czasie każda ze stron może odpowiednio się przygotować – pracownik poszukać nowej pracy, a pracodawca przeprowadzić rekrutację.

Co w przypadku, gdy w okresie wypowiedzenia pracownik zachoruje lub ulegnie wypadkowi i zostanie skierowany na L4? Według przepisów zwolnienie lekarskie nie ma wpływu na długość okresu wypowiedzenia. Nawet jeśli pracownik z powodu choroby dostaje zwolnienie, wciąż trwa okres wypowiedzenia, który bez względu na wypisane L4 kończy się w wyznaczonym terminie. Przepisy mają w takiej sytuacji chronić pracodawcę, gdyby przez zwolnienie lekarskie nie mógł rozwiązać umowy o pracę.

Warto dodać, że pracownik na L4 chroniony jest przed zwolnieniem dyscyplinarnym. Nie można więc zwolnić pracownika przez chorobę, chyba że pracodawca będzie miał ku temu powód i dowody (np. fałszywe zwolnienie lekarskie lub wakacje w trakcie L4). Mimo zwolnienia lekarskiego pracownik powinien otrzymywać wynagrodzenie. To wynagrodzenie chorobowe, które pracodawca wypłaca w pierwszym okresie. Następnie wypłaca je już Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie są prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców?

Każdy pracownik ma prawo zatroszczyć się o swoje zdrowie. Jeśli się rozchoruje lub ulegnie wypadkowi, powinien niezwłocznie udać się do lekarza, aby otrzymać pomoc i ewentualne zwolnienie lekarskie. Gdy dostanie L4, musi niezwłocznie poinformować o tym pracodawcę i dostarczyć dokument zwolnienia. Dopuszczalne jest wysłanie e-maila lub kontakt telefoniczny. Zarówno ZUS, jak i pracodawca dostaną też informację o zwolnieniu lekarskim przesłanym drogą elektroniczną. Nie wpłynie to na referencje dla pracownika – wzór pdf dostępny jest w Internecie.

Do obowiązku pracodawcy należy wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia chorobowego za okres zwolnienia lekarskiego. Pracodawca nie może też zwolnić pracownika jedynie ze względu na jego chorobę. Zwolnienie dyscyplinarne możliwe jest wyłącznie, jeśli pracownik naruszy zasady pracy. Pracodawca może weryfikować autentyczność zwolnienia lekarskiego. Gdy będzie miał podejrzenia o nadużycie, może zwrócić się do ZUS-u, aby przeprowadzono kontrolę u pracownika przebywającego na L4.

Co jeszcze warto wiedzieć o L4 na zwolnieniu?

Okres wypowiedzenia może się różnić w zależności od typu umowy. Na różnice w czasie wpływa również staż pracy i przyczyny wypowiedzenia. Z reguły okres wypowiedzenia trwa od dwóch tygodni do trzech miesięcy. Trzeba jednak przyjrzeć się zapisom w umowie, które mogą te standardy modyfikować.

Pracodawca chce skrócić okres wypowiedzenia? Może to zrobić, jednak wyłącznie za zgodą pracownika. Za pozostały do odpracowania okres można wówczas otrzymać odszkodowanie. Jeśli chcesz wypełnić dokumenty związane z wypowiedzeniem z pracy, znajdziesz je w tym miejscu: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/.

artykuł sponsorowany

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.