Menu

Integracja pracowników: wspólne posiłki. Czy to dobry pomysł?

Atmosfera jest jednym z głównych powodów, dla których lubimy swoją pracę. Zaś zintegrowany zespół to ważny jej element. Obecnie, kiedy wiele firm powraca do pracy stacjonarnej lub przyjmuje model hybrydowy, integracja pracowników nabiera nowego znaczenia. Wspólne posiłki mogą pomóc w budowaniu silnych relacji, co jest szczególnie ważne w czasach, gdy wiele osób czuje się odizolowanych od reszty. Jak pomóc im poczuć się częścią zespołu i wykorzystać pełnię swoich zawodowych możliwości?

Integracja pracowników w czasie postpandemicznym

Przed 2020 rokiem wspólne spędzanie czasu w firmie było normą. Mało który pracodawca oferował model pracy zdalnej czy hybrydowej, dlatego z reguły całe zespoły spędzały razem godziny pracy. Łatwiej było również o wspólną przerwę i posiłek.

Po pandemii wiele się zmieniło. Pracownicy bywają w firmach często tylko kilka dni w miesiącu lub roku, przez co integracja zespołu i budowanie dobrej atmosfery stało się wyzwaniem. 

Kultura lunchowa i wspólna przerwa na obiad mogą tu pomóc. Nie przypadkiem ważne kontrakty, duże deale i innego rodzaju biznesowe kwestie finalizuje się przy okazji posiłku. Ten sprzyja nawiązywaniu przyjaznych relacji i pokazuje, że oprócz bycia zawodowo odmiennych rolach, łączy nas co najmniej jedno – jedzenie. Dlaczego nie wykorzystać tego także do team-buildingu?

Zalety wspólnego jedzenia

Wspólne posiłki w miejscu pracy mogą przynieść wiele dobrego. Są doskonałą okazją do budowania więzi i poprawy komunikacji między zespołami. A jak pokazują badania, tylko 26% firm (1) dba o dobre relacje w firmie poprzez organizację spotkań integracyjnych. 

Wspólne jedzenie może przyczynić się do zwiększenia zaangażowania pracowników i ich poczucia przynależności do firmy. Podczas lunchu panuje zazwyczaj nieco mniej formalna atmosfera, dzięki czemu można się lepiej poznać – nie tylko przez pryzmat wspólnego projektu, ale także zainteresowań. 

Nie jest tajemnicą, że regularne spożywanie zdrowych posiłków w pracy może zwiększyć wydajność. Aby jeść wspólnie, nie trzeba każdorazowo wychodzić z biura – wystarczy miejsce, w którym można spokojnie przygotować lub podgrzać posiłek. To ważny kultury lunchowej, w której pracodawca jasno sygnalizuje, że robienie sobie przerwy na obiad jest ok. A wciągani przez tryby codzienności pracownicy często łatwo z niej rezygnują, dlatego takie przypomnienie jest dla nich ważne.

Posiłki w pracy a efektywność

Zdrowe nawyki żywieniowe mają bezpośredni wpływ na efektywność pracowników. Badania WHO oraz Health Enhancement Research Organization (2) dowodzą, że odpowiednia dieta może zwiększyć wydajność pracy nawet o 25%. Zadajmy sobie pytanie, czy batonik jedzony naprędce między spotkaniami ma szansę dać podobny efekt? 

Dostęp do zdrowych posiłków w pracy nie tylko poprawia zdrowie fizyczne pracowników, ale również ma wpływ na ich dobrostan psychiczny. Jednak współcześnie wyzwaniem jest wygospodarowanie czasu na wszystko, a z gotowaniem jedzenia do pracy wiąże się cała spożywcza logistyka – trzeba zaplanować dania, zrobić zakupy, ugotować, zapakować. A to wszystko między innymi obowiązkami, szkołą dzieci, przedszkolem, praniem, hobby. 

Pracodawcy, którzy dbają o well-being pracowników, oferują im benefity wspierające w codzienności, takie jak karty lunchowe. To prawdziwy game changer w poszukiwaniach prywatno-zawodowego balansu.

Jak zachęcić pracowników do wspólnego jedzenia?

Firmy mogą wprowadzić szereg inicjatyw wspierających wspólne posiłki. Jedną z nich jest karta lunchowa jako benefit pracowniczy, co jest coraz bardziej popularne wśród polskich pracodawców. Zachodnie kraje przetarły już ten szlak z zadowalającymi efektami.

Karta lunchowa ma formę przedpłaconej karty lub aplikacji na telefon, którą pracodawca doładowuje na pewną kwotę w miesiącu, a pracownik wykorzystuje w restauracji lub robiąc zakupy spożywcze. Od września 2023 roku benefity żywieniowe są zwolnione z ZUS do kwoty 450 zł, co sprawia, że zwiększają siłę nabywczą pracownika lepiej, niż podwyżka w tej samej wysokości.

Według badania przeprowadzonego przez Ibris i HerStories w 2022 roku benefity żywieniowe są tymi, których pracownicy chcą najbardziej. Dlatego wprowadzenie kart lunchowych do firm jest co najmniej warte rozważenia.

Inną metodą jest organizacja regularnych wspólnych lunchów lub śniadań firmowych (z cateringiem zamawianym przez firmę), które mogą służyć nie tylko jako okazja do spożywania posiłków, ale również do integracji i wymiany pomysłów między pracownikami. Warto również stworzyć przestrzeń w biurze przeznaczoną do wspólnego jedzenia, która będzie przyjazna i zachęcająca do spędzania czasu razem.

Źródła: 

  1. https://wneiz.pl/nauka_wneiz/sip/sip39-2015/SiP-39-t3-103.pdf
  2. https://www.businesswire.com/news/home/20130107006882/en/Study-of-20000-Workers-Shows-Different-Factors-Drive-Abesenteeism-and-Job-Performance 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.