Menu
Co czeka sektor MŚP?

Rzecznik apeluje o pomoc dla branży beauty

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zwrócił się w sprawie pomocy dla branży beauty do wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina. Pomoc dla tej branży jest niezbędna, gdyż wchodzące w jej skład salony fryzjerskie, kosmetyczne czy salony tatuażu i piercingu po raz kolejny już zostały zamknięte i w ich wypadku nie istnieją żadne odstępstwa, żadna możliwość sprzedaży na wynos, jak w przypadku restauracji. Przynajmniej legalna. 

Poprzednio cała branża była zamknięta od 18 maja do końca roku, w tym roku ograniczenia dla branży beauty wracały stopniowo, dziś obejmując już cały kraj. Dlatego zdaniem rzecznika powinna ona zostać włączona do tzw. Tarczy Branżowej oraz dostać możliwość umorzenia całej subwencji z Tarczy Finansowej PFR 1.0. Rzecznik zwrócił też uwagę, że przy wśród kodów PKD upoważniających do skorzystania z mechanizmów pomocowych funkcjonujących w branży fryzjerskiej i pokrewnych nie wolno zapomnieć o przedsiębiorcach, którzy, choć nie świadczą usług fryzjerskich czy kosmetycznych to są z tymi usługami ściśle powiązane. Są to np. sprzedawcy produktów używanych przez zakłady fryzjerskie np. farb do włosów. Dlatego jego zdaniem w tarczach powinny zostać uwzględnione też następujące kody: 

47.75.Z – Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (sprzedaż kosmetyków w salonach),

47.99.Z – Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami (sprzedaż kosmetyków w salonach),

46.45.Z – Sprzedaż hurtowa perfum i kosmetyków (sprzedaż kosmetyków w salonach; ściśle powiązany łańcuch dostaw),

46.90.Z – Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (sprzedaż kosmetyków w salonach; ściśle powiązany łańcuch dostaw).

 Należy zwrócić uwagę, że salony fryzjerskie, kosmetyczne czy tatuażu zawsze były miejscami, w których szczególnie troszczono się o wysoki standard sanitarny. Epidemia jedynie wzmocniła obowiązujące już wcześniej reżimy, do których to stosowała się zdecydowana większość przedsiębiorców. Rozumiejąc argumenty mówiące o trudnej sytuacji w jednostkach ochrony zdrowia należy, tak szybko, jak to będzie możliwie, ponownie otworzyć branże w reżimie sanitarnym. Pozwoli to przedsiębiorcom wrócić do pracy a budżetowi państwa umożliwi oszczędność z tytułu braku konieczności wypłacania dalszych rekompensat za kolejne zamknięte miesiące – pisze w swym liście liście Adam Abramowicz.

Pełna treść dotyczącego branży beauty pisma rzecznika do pobrania tutaj.

R.K.

(zdjęcie, materiały prasowe biura rzecznika)

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.