Menu

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już w niedzielę!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już w niedzielę! To będzie już 28 finał. Tego dnia nie wypada pojawić się na ulicy bez przypiętego do ubrania serduszka Orkiestry. Zdobędziemy je, jeśli wrzucimy coś do puszki woluntariusza. Pieniądze zbierane będą też podczas aukcji, takich jak licytacja złotych serduszek orkiestry (rekordowa cena za serduszko padła w zeszłym roku, było to aż 1,2 miliona), czy trwające już licytacje na Allegro. Można też wpłacić pieniądze wprost na konto Orkiestry. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla wyposażenie oddziałów intensywnej terapii w szpitalach dziecięcych, a także sprzętu służącego do diagnostyki. Cel jakim jest sprzęt potrzebny do ratowania życia dzieci pojawia się podczas finałów najczęściej, choć zbierano też pieniądze na sprzęt potrzebny przy leczeniu ludzi starszych czy dla straży pożarnej. W zeszłym roku na zakup nowoczesnego sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych zebrano 176 milionów złotych i dodatkowo, jeszcze 16 milionów ze zbiórki zorganizowanej po śmieci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry w Gdańsku. Podczas pierwszej zbiórki było to 24 miliardy, czyli raptem 2,4 miliona po denominacji. Odtąd co roku było jednak tych pieniędzy coraz więcej i zapewne w tym roku padmie kolejny rekord. Wszystko jest oczywiście potem skrupulatnie rozliczane. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pożytku publicznego i możemy na nią przeznaczyć także 1% naszego podatku od dochodów, o czym warto przypomnieć. Poniżej krótkie zestawienie tego, na co przeznaczono środki zebrane podczas zeszłorocznej zbiórki.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - częściowe rozliczenie 27. finału zbiórki

Często powtarzane podczas wszelkich zbiórek hasło, że liczy się każda złotówka tu nabiera szczególnego wymiaru. Te złotówki przemnożone przez miliony ludzi dają sumy robiące wrażenie i pozwalające osiągnąć widoczny efekt. Wielu ludzi ofiarowuje też swoją pracę, to woluntariusze, którzy chodzą z puszkami, choć podejmują się też innych zadań. Woluntariusze to bardzo często młodzież, a nawet dzieci (dzieci muszą mieć na to zgodę rodziców). Można się spotkać z obawami, że mogą się pod nich podszywać różni cwaniacy, ale w praktyce takich przypadków nie jest wiele. Na wszelki wypadek poniżej zamieszczamy zdjęcie, pokazujące, jak powinien wyglądać identyfikator woluntariusza i puszka.

Woluntariusz 28. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z identyfikatorem i puszką

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - wzór identyfikatora woluntariusza

Podczas finału organizowanych jest mnóstwo różnych wydarzeń, w tym koncerty. Wszyscy występujący podczas nich artyści grają oczywiście za darmo! Tak, jak woluntariusze, ofiarowują swoją pracę. Pełną i stale uzupełniana listę wydarzeń znajdziemy na stronie Orkiestry, tutaj. Naniesiono je też na mapę.

28. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - mapa wydarzeń

Największą uwagę przyciągnie oczywiście finał na placu Bankowym w Warszawie. Tu pojawi się jak zawsze zachrypnięty Jurek Owsiak, a punktualnie o 20 wzleci Światełko do Nieba. Scena będzie ta sama, która posłużyła podczas miejskiego Sylwestra, który być może widzieliście w telewizji. Lekko tylko zaadoptowana. Tak, jak podczas Sylwestra ma nie być pokazu fajerwerkAle4 nie miało go być już rok temu, a był, tylko mniej głośny (zwierzęta boją się właśnie towarzyszącego mu hałasu). Zatem i w tym roku być może będzie. Koncert rozpocznie się już o 15.30. Dotąd był tak, że dominowali wykonawcy znani bywalcom Przystanku Woodstock (od zeszłego roku Pol’and’Rock Festival), a niekoniecznie szerszej publiczności (co nie oznacza, że źle grali). Związek nie jest oczywiście przypadkowy, organizatorem obu wydarzeń jest Jurek Owsiak. W tym roku będzie jednak więcej tych znanych. Jako pierwsza na scenę wyjdzie Majka Jeżowska, znana przede wszystkim z piosenek dla dzieci, których słuchało pokolenie obecnych babć i dziadków. Zacznie się więc nieco sentymentalnie. Potem wystąpią między innymi Renata Przemyk i Agnieszka Chylińska, a jako ostatnie wejdą na scenę dziewczyny z folkowej Tulii. Osobiście jestem ciekaw występu Olafa Deriglasoffa z nowym zespołem, to dawny lider Dzieci Kapitana Klossa. Wybór jest oczywiście całkowicie subiektywny. Program koncertu i opisy wykonawców (bo jednak nie wszyscy są bardzo znani), znajdziecie tutaj.

Więcej informacji o wydarzeniach tego dnia znajdziecie oczywiście na stronie Orkiestry www.wosp.org.pl, która będzie grać do końca świata i jeszcze o jeden dzień dłużej. U samej góry jest licznik z sumą zebranych pieniędzy, już teraz dochodzi ona do 10 milionów, a finał dopiero pojutrze!

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.