Menu

Weź psa do biura!

Nestlé Purina, producent karmy dla zwierząt i inicjator sojuszu Pets at Work Alliance, wkracza na polski rynek z programem wprowadzania psów do przestrzeni biurowej. Do sojuszu Pets at Work może bezpłatnie przystąpić każda firma, która chce dostosować swoje biuro do potrzeb pracowników i ich czworonożnych ulubieńców!

Do marki Nestle Purina bezpośrednio w sprawie inicjatywy Pets At Work zgłosiło się do tej pory kilkadziesiąt firm z całej Polski. Około 1/3 z nich już przychodzi lub próbowało przychodzić ze zwierzętami, jednak z naciskiem na kilkuosobowe firmy prywatne czy firmy mieszczące się w budynkach usługowo-mieszkalnych właściciela firmy, u którego są to ich „domownicy”. Są też wśród zainteresowanych podmioty większe, o poważniejszym, typowo biurowym rysie i na tych skupia się akcja, gdyż to one wymagają najtrudniejszej pracy i pomocy, by móc wdrożyć projekt. Niektóre z nich obejmują biura na nawet ponad 1000 pracowników.

Z badań przeprowadzonych w 2017 roku przez IPSOS na zlecenie Nestlé Purina® wynika, że możliwość zabrania do miejsca pracy psa dostarcza pracownikowi, a przez to także pracodawcy, całej gamy korzyści. Pomimo tego, biura otwarte na towarzystwo psów nadal stanowią w Europie rzadkość. Choć 68 proc. europejskich opiekunów psów wskazało, że chcieliby skorzystać z możliwości przychodzenia do pracy z psem, tylko 1 na 10 pracowników ma taką możliwość. Sojusz Pets at Work Alliance, z pożytkiem dla wszystkich, ma zmienić ten stan rzeczy.

Korzyści płynące z przeprowadzania czworonogów do biura

Liczne badania potwierdzają, że posiadanie zwierząt ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka w bardzo wielu obszarach. Opiekunowie psów rzadziej popadają w depresję, a głaskanie zwierząt może obniżać spoczynkowe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Badania przeprowadzone na osobach, które przychodziły do pracy ze swoimi psimi towarzyszami pokazały, że grupa ta jest mniej podatna na stres i jego negatywne skutki. Psy pomagają także w nawiązywaniu relacji międzyludzkich i zacieśniają więzy w zespołach pracowniczych. Według badań przeprowadzanych przez studium psychologii organizacyjnej z Central Michigan University, psy są w stanie wpłynąć na budowanie zaufania i współpracy między członkami zespołu. Przytłaczająca większość (90 proc.) pracowników w firmach, do których można przyprowadzać zwierzęta zauważa, że obecność pupili wpływa pozytywnie na nastrój kolegów i ogólną atmosferę w zespole. Naukowcy udowadniają też, że produkcja oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za zaufanie, spokój i miłość, w chwili samej obserwacji psa wzrasta nawet 3-krotnie.

Biuro, którego drzwi otwarte są dla czworonogów jest postrzegane jako miejsce dużo bardziej przyjazne i otwarte na potrzeby pracownika. Jak pokazują badania, młodzi ludzie są bardzo przywiązani do swoich ulubieńców i wykazują się wzrostem lojalności wobec pracodawcy przyjaznego zwierzętom. 30 proc. ankietowanych millenialsów przyznaje, że przy kupnie pierwszego mieszkania interesuje ich w dużej mierze zapewnienie odpowiednich warunków dla swojego psa. Firma przyjazna zwierzętom pokazuje, że dba o swój zespół i ma na uwadze jego bieżące potrzeby, dzięki czemu może zarówno przyciągnąć młode talenty, jak i zatrzymać te już pracujące.

Pets at Work w praktyce

Do sojuszu Pets at Work Alliance może przystąpić każda, zarówno niewielka jak i duża, firma, a wszyscy zrzeszeni pracodawcy otrzymują od Nestlé Purina® wszechstronną pomoc dostosowaną do potrzeb. Pets at Work Alliance jest szczegółowo przygotowanym programem, w ramach którego wdrażane są konieczne do przyjęcia zwierząt w biurze zmiany. Wsparcia w tym procesie udzielają eksperci z Nestlé Purina®. Pomoc obejmuje między innymi współpracę przy zaprojektowaniu przestrzeni przyjaznej zwierzętom, czy też organizacji dnia wstępnego. Nestlé Purina® oferuje również oznakowanie przestrzeni biurowej, infografiki oraz unikatowe psie paszporty – element systemu regulowania psiej obecności w miejscu pracy. Dodatkowo można też liczyć na wsparcie i wymianę doświadczeń z innymi firmami zrzeszonymi w sojuszu Pets at Work Alliance.

Jak dołączyć do Pets at Work Alliance?

Szczegółowe informacje dotyczące przystąpienia do sojuszu Pets at Work Alliance można znaleźć na stronie https://www.purina.pl/pets-at-work/home a kontakt nawiązać za pomocą e-maila wysłanego na adres pets.at.work@pl.nestle.com, w którym należy wskazać nazwę zainteresowanej firmy, jej wielkość i lokalizację. Przystąpienie do programu nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Inicjatywa Pets at Work towarzyszy firmie od wielu lat. W Europie została sformalizowana przez Nestlé Purina® w biurze w Wielkiej Brytanii w 2003 r. Obecnie obejmuje Wielką Brytanię, Irlandię, Niemcy, Włochy, Francję, Hiszpanię, Portugalię, Grecję, Szwajcarię, a od prawie trzech lat również polskie biuro marki. Tej jesieni Nestlé Purina® rozpoczęło działanie na rzecz innych firm w Polsce, oferując wsparcie jednostkom zainteresowanym przystąpieniem do sojuszu Pets at Work Alliance. Celem inicjatywy jest pomoc jak największej ilości biur, aby stały się miejscami przyjaznymi zwierzętom i ich opiekunom.

Źródła:

  1. http://www.siop.org/article_view.aspx?article=996
  2. https://www.nhs.uk/live-well/exercise/why-sitting-too-much-is-bad-for-us/
  3. https://www.apa.org/pubs/journals/releases/xlm-a0036577.pdf
  4. http://www.nbcnews.com/id/4625213/ns/health-pet_health/t/puppy-love—-its-better-you-think/#.W8nnBWgzbIW
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3183515/
  6. http://www.sciencemag.org/news/2015/04/how-dogs-stole-our-hearts
  7. http://newsroom.suntrust.com/2017-07-26-SunTrust-Survey-Mortgages-Are-Going-to-the-Dogs

AS/Nestlé Purina

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.