Menu
Główni bohaterowie sztuki „Bóg mordu” na scenie

TEATR WIDZÓW na 6.piętrze

Teatr bez widza traci rację bytu –ta uniwersalna prawda przyświecała twórcom Teatru 6. piętro, aktorowi, Michałowi Żebrowskiemu i reżyserowi, Eugeniuszowi Korinowi. Ich artystyczne credo brzmi: „prowokować do myślenia, nie nudząc; wzruszać, nie wpadając w ckliwość; bawić, nie błaznując”.

Izabela Włodarczyk

Teatr rozpoczął działalność 6 marca 2010 roku premierą legendarnej komedii Woody Allena „Zagraj to jeszcze raz, Sam” w reżyserii Eugeniusza Korina, inaugurując tryptyk „Miłość, Zdrada i Przebaczenie według Woody Allena”. W spektaklu błysnął talent aktorski znanego dziennikarza Kuby Wojewódzkiego, który debiutował na scenie u boku wybitnych aktorów: Daniela Olbrychskiego, Michała Żebrowskiego, a także Małgorzaty Sochy i Anny Cieślak. Od debiutu minęło już ponad trzy lata, w trakcie których na deskach Teatru 6. piętro odbyło się siedem premier. Musicale, komedie i dramaty przyciągnęły i wciąż przyciągają tłumy widzów co spektakl, wypełniając niemal 500 miejsc na widowni.

Nie ma wątpliwości, że świetny repertuar to klucz do 100 proc. frekwencji, a ten zapewnia połączenie tradycyjnych wartości teatru literackiego ze śmiałymi poszukiwaniami interpretacyjnymi oraz z aktorstwem najwyższej próby.

Poza produkcją spektakli teatralnych, Teatr 6. piętro realizuje także projekty specjalne, m.in. cykl koncertów Wyższy Poziom Muzyki, w którym udział wzięli Kayah & Royal Quartet, Leszek Możdżer Bauer m. Bunio.s. z projektem Lutosphere, Urszula Dudziak, zespół „Smolik” i zespół „Kroke”.

Teatr 6. piętro mieści się na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki przy Placu Defilad w Warszawie (wejście od ul. Marszałkowskiej) w zaadaptowanej Sali Koncertowej, której powierzchnia liczy 840 m².

Opis wybranych spektakli

„Zagraj to jeszcze raz, Sam”

Po kilku miesiącach przerwy, w listopadzie 2013 r. na scenę Teatru 6. piętro powróci legendarna komedia Woody Allena „Zagraj to jeszcze raz, Sam” w reżyserii Eugeniusza Korina z fenomenalną kreacją aktorską Kuby Wojewódzkiego.

„Zagraj to jeszcze raz, Sam” to kultowe dzieło Woody Allena – reżysera, dramaturga i muzyka. Allen połączył w sztuce talent do kreowania komediowych postaci z dystansem filozofa pełnego ironii i ciepłego liryzmu. W sztuce przeplatają się wszystkie najważniejsze tematy i fascynacje Allena kinem, Nowym Jorkiem, muzyką, seksem, miłością i przemijaniem.

„Zagraj to jeszcze raz, Sam” to historia poszukiwania miłości swego życia przez krytyka filmowego Allana Felixa (debiutujący w teatrze Kuba Wojewódzki), porzuconego przez swoją żonę Nancy (w tej i w jeszcze ośmiu innych rolach Małgorzata Socha na zmianę z Barbarą Kurdej-Szatan). Allan zakochuje się przypadkiem w żonie swojego najlepszego przyjaciela, przystojnego biznesmana Dicka (Michał Żebrowski), w ślicznej, lecz znerwicowanej Lindzie (Anna Cieślak, na zmianę z Aleksandrą Hamkało), którą uwodzi przy pomocy i według wskazówek swojego idola filmowego, legendarnego amanta czarnych kryminałów Humphreya Bogarta, schodzącego do niego w tym celu z ekranu kina (Daniel Olbrychski).

Eugeniusz Korin stworzył najbardziej filmowe przedstawienie ostatnich lat – swoisty hołd dla twórczości Woody Allena. „Zagraj to jeszcze raz, Sam” urzeka niebywałą atmosferą, podgrzewaną jazzowymi szlagierami George’a Gershwina, a inteligentny dowcip Woody Allena nabiera w ustach Kuby Wojewódzkiego szczególnego, autotematycznego wyrazu.

OBSADA:

Nancy – Małgorzata Socha/Barbara Kurdej – Szatan

Linda – Anna Cieślak / Aleksandra Hamkało

Dick – Michał Żebrowski

Humphrey Bogart – Daniel Olbrychski

Allan Felix – Jakub Wojewódzki

„Bóg mordu”

Sztuka Yasminy Rezy, w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej jest błyskotliwie napisanym komediowo-absurdalno-tragicznym studium odkrywania tego co w nas jest „bogiem mordu” – egoistycznym pragnieniem zwycięstwa wbrew wszystkim i wszystkiemu, instynktem walki o siebie, podczas której spadają maski przyzwoitości, wychowania i tolerancji, a bohaterowie stają się przerażająco śmieszni i straszni.

„Bóg mordu” zaczyna się od kulturalnej, cywilizowanej, rozsądnej rozmowy dwóch par małżeńskich, które spotkały się by spisać oświadczenie o bójce swoich dzieci w parku, a kończy się tak, że później każdy z jego uczestników nazwie to spotkanie najgorszym dniem w swoim życiu.

Ta perfekcyjnie skonstruowana sztuka to także rzecz o naszym trudnym współczesnym rodzicielstwie, które zamiast być, jak twierdzą kolorowe gazety, największą przygodą życia, staje się kolejnym powodem lęków, frustracji i agresji. A wtedy pretekstem do wybuchu może być nawet banalne spotkanie dwóch par, które okazują się bardziej dziecinne i niedojrzałe niż własne dzieci. Na podstawie dramatu „Bóg mordu” powstał ostatni film Romana Polańskiego „Rzeź”.

OBSADA:

Veronique Houllie Jola Fraszyńska

Michel Houllie Cezary Pazura

Annette Reille Anna Dereszowska

Alain Reille Michał Żebrowski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.