Menu

Subiektywny PRZEGLĄD KULTURALNY

Subiektywny PRZEGLĄD KULTURALNY „Masa o kobietach polskiej mafii” Artur Górski, Jarosław Sokołowski literatura faktu wyd. Prószyński i S-ka

b37Książka

„Masa o kobietach polskiej mafii” Artur Górski, Jarosław Sokołowski literatura faktu wyd. Prószyński i S-ka

Książka jest zapisem wielogodzinnych rozmów znanego dziennikarza i autora powieści sensacyjnych Artura Górskiego z najsłynniejszym polskim świadkiem koronnym Jarosławem Sokołowskim „Masą”. Panowie, jak w tytule, rozmawiają o paniach. Ale nie tylko o nich. Także o mafii oraz jej powiązaniach ze światem biznesu, polityki i rozrywki (w tym o związkach mafii z wyborami Miss). Akcja jest wartka, język potoczysty, a opisywane wydarzenia czasami zabawne, czasem niesmaczne lub wstrząsające, bywa, że nieprzyzwoite. Czyta się to wszystko jednym tchem, a barwnie ukazany na kartach książki świat może zaskoczyć niejednego odbiorcę. Publikacja jeszcze przed swoją premierą wzbudzała sensację oraz rychło stała się bestsellerem, który od miesięcy utrzymuje się w czołówce najlepiej sprzedających się pozycji. Na jesień br. zapowiadana jest premiera drugiej części rozmów Artura Górskiego z Masą. Póki co szczerze polecam część pierwszą jako wyborną lekturę na wakacje.

Film

„Riwiera dla dwojga” reż. Joel Hopkins komedia sensacyjno – romantyczna
Duet Emma Thomson Pierce Brosnan to podstawowy walor tego filmu. Para wytrawnych aktorów znakomicie odnajduje się w komedii, grając dwoje rozwodników, których połączy wspólna, karkołomna, acz podejrzana moralnie misja. Jaka to misja i co z niej wyniknie? Tego nie zdradzę, aby nie popsuć Państwu zabawy. Powiem jedynie, że misja okaże się zaskakująca, a film ubarwiają wyścigi samochodowe, zabawne przebieranki oraz dowcipne dialogi przeplatane romantyczną nutką i humorem sytuacyjnym w dobrym stylu. Znaczna część akcji rozgrywa się w malowniczych plenerach francuskiej Riwiery, jest zatem czym nasycić oko. „Riwiera dla dwojga” to produkcja z gatunku „dla wszystkich”, z powodzeniem może stanowić rozrywkę zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn i to niezależnie od wieku. Film gości na ekranach polskich kin od 27 czerwca br.

Teatr

„Intryga” Jaime Salom, reż. Jan Englert, Teatr Kamienica, Warszawa komedia kryminalna

Piętrowa intryga oraz wartkie tempo i zaskakujące zwroty akcji to niewątpliwe atuty komedii kryminalnej autorstwa Jamie Salom, która w czerwcu miała swoją premierę w warszawskim Teatrze Kamienica. Znajdziemy tu wszystkie elementy gatunku: jest zdradzany mąż, kochanek, wiarołomna żona, zazdrosna sekretarka oraz z pozoru safandułowaty inspektor policji. Jest i trup… który w tym wypadku dosyć przewrotnie stanowi spirytus movens całej skomplikowanej intrygi. Jednocześnie prawie nikt nie jest tym, kim się na początku wydaje. Bohaterowie posiadają wiele twarzy, a widz, który podejrzewał, że już wszystko wie, odkrywa, że się mylił. „Intryga” to półtorej godziny dobrej zabawy, lekko podanej i znakomicie zagranej. Spektakl wyreżyserował Jan Englert, a w obsadzie figurują: Zbigniew Zamachowski, Beata Ścibakówna, Tomasz Stockinger, Szymon Bobrowski oraz Joanna Koroniewska.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.