Menu

Smog a nasze zdrowie – jak zmienić swój styl życia

Z początkiem zimniejszych dni powrócił ostatnio mocno nagłaśniany problem smogu. Nagłaśniany, jak najbardziej słusznie, bo to coś nas truje i w końcowym efekcie zabija. Dlatego musimy się przed tym bronić i oczywiście sami globalnie wiele nie zdziałamy, ale każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do walki z tym poważnym problemem. 

Czy wiesz, że…

✓ w Polsce mamy bardzo złą jakość powietrza, a smog obecny jest zarówno w dużych jak w i małych miastach!

✓zanieczyszczone powietrze ma bardzo negatywny wpływ na naszą skórę!

✓agresywne i drobne cząstki pyłów obecnych w smogu np. PM 2,5 i PM 10 z łatwością wnikają
w skórę twarzy i zwykły krem nie jest w stanie temu zapobiec!

✓zanieczyszczone powietrze powoduje szybkie starzenie się skóry, podrażnia ją i przyczynia się do stanów zapalnych!

✓ nie jesteśmy w stanie szybko pokonać smogu ale możemy skutecznie ochronić przed nim swoją skórę!

O tym jak możemy to zrobić, można było dowiedzieć się w zorganizowanym na ten temat panelu „Smog a nasze zdrowie”, który poprowadziła Beata Tadla, a w którym udział wzięli: Anna Wasilewska, właścicielka marki kosmetyków naturalnych Orientana, Mariusz Pitura, twórca akcji „Pierwsza Doba bez Smogu” – znani Polacy wstrzymują oddech, dr Małgorzata Marcinkiewicz z centrum medycznego Medicover oraz Dorota Pajączkowska, dyrektor PR marki Nissan.

Smog z różnych perspektyw

Problem smogu omówiony był na kilka sposobów. Jego skalę i zagrożenia przedstawił Mariusz Pitura, twórca akcji Pierwsza Doba bez Smogu – znani Polacy wstrzymują oddech.

“Smog to problem, który nasila się w naszym kraju wraz z początkiem sezonu grzewczego, jednak towarzyszy nam przez cały rok. Ostatni raport NIK wskazuje, że stan powietrza w Polsce plasuje nas w niechlubnej czołówce krajów Unii Europejskiej. Europejska Agencja Środowiska podaje natomiast, że rocznie z powodu skażonego powietrza umiera ponad 46 tys. Polaków; to tak jakby każdego roku znikali wszyscy mieszkańcy Kołobrzegu czy Krosna. W trosce o zdrowszą przyszłość znani Polacy zaangażowali się w kampanię antysmogową „Pierwsza Doba bez Smogu”, organizatorami której są Global Compact Network Poland oraz Grupa Walk. Akcja ma być impulsem do wzbudzenia zainteresowania i działania. Akcja ma na celu zebranie jak najszerszej koalicji osób angażujących się w budowanie świadomości o problemie smogu i działaniach zaradczych, jakie każdy z nas może podjąć.”

Według doktor Małgorzaty Marcinkiewicz z Medicover – smog zdecydowanie zagraża naszej skórze, przenikając do naszych komórek, co przyczynia się do ich niszczenia i starzenia. Dlatego marka Orientana zdecydowała się stworzyć naturalny krem ochronny, który potrafi ochronić skórę przed smogiem. Krem oparty jest na ekstraktach z roślin azjatyckich – MORINGI i CYTRYŃCA. Kombinacja filtrów chemicznych SPF 15 daje stabilną ochronę przeciw promieniowaniu UVA i UVB. Krem efektywnie blokuje przenikanie do skóry szkodliwych i agresywnych czynników środowiskowych pochodzących z zanieczyszczonego powietrza o każdej porze roku – smogu (m.in. PM 2,5 i PM10), suchego powietrza z klimatyzacji, dymu papierosowego i nikotynowego, promieniowania UV. Chroni przed stresem oksydacyjnym będącym przyczyną starzenia się skóry, zapewnia cerze młody, promienny wygląd, regeneruje i uszczelnia naskórek, pielęgnuje i odżywia, długotrwale nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, ma też działanie antystarzeniowe.

Poza dbaniem o siebie – musimy jako świadomi mieszkańcy ziemi – dokonywać również wyborów, które wpływają na nasze zdrowie i to w jakim stanie jest nasza planeta. Dorota Pajączkowska z marki Nissan opowiedziała o zaletach elektrycznego auta, których pozytywny wpływ na środowisko, wynikający chociażby z braku emisji CO2 jest nie do przecenienia. Poza tym, mając elektryczne auto, w Warszawie nie płacimy za parkowanie w płatnych strefach, a także mamy prawo do przemieszczania się bus- pasami. Same plusy!

Z tego wynika, że sami możemy przed smogiem zacząć się bronić – używajmy blokującego negatywne substancje kremu do twarzy, nośmy maski antysmogowe, używajmy ekologicznych pojazdów, uświadamiajmy nieświadomych, ale też reagujmy jak nasz sąsiad pali śmieciami, trując wszystkich dookoła!

AS/Allaboutlife.pl

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.