Menu

Rząd przedłuża wsparcie dla polskich firm z sektora MŚP

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu programu bezzwrotnych dotacji do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorstw. Zaapelował również o dalsze przestrzeganie obostrzeń. Polskie firmy, które z powodu pandemii musiały ograniczyć lub zawiesić swoją działalność, mogą liczyć na dalsze wsparcie rządu. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wsparcie z państwowego budżetu dla przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy jest w Polsce największe w proporcji do PKB ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

1 lutego premier Mateusz Morawiecki udał się do śląskiego Zabrza, gdzie odwiedził firmę ZARYS. Przedsiębiorstwo to od ponad 30. lat z powodzeniem produkuje i sprzedaje sprzęt medyczny zarówno do Europy, jak i na inne kontynenty.

2,5 mld zł wsparcia dla polskich firm

Dziś mogłem zobaczyć, że polska firma zaopatruje bez przeszkód wszystkie szpitale i jednostki medyczne, które potrzebują sprzętu medycznego do walki z epidemią – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Cieszę się, że jedno z większych polskich przedsiębiorstw, nie tylko produkuje i dystrybuuje na kraj, ale także na eksport – dodał.

By pomóc polskim przedsiębiorcom przetrwać okres pandemii rząd podjął decyzję o przedłużeniu obowiązywania programu bezzwrotnych dotacji w wysokości do 5 tys. zł dla mikro i małych firm. To kolejne 2,5 mld zł z budżetu państwa polskiego na ratowanie tych przedsiębiorców. Program będzie obowiązywać także w styczniu i lutym. Wnioski można składać elektronicznie poprzez stronę praca.gov.pl.

Klucz do stopniowego otwierania gospodarki

Premier przypomniał również o związku między przestrzeganiem społecznych obostrzeń a etapowym otwieraniem gospodarki.

Potrzebne to jest po to, by w skuteczny sposób móc otwierać całą gospodarkę. Żeby przy otwarciu gospodarki cały czas zachowywać wymogi sanitarne, bezpieczeństwa i dystansu, maseczek i środków ochrony osobistej – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

To jest kwestia podkreślana przez Radę medyczną. Strategia, którą proponujemy musi polegać na tym, że cały czas utrzymujemy wysoki poziom dyscypliny społecznej – dodał.

Szef rządu odniósł się również do prowadzonej od kilku tygodni akcji szczepień.

W ostatnich tygodniach pojawiła się pewna stabilizacja danych  – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Cieszę się, że szczepionki, które dystrybuujemy w tempie zależnym wyłącznie od dostaw dawek, są już dostępne w kilku tysiącach punktów. Cały czas ponaglam Komisję Europejską oraz instytucje europejskie, żeby w jak najszybszy sposób dawki szczepionki dotarły do Polski  – dodał.

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.