Menu

Rekordowe XXVIII Forum Ekonomiczne

4,5 tys. gości i ponad 600 dziennikarzy z 60 krajów – taką rekordową frekwencją mogło się poszczycić XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Tegoroczna edycja tego prestiżowego wydarzenia gospodarczego odbyła się w dniach od 4 do 6 września, jak co roku w Krynicy-Zdroju. XXVII Forum odbyło się pod hasłem przewodnim: „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?”. Magazyn „przedsiębiorcy@eu” wraz z Klubem Integracji Europejskiej znalazł się w zaszczytnym gronie patronów medialnych tego wydarzenia.

Izabella Jarska

 

Forum Ekonomiczne jest największą ekonomiczną konferencją w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas wydarzenia poglądy dotyczące aktualnej sytuacji gospodarczej, politycznej i społecznej na świecie wymieniają szefowie rządów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu oraz prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury i mediów z ponad 60 krajów. Co roku grono uczestników Forum się powiększa, a na Sądecczyznę przybywa coraz więcej zagranicznych gości, którzy stanowią dzisiaj ponad jedną trzecią wszystkich uczestników.

Podczas sesji plenarnych i paneli XXVIII Forum Ekonomicznego podejmowano tematykę potrzebnych w Europie reform, wyzwań finansowych i transportowych oraz pomocy w czasach kryzysu i zapewnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Dużo miejsca poświęcono także perspektywom rozwoju i współpracy w regionie.

Europa dyskutuje o przyszłości

Wśród gości tegorocznego Forum znaleźli się przedstawiciele najważniejszych polskich władz państwowych: premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz ministrowie polskiego rządu. Należy ponadto wymienić znamienitych gości zagranicznych: Sauliusa Skvernelisa, premiera Litwy, Davida Roya Lidingtona, ministra gabinetu, kanclerza Księstwa Lancaster i członka Brytyjskiego Biura Gabinetowego, Tibora Navracsicsa, komisarza Komisji Europejskiej ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu, Edgarsa Rinkēvičsa, łotewskiego ministra spraw zagranicznych, Pétera Szijjártó – ministra spraw zagranicznych i handlu z Węgier, Angelo Farrugię – marszałka Izby Reprezentantów z Malty, Stepana Kubiva – pierwszego wicepremiera, ministra rozwoju gospodarczego i handlu w Gabinecie Ministrów Ukrainy, Jánosa Latorcai – wicemarszałka Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego oraz Valeri Simeonova, wicepremiera ds. polityki gospodarczej i demograficznej w rządzie Bułgarii.

Perspektywa zbliżających się wyborów samorządowych oraz zapowiedź podejmowania tematów dotyczących sposobów poprawy działania samorządów – między innymi w aspekcie finansowym – sprowadziły do Krynicy również liczne grono przedstawicieli władz samorządowych, którzy o wyzwaniach swoich „małych ojczyzn” rozmawiali w ramach odrębnego panelu tematycznego pod nazwą „Forum Regionów”.

O najważniejszych kwestiach gospodarczych dyskutowali także przedstawiciele polskich i zagranicznych firm o zasięgu regionalnym i globalnym, wśród nich m.in.: prof. Herman Simon z Simon-Kucher & Partners, Dominika Bettman, prezeska Zarządu Siemens Sp. z o.o., Piotr Dziwok, prezes Shell Polska Sp. z o.o, Mirosław Kowalik, prezes ENEA SA, Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA, Filip Grzegorczyk, prezes firmy Tauron Polska Energia SA, Filip Thon, członek Executive Committee Retail Innogy SE, prezes zarządu Innogy Polska SA, Michał Krupiński, prezes Banku Pekao SA oraz Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA.

Na Forum byli również obecni przedstawiciele największych polskich i międzynarodowych spółek oraz organizacji. W obradach wzięli udział m.in.: Steven Harman, wiceprezes Amazona w Europie, Robert Bednarski, dyrektor Facebooka na Europę Środkowo-Wschodnią, Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage Sp. z o.o., Dariusz Blocher, prezes Zarządu BUDIMEX, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, Daniel Obajtek, prezes zarządu, dyrektor generalny PKN ORLEN SA, Piotr Woźniak, prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź, Mateusz Aleksander Bonca, prezes zarządu Grupy LOTOS oraz Alicja Barbara Klimiuk, p.o. prezesa zarządu ENERGA SA.

Wspólne wartości i wyzwania

Hasło przewodnie tegorocznego Forum „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?” – odnosiło się kwestii integracji, która, dopóki toczyła się wokół gospodarki, przebiegała sprawnie. Jednak odkąd na początku XXI wieku coraz częściej i głośniej zaczęto mówić o wartościach, na fundamencie wizji europejskiej Wspólnoty zaczęły się pojawiać coraz poważniejsze rozdźwięki, których najbardziej spektakularnym efektem był Brexit. Współczesna Europa zdaje się być podatna na podziały. Czy istnieje zatem szansa na znalezienie wspólnych wartości dla tego kontynentu? Które z nich powinny stać się fundamentem Europy przyszłości? Odpowiedzi na te pytana poszukiwano podczas sesji plenarnej nawiązującej do hasła przewodniego Forum.

Podczas sesji plenarnych tegorocznego Forum podjęto także inne temat, jak „Między gospodarką a polityką. Europa w poszukiwaniu recept na wzrost społeczny i gospodarczy”; „Jak skutecznie budować innowacyjną gospodarkę? Doświadczenia – inspiracje – strategie”; „Europa – wczoraj, dziś, jutro”; „Brexit a przyszłość Unii Europejskiej”; „Europa w poszukiwaniu wartości”; „Inwestycje w zdrowie a gospodarka zdrowia – wyzwania zdrowotne państwa w kontekście rozwoju”.

XXVIII Forum Ekonomiczne rozpoczęło się dyskusją na temat możliwych scenariuszy rozwoju Europy. W debacie „Między gospodarką a polityką. Europa w poszukiwaniu recept na wzrost gospodarczy i społeczny” wzięli udział: Beata Szydło, wiceprezes Rady Ministrów, Valeri Simeonov, wicepremier ds. polityki gospodarczej i demograficznej Bułgarii, Stepan Kubiw, pierwszy wicepremier Ukrainy, William Ribaudo, partner zarządzający Deloitte, Filip Thon, prezes zarządu Innogy Polska oraz Reiner Schlatmann, prezes Philips w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Gości powitali marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa oraz burmistrz Krynicy-Zdroju, Dariusz Reśko.

Podczas debaty inauguracyjnej goście poruszyli temat zależności między gospodarką a państwem i wpływu bezpieczeństwa politycznego na sytuację gospodarczą. Nie zabrakło także nawiązania do konfliktu Ukraina-Rosja i jego skutków ekonomicznych. Rozmawiano również o zjawisku tak zwanego „złego biznesu”. Uczestnicy debaty dużą wagę przykładali do zmian struktury społecznej w Europie oraz do wpływu tego procesu na sytuację gospodarczą kontynentu. Podkreślano także rolę Polski w sektorze energetycznym światowej gospodarki. Wicepremier Beata Szydło poruszyła również kwestię sytuacji wielkich firm, które mają swoje oddziały w Polsce.

Istotnym wydarzeniem była prezentacja raportu „Wyzwania ekonomiczne dla Europy Środkowo-Wschodniej” przygotowanego przez grono ekspertów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Oprócz wyzwań, wskazano w nim także działania, które mogą łagodzić skutki aktualnych problemów, takich jak na przykład wpływ starzenia się ludności na polską gospodarkę. Tu wymieniono m.in. udzielanie pomocy rodzinom w opiece nad dziećmi i osobami starszymi w celu aktywizacji zawodowej kobiet. Rektor SGH w Warszawie, prof. dr hab. Marek Rocki wskazywał także na rolę edukacji w procesie dobrego przygotowania kolejnych pokoleń do konkurowania na rynku pracy.

Ochrona zdrowia i przyszłość biznesu

Jedną ze ścieżek tematycznych w Krynicy – w ramach Forum Ochrony Zdrowia – była również opieka zdrowotna jako fundament funkcjonowania państwa. Zawierała ona kilkanaście paneli tematycznych, dotyczących m.in. poprawy jakości usług zdrowotnych, efektywności zarządzania w służbie zdrowia, zapewnienia dostępu do najnowocześniejszych technologii medycznych czy modelu płatności za efekty leczenia.

Podczas uroczystej gali zostały także wręczone nagrody dla zwycięzców Rankingu IX Forum Ochrony Zdrowia, a w uroczystości wziął udział minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Nagrodzono Medicalgorithmics SA w kategorii „Produkcja sprzętu i wyrobów medycznych”, w kategorii „Produkcja leków” – Adamed Pharma SA, w kategorii „Badania kliniczne” – Polski Bank Komórek Macierzystych SA, w kategorii „Diagnostyka” – Klinikę Neuroradiochirurgii sp. z o.o., w kategorii „Szpitale i przychodnie prywatne” – Vivadental sp. z o.o., natomiast w kategorii „Szpitale i przychodnie publiczne” nagrodę otrzymał Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa – Żoliborz.

Gala rozdania nagród stanowiła preludium do sesji plenarnej, która była centralnym punktem drugiego dnia Forum. Sesja „Inwestycje w zdrowie a gospodarka zdrowia – wyzwania zdrowotne państwa w kontekście rozwoju gospodarczego” w ramach debaty „Wspólnie dla Zdrowia” zgromadziła ministrów, którym w dyskusji na temat systemu ochrony zdrowia przewodził premier Mateusz Morawiecki. Było to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w 28-letniej historii Forum Ekonomicznego. Jeszcze nigdy w żadnej sesji plenarnej nie uczestniczyło w jednym miejscu tylu członków polskiego gabinetu.

Po raz drugi zorganizowano w Krynicy – z myślą o młodych, innowacyjnych przedsiębiorcach – ścieżkę Startup Session Elite. 21 startupów miało możliwość zaprezentowania swoich pomysłów na stoiskach w Economic Accelerator Zone, pitchowania w Strefie Polskiego Funduszu Rozwoju oraz odbycia licznych spotkań biznesowych z uczestnikami konferencji. Tegoroczna edycja Startup Session została znacznie rozbudowana w stosunku do ubiegłego roku m.in. dzięki dofinansowaniu otrzymanemu od Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju – partnera ścieżki. W jej ramach zorganizowano cztery panele dotyczące startupów i nowych technologii: „Inwestowanie w startupy – jak robić to mądrze?”; „Polskie startupy w globalnym wyścigu – czy mamy szansę?”; „Wiedza i innowacje kluczem do sukcesu – czy biznesu można się nauczyć?” oraz „Autem czy hyperloopem? Jaka jest przyszłość transportu?”.

Bo Ji, prodziekan Global Executive Education i główny przedstawiciel na Europę Cheung Kong Graduate School of Business wygłosił przemówienie pt. „Unicorn czy Dragon – jak wejść na chiński rynek?”.

Wybitni nagrodzeni

Tytuł Człowieka Roku 2017 tym razem otrzymał premier Litwy, Saulius Skvernelis. Nagrodę przyznano głosami kapituły Rady Programowej Forum Ekonomicznego. O zasługach litewskiego premiera dla rozwoju Polski i Litwy mówił premier Mateusz Morawiecki, który szczególny akcent położył na doskonałą współpracę z Orlen Lietuva i litewskimi kolejami.

Obok tytułu Człowieka Roku wręczone zostały statuetki w trzech innych kategoriach. Firmą roku 2017 został Polski Fundusz Rozwoju. Za najlepszą organizacją pozarządową uznano Polską Akcję Humanitarną, a nagrodę w kategorii „Nowa Kultura, Nowej Europy” imienia Stanisława Vincenza otrzymał Krzysztof Penderecki.

Dwanaście paneli dyskusyjnych oraz gala rozdania nagród karpackich stanowiły przegląd najważniejszych wyzwań stojących przed naszą częścią kontynentu. W ramach ścieżki dyskusyjnej „Europa Karpat”, zainicjowanej przez Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu RP, podczas panelu „Sąsiedzi Europy czy sąsiedzi w Europie?” mówiono o polityce migracyjnej i polityce sąsiedztwa, a o kierunkach współpracy dyskutowano w ramach paneli „Trójmorze – współpraca państw europejskich” oraz „Europa Środkowa – infrastruktura w przebudowie”. Dużą uwagę poświęcono również kwestiom bezpieczeństwa, które zostały uwzględnione w dyskusjach: „Ciche połoniny – jak zapewnić bezpieczeństwo polityczne w Europie Karpat?” oraz „Wschodnia tarcza Atlantyckiego Sojuszu”. W trakcie paneli „Europa Środkowa – zwornik kultur – chrześcijańskie fundamenty” i „Karpacka oikouménē – jak ocalić ją dla przyszłych pokoleń?” podkreślono konieczność zachowania wspólnego dziedzictwa kulturowego, które należy pielęgnować dla kolejnych pokoleń.

Goście XXVIII Forum Ekonomicznego mieli również okazję skorzystać z bogatej oferty kulturalnej. Koncerty muzyki bałkańskiej, młodych polskich artystów, promocje książek, jak i wystawy o tematyce historycznej czy etnograficznej, a nawet pokaz kulinarny uatrakcyjniły trzydniowe Forum i były doskonałym uzupełnieniem jego merytorycznych treści. Obejrzeć można było stanowiące część kolekcji galerii „Dziedzictwo” oryginalne ukraińskie stroje ludowe z końca XIX i początku XX wieku, posłuchać koncertu łotewskiej grupy jazzowej Maris Briezkalns Jazz Quintet, wzbogaconego o projekcję obrazów Marka Rothki oraz muzyki nieformalnego ambasadora kultury węgierskiej, zespołu Hungarian FolkEmbassy. Uczestnicy mogli także wziąć udział w warsztatach kulinarnych, zawierających akcenty kultury łemkowskiej w nowoczesnej formie, prowadzonych przez uczestnika programu MasterChef – Szymona Czerwińskiego. Zaś serca publiczności podbił Marko Marković – wirtuoz trąbki i gwiazda muzycznego nurtu balkan brass.

Organizatorem dorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, a Głównym Partnerem – Województwo Małopolskie.

fot. materiały organizatora – Fundacji Instytut Studiów Wschodnich

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.