Menu
Gdzie świętować 11 listopada?

Parę pomysłów….

www.niepodlegla.gov.pl

Tegoroczne obchody stulecia niepodległości miały być zupełnie wyjątkowe, wyszło chyba tak sobie, co nie znaczy, że nic interesującego nie będzie się działo. Już dzień wcześniej na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się szeroko reklamowany Koncert dla Niepodległej. Wystąpią Maryla Rodowicz, Krystyna Prońko, Paweł Kukiz, Wojciech Cugowski, Mazowsze i wielu, wielu innych, czyli dla każdego coś miłego. Tyle, że bezpłatne bilety rozeszły się już dawno (w zapowiadanej wcześniej „dogrywce” w czwartek było ich mniej niż sto, starczyło na godzinę) i pozostaje transmisja w TVP 1 o 20.15.

Na podanej wyżej stronie znajdziemy wydarzenia opatrzone widocznym powyżej charakterystycznym logo i robi to przynajmniej w pierwszej chwili imponujące wrażenie. Jeśli skorzystamy z zainstalowanego tam filtra, można wybrać wydarzenia organizowane w naszej miejscowości, w wybranym czasie (na przykład w weekend) określonym czasie i określonego rodzaju.

A jakieś konkretne podpowiedzi?

Piknik wojskowy przed Muzeum Wojska Polskiego

Zamiast na koncert możemy się wybrać tego dnia na wojskowy piknik do Muzeum Wojska Polskiego. Piknik potrwa od 13 do 18, o 16.00 wspólne śpiewanie razem z ministrem obrony narodowej „Pierwszej Brygady” z towarzyszeniem orkiestry wojskowej. Będzie można spróbować wojskowej grochówki i chleba z piekarni polowej (na wszelki wypadek uprzedzę, że takiego chleba nie wydaje się wcześniej niż dobę po wypieku!). I dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem.

więcej

Uroczystości oficjalne i parada po

Znacznie więcej będzie się działo w niedzielę. Oficjalne uroczystości na placu Piłsudskiego (100 lat temu, Saskim) lepiej oglądać w telewizji, chyba, że mamy zaproszenie na trybunę honorową. Jako zwykli widzowie zobaczymy tylko plecy stojących przed nami. O 13 oficjalne uroczystości się zakończą i interesujący może być przemarsz uczestniczących w nich oddziałów wojskowych i grup rekonstruktorów, którzy przejdą Królewską i dalej Traktem Królewskim pod Muzeum Wojska Polskiego (tego dnia, jak w każdy weekend, wstęp bezpłatny).

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Jednocześnie rozpocznie się odśpiewaniem hymnu Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Tu do późnego wieczora będzie się działo dużo i na raz. Koncerty, warsztaty taneczne, w kinie Kultura odbywać się będą pokazy filmów. Warto zwrócić uwagę na występ Krakowskiego Teatru Komedia w namiocie na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych (o 19.30), tego samego, który w Warszawskim Domu Technika NOT wspólnie z restauracją Avangarda organizuje kolacje teatralne (najbliższa już w piątek!). Uwaga, choć w programie nazwano ten namiot dziecięcym, będzie to spektakl dla dorosłych!

więcej

100. urodziny Niepodległej

W tym samym czasie na Rodzinny Piknik zaprasza nas kancelaria premiera. W programie występy muzyczne, pokazy wojskowe i innych służb mundurowych, dmuchamy plac zabaw… I polowy obiad, można się więc spodziewać, że znów poczęstują nas grochówką.

więcej

Pokaz fajerwerków nad Wisłą

Kancelaria premiera zaprosi nas także na wielki pokaz fajerwerków o 19.30 na bulwarach wiślanych przy Centrum Nauki Kopernik! I tylko na to poza piątkowym koncertem się wybiorę (byłem jednym z tych szczęśliwców, którzy zdobyli wejściówkę w czwartek).

więcej

O demonstracjach nic nie piszemy, bo jeszcze nie wiadomo, czym się to skończy. A do tego jesteśmy apolityczni, więc i tak nie powinniśmy…

A w poniedziałek? Możemy się wybrać na 16. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, który rozpoczyna się właśnie w poniedziałek. Na wszystkie seanse wstęp wolny!

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.