Menu
Parada Schumana już sobotę!

Parada Schumana już sobotę !

Już w sobotę, jak co roku, przez Warszawę przejdzie Parada Schumana. W barwnym pochodzie uczestniczyć będzie głównie młodzież, ale przyłączyć się może każdy. Jej uczestnicy przyjadą do Warszawy z całej Polski by uczcić pamięć Roberta Schumana, którego bez wahania można nazwać ojcem założycielem Unii Europejskiej, ale to przede wszystkim święto jego dzieła, zjednoczonej Europy. Rocznica wydania deklaracji Schumana 9 maja 1950 to zresztą Dzień Europy, już rok później podpisano traktat paryski, tworzący Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, poprzednika Unii Europejskiej. Parada Schumana jest organizowana w pierwszą sobotę po tym święcie, po raz pierwszy przeszła przez Warszawę jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii. W tym roku świętujemy piętnastolecie naszej przynależności do Unii, pierwsza Parada Schumana została zorganizowana w 1999 roku i niezmiennie pozostaje świętem euroentuzjastów.

W tym miesiącu odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego i ciekawe, czy pojawią się politycy? Dotąd zdarzało się to rzadko – choć zdarzało – teraz może pojawić się ich więcej. Zwłaszcza, że wszystkie mogące liczyć na sukces w tych wyborach siły polityczne deklarują poparcie dla członkostwa Polski w Unii i trudno, by było inaczej, bo Polska to wciąż kraj euroentuzjastów i zgłoszenie hasła Polexitu to byłoby polityczne samobójstwo. Dobrze to, czy źle? Na pewno nic w tym złego, byleby byli konsekwentni i jeśli przyjdą, przyszli też za rok. Co jednak trzeba podkreślić, organizatorzy deklarują, że parada nie ma w żadnym wypadku charakteru partyjnego i nie ma to związku z tym, że akurat w tym roku jej termin zbiegł się z kampanią wyborczą.

Trasa parady będzie dokładnie taka sama, jak w zeszłym roku. Jej uczestnicy zbiorą się w południe na Krakowskim Przedmieściu u wylotu Miodowej i przejdą przez plac Zamkowy Senatorską, plac Teatralny, Moliera, plac Piłsudskiego i Królewską do Krakowskiego Przedmieścia, by powrócić w miejsce, skąd wyruszyli.

Już od dziesiątej działać będzie tan tzw. Miasteczko Schumana i odwiedzić je możemy zanim jeszcze ruszy Parada Schumana. To miejsce, gdzie dowiedzieć się będzie można więcej, jak funkcjonują władze Unii, w tym Parlament Europejski, którego członków będziemy wybierać już w tym miesiącu. A że w tym roku wypada równa 15 rocznica przynależności Polski do Unii, będzie też próba podsumowania. Jak zmieniło się przez te 15 lat nasze życie?

Warto się wybrać, choćby, by zarazić się tym entuzjazmem młodych ludzi. Ja się wybieram!

Rafał Korzeniewski

Więcej informacji o paradzie znajdziecie na będącej jej organizatorem Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana www.schuman.pl.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.