Menu

Nowy pakiet na poprawę efektywności energetycznej budynków komercyjnych w Banku Zielonych Zmian

90 proc. refundacji kosztów audytu energetycznego i nowy kredyt inwestycyjny z refundacją odsetek za okres pierwszych trzech lat oraz darmową gwarancją BGK do 80% kwoty kredytu – to nowa propozycja dla firm planujących poprawę efektywności energetycznej swoich budynków, która jest już dostępna w Banku BNP Paribas.

Kwestie zmniejszania zużycia energii w budynkach komercyjnych stają się coraz istotniejsze dla firm. Odpowiedzią na te wyzwania są inwestycje w termomodernizację budynków oraz OZE. Teraz dla firm, klientów Banku BNP Paribas z sektorów MŚP oraz większych z MiD-CAP, które planują takie przedsięwzięcia, będzie możliwość ich realizacji na preferencyjnych warunkach finansowych.

– Przykładowo właściciel fabryki, który chce poprawić efektywność energetyczną swojego budynku, na początek może skorzystać z audytu energetycznego lub ekspertyzy energetycznej w zależności od potrzeb. W naszym banku w 90 proc. ta usługa jest dofinansowana przez Europejski Bank Inwestycyjny. Klient otrzyma trzy warianty audytu prezentujące opcje zmniejszenia zużycia energii w swoim zakładzie, z których wybierze jeden – mówi Adam Hirny, Dyrektor Biura ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych oraz Programów Zrównoważonego Rozwoju w Banku BNP Paribas.

– Program poprawy efektywności energetycznej budynków komercyjnych dopuszcza dofinansowanie kosztów audytu dla projektów związanych m.in. z pracami obejmującymi izolację ścian zewnętrznych, dachu, wymiana okien, drzwi zewnętrznych. Ponadto, wsparcie można uzyskać na zyskującą na popularności budowę instalacji OZE zintegrowanej z budynkiem (m.in: instalacje fotowoltaiczne), ocenę instalacji wentylacji i klimatyzacji, a także modernizację oświetlenia wewnętrznego – wymienia dr inż. Lidia Grzegorczyk, Ekspert ds. Transformacji Energetycznej Banku BNP Paribas.

Do programu kwalifikują się także: modernizacja systemów wentylacji, wymiana instalacji c.o. oraz c.w.u., modernizacja źródeł ciepła (m.in.: kotły, pompy ciepła, kolektory słoneczne), modernizacja urządzeń pomocniczych (m.in.: pompy cyrkulacyjne), instalacja systemów do zarządzania energią w budynku (BMS) (m.in.: systemy automatyki, zarządzania mediami), modernizacja systemów ciepłowniczych wewnątrzzakładowych.

Usługa audytu, ekspertyzy lub dokumentacji technicznej jest realizowana przez partnera Banku BNP Paribas – konsorcjum wiodących audytorów energetycznych, reprezentowane przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii.

– Po wyborze wariantu inwestycji w poprawę efektywności energetycznej zakładu w kolejnym kroku firmy będą mogły skorzystać z atrakcyjnego finansowania kredytem z Gwarancją BGK – Biznesmax oraz dotacją do oprocentowania przez okres trzech lat od daty jego uruchomienia – mówi Dariusz Kucharczyk, Menedżer ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Programów Rozwojowych Banku BNP Paribas.

Z kredytu, w ramach programu Gwarancji Biznesmax, będą mogły skorzystać firmy, które spełniają kryteria MŚP (wg podanej definicji), nieotrzymujące innych pomocy publicznych w związku z realizowaną inwestycją. Kredyt jest zabezpieczany darmową gwarancją BGK do 80% kwoty kredytu, a klient w ramach pomocy de minimis uzyskuje z BGK, za pośrednictwem banku refundację odsetek od kredytu za okres trzech lat od daty jego uruchomienia.

Z dofinansowania do audytów, ekspertyz energetycznych i dokumentacji technicznej nie mogą skorzystać przedsiębiorcy objęci EU ETS, przedsiębiorcy inwestujący w park maszynowy, w procesy produkcyjne, przedsiębiorstwa zbrojeniowe, inwestycje w niezależne farmy wiatrowe lub słoneczne; farmy niezintegrowane z budynkiem np. farmy PV znajdujące się na gruncie lub poza obrębem budynku, inwestycje w nową kogenerację.

– Pakiet refundacji 90% kosztów audytu plus kredyt z refundacją odsetek za trzy lata i darmową gwarancją BGK do 80% kredytu stanowią unikalną na rynku możliwość wsparcia firm realizujących projekty związane z efektywnością energetyczną – podkreśla Aleksandra Rutkowska, Menedżer ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Programów Rozwojowych Banku BNP Paribas.

W podejmowaniu decyzji o zakresie inwestycji w kontekście oszczędności kosztów energii w przyszłości w Banku BNP Paribas firmy wesprą Specjaliści ds. Transformacji Energetycznej oraz współpracujący z bankiem Audytorzy.

Biuro ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Programów Zrównoważonego Rozwoju:

Kontakty do Specjalistów ds. Transformacji Energetycznej, dostępne w dni robocze w godz. 9.00-17.00

Specjaliści ds. Transformacji Energetycznej

Warszawa, Grzybowska 78 Jakub Włodarczyk jakub.wlodarczyk@bnpparibas.pl 691 335 510

Kraków, Armii Krajowej 18 Szymon Lech  szymon.lech@bnpparibas.pl 667 851 417

Katowice, Chorzowska 6 Marta Mocha marta.mocha@bnpparibas.pl 691 222 193

Wrocław, Piotra Skargi 1 Grzegorz Najda grzegorz.najda@bnpparibas.pl 691 444 698

Lublin, Tomasza Zana 35 Kamil Cieślicki Kamil.cieslicki@bnpparibas.pl 665 381 604

Gdańsk, Al. Zwycięstwa 13A Piotr Dettlaff Piotr.dettlaff@bnpparibas.pl 665 380 367

Poznań, Marcelińska 90 Jan Wójtowicz Jan.wojtowicz@bnpparibas.pl 601 750 287

Program dofinansowania kosztów audytu, ekspertyz i dokumentacji technicznej powstał we współpracy Banku BNP Paribas z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Konsorcjum Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii oraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Źródłem dotacji do kosztów audytu jest inicjatywa ELENA (Energy Efficiency Finance Facility for Commercial Buildings) w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020. Źródłem pomocy publicznej dla darmowej gwarancji Biznesmax i refundacji odsetek od kredytu objętego tą gwarancją jest Program Operacyjny Inteligentny Rozwój na lata 2014–2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

 

 

Zdjęcia i grafika, materiały Banku BNP Paribas

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.