Menu
Na przełomie sierpnia i września odbędzie się w Moskwie 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła”

Na przełomie sierpnia i września odbędzie się w Moskwie 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła”

U nas jest „Sputnik nad Polską”, a oni mają Festiwal Filmów Polskich „Wisła”. Oni, czyli Rosja, kilka krajów dawnego Związku Radzieckiego, w tej edycji będzie to Gruzja, Białoruś, Azerbejdżan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kazachstan i Kirgistan. A także Turcja, Chorwacja, Serbia i nasi najbliżsi sąsiedzi, Czechy i Słowacja. Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 2008 roku, to największy i najważniejszy festiwal polskiego kina zagranicą. Najbogatszy jest zawsze program festiwalu w Moskwie, gdzie rozpocznie się on 27 sierpnia i potrwa przeszło tydzień, do 3 września, by powrócić jeszcze raz na jesieni, od 25 do 29 listopada. Te daty już poznaliśmy. To będzie już trzynasta edycja festiwalu w Moskwie, nieco pechowa, bo już opóźniona (trzynastka już okazała się pechowa), ale to nie z winy organizatorów. Ważne, że się odbędzie, bo wiele wydarzeń kulturalnych w ogóle odwołano. Jeśli będziecie tego dnia w Moskwie, to możecie zabrać do kina swoich przyjaciół. Lub po prostu im ten festiwal polećcie! Po raz kolejny już  objęliśmy ten festiwal naszym patronatem medialnym.

Organizatorzy są ci sami, co Festiwalu Sputnik nad Polską, wsparci przez Instytut Polski w Moskwie we współpracy z którym zorganizowana zostanie w tym mieście retrospektywa filmów Janusza Majewskiego. I właśnie ją szczególnie polecam, to filmy dla wyrobionego już widza, lubiącego smakować obraz i właśnie je w szczególności warto polecić naszym rosyjskim znajomym i przyjaciołom. Do wyboru będzie aż trzynaście tytułów, w tym jego najnowszy film „Czarny Mercedes”, a także takie tytuły jak „Ekscentrycy, czyli po tamtej stronie ulicy”, „Lekcja martwego języka”, „Sprawa Gorgonowej” czy „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”. Ale polecam nie tylko je.

Podczas konkursu filmów fabularnych zaprezentowanych zostanie dziesięć wybranych najnowszych polskich produkcji. Będą to filmy twórców nagradzanych na całym świecie, jak „Boże ciało” Jana Komasy i „Obywatel Jones” Agnieszki Holland; jak również rewelacyjne debiuty, w tym „Supernova” Bartosza Kruhlika czy „Żelazny most” Moniki Jordan-Młodzianowskiej. Obejrzeć też będzie można filmy reżyserów nagradzanych podczas poprzednich edycji festiwalu”: „Pan T.” Marcina Krzyształowicza oraz „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego.

Natomiast poza konkursem, w ramach panoramy polskiego kina pokazanych zostanie kolejnych kilka najnowszych tytułów, a wśród nich „Proceder” Michała Węgrzyna, „Ja teraz kłamię” Pawła Borowskiego oraz „Smak PHO” w reżyserii Mariko Bobrika.

Sekcja „Polska w dokumencie” to pięć znakomitych tytułów: „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki, „Niebieskie chachary” Cezarego Grzesiuka, „Ostatnia góra” Dariusza Załuskiego, „Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej i „Symfonia Fabryki Ursus” Jaśmina Wójcika.

W związku z ogłoszeniem tego roku Rokiem Leopolda Tyrmanda w programie festiwalu znalazła się specjalna sekcja „W cieniu ZŁEGO”. O życiu i twórczości pisarza opowiedzą dwa dokumenty – „Zły” Jerzego Sztwiertni oraz „Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda” Jerzego Zalewskiego. Zaprezentowane zostaną także dwa filmy fabularne, do których Leopold Tyrmand napisał scenariusz: „Naprawdę wczoraj” Jana Rybkowskiego, a także „Nowela pływacka” – jedna z trzech nowel, wchodzących w skład filmu „Trzy starty” Czesława Petelskiego, Ewy Petelskiej i Stanisława Lenartowicza.

W ramach cyklu „Teatr na ekranie” przygotowanego wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie zobaczyć natomiast będzie można między innymi „Duet, czyli recepta na miłość” Adama Sajnuka, „Lato” Jana Englerta oraz „Alicja w krainie koszmarów” Piotra Domalewskiego.

A na weekendowych pokazach familijnych najmłodsi kinomani będą mogli obejrzeć kultowego „Reksia” w reżyserii Lechosława Marszałka, a ci nieco starsi „Dzień czekolady” Jacka Piotra Bławuta.

W programie tradycyjnie znajdą się także najlepsze etiudy studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego oraz Studia Munka.

Pokazy filmów tegorocznego, 13. Festiwalu Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie odbywać się będą tradycyjnie już w kinie Pięć gwiazd na Pawieleckiej oraz w sali kinowej galerii Tretiakowskiej.

I to jeszcze nie wszystko, bo program festiwalu nie ogranicza się do pokazów filmów!

Szczegółowy program moskiewskiej edycji jest już dostępny na stronie festiwalu zarówno w polskiej, jak i rosyjskiej wersji językowej:

www.festiwalwisla.pl

red. Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.