Menu

Już od 2020 naładujesz auto elektryczne na stacji benzynowej!

Od 2019 r planowana jest w Polsce budowa stacji ładowania wysokiej mocy do szybkiego ładowania aut elektrycznych. Sieć stacji – IONITY powstanie w ramach join venture wiodących firm motoryzacyjnych – BMW Group, Daimler AGFord Motor Company oraz Volkswagen Group. W ramach projektu powstanie około 400 stacji w 18 krajach europejskich.

Sieć IONITY obejmie też Polskę. Rozpoczęcie budowy stacji w naszym kraju jest planowane na 2019 rok, a pierwsi klienci będą mogli skorzystać z nich w 2020 roku. Punkty ładowania IONITY będę dostępne na stacjach paliw Shell.

Uruchomienie ogólnoeuropejskiej sieci HPC przy głównych trasach odegra kluczową rolę dla rozwoju i zwiększenia atrakcyjności mobilności elektrycznej. Wysoka moc stacji ładowania zredukuje czas zasilania baterii do minimum, wpływając na komfort dalekich podróży. Punkty IONITY funkcjonować będą w oparciu o europejski standard ładowania Combined Charging System, pozwalający na zasilanie pojazdów elektrycznych różnych marek i producentów.

Dynamiczny rozwój zrównoważonej mobilności.
Udział w budowaniu wydajnej infrastruktury dla pojazdów zasilanych prądem to kolejny element zaangażowania BMW Group w rozwój elektromobilności. Firma tylko w 2017 roku dostarczyła klientom na całym świecie ponad 100 tysięcy zelektryfikowanych aut, umacniając swoją wiodącą pozycję w tym segmencie. W tym roku planuje sprzedaż 140 tysięcy tego typu pojazdów, a do końca 2019 – pół miliona. Do 2025 roku firma oferować będzie 25 nowych zelektryfikowanych modeli, w tym 12 z napędem w pełni elektrycznym. W 2017 roku zadebiutowały nowe BMW i3s oraz odświeżone BMW i3 – nieprzerwanie od 2014 roku najlepiej sprzedające się auto elektryczne w segmencie pojazdów kompaktowych klasy premium na świecie.

Auta elektryczne w Polsce

W Polsce zainteresowanie pojazdami elektrycznymi wyraźnie rośnie. W ubiegłym roku na drogi wyjechało 117 BMW i3, o 29 proc. więcej w porównaniu do 2016 roku. Ten model jest dostępny w opcji wynajmu na minuty dla ekologicznej mobilności w mieście. Dwa egzemplarze BMW i3 biorą udział w pilotażowym projekcie firmy Innogy – pierwszego w Warszawie w pełni elektrycznego carsharingu. Także w stolicy, od października 2017 roku BMW i3 można wypożyczać w ramach systemu 4Mobility. Zlokalizowana przy ul. Domaniewskiej stacja carsharing oferuje również możliwość ładowania pojazdów elektrycznych.

AS/BMW Group

 

 

 

 

 

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.