Menu
uropejski Kongres Samorządów: zmiana terminu kongresu!

Europejski Kongres Samorządów: regiony jako lokomotywa gospodarcza Europy!

Europejski Kongres Samorządów nie odbędzie się, jak zaplanowano w kwietniu, ale w czerwcu. Epidemia i związane z nią zarządzenia sanitarne wywróciły bowiem do góry nogami plany organizatorów Miejsce nie ulega zmianie, będzie to Hotel Gołębiewski w Karpaczu, dokąd przenosi się kongres po pięciu dotychczasowych edycjach w Krakowie. W Karpaczu na pewno nie zabraknie ważnych polityków, ale najważniejsi będą przedstawiciele samorządu i oczywiście biznesu, którzy spotkają się, żeby debatować o najważniejszych wyzwaniach i problemach lokalnej władzy. Organizatorzy spodziewają się dwóch i pół tysiąca gości. Hasło tej edycji kongresu jest wyrazem ekonomicznego oraz społecznego potencjału jaki mają lokalne społeczności: regiony jako lokomotywa gospodarcza Europy!

Im uważniej śledzimy media, tak te tradycyjne, jak i działające w sieci, tym łatwiej nam to umyka, ale to samorządowcy mają największy wpływ na życie każdego z mieszkańców naszego kraju i nie inaczej jest w całej Europie (może poza Rosją). Tymczasem od dawna widać problem z ułożeniem relacji na linii władza lokalna – władza centralna. I mimo, że w regionach drzemie olbrzymi potencjał, często nie jest on doceniany przez władze centralne. Jakże niesłusznie, bo przecież właśnie tam biją serca „małych ojczyzn”, które powinny łączyć się w jeden spójny, dobrze pracujący, organizm.

Jeśli popatrzymy na mapę Polski i Europy to trzeba być prawdziwym znawcą geografii, żeby znaleźć region, który nie ma niczego do zaoferowania. Dla jednych będzie to potencjał gospodarczy i przemysłowy, jak w przypadku Śląska czy niemieckiego Zagłębia Ruhry, inni zwrócą uwagę na ośrodki akademickie, jak Kraków, Oxford czy Zurich, jeszcze inni na potencjał ludzki w Londynie, Berlinie czy Paryżu, wreszcie znajdą się i tacy, dla których najważniejsze będą atrakcje turystyczne włoskiego Piemontu albo hiszpańskiej Andaluzji. Wszystko zależy od spojrzenia na rzeczywistość i uwolnienia, a później odpowiedniego wykorzystania tych możliwości jakie daje położenie, lokalna kultura czy posiadanie na swoim terenie czegoś co jest unikalne na skalę całego kontynentu. Tak my patrzymy na Europę i chcemy ją taką pokazać podczas Kongresu. Jeśli uda nam się spojrzeć na nią pod innym kątem niż zazwyczaj patrzymy – na pewno odkryje przed nami drugie, mniej znane, oblicze.” – podkreśla Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca konferencji i jednocześnie Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jak już wspomniałem, po pięciu edycjach, które odbyły się w krakowskim Centrum Konferencyjnym ICE nad Wisłą, na wprost Wawelu, w tym roku konferencja zmieni swoje miejsce. VI Europejski Kongres Samorządów odbędzie się w Hotelu Gołębiewski sercu polskich Karkonoszy – w Karpaczu. Czy pomysł, który sprawdził się w przypadku Forum Ekonomicznego w Krynicy (i Światowego Forum Ekonomicznego w Davos), sprawdzi się i tu? Przekonamy się niebawem.

„Europejski Kongres Samorządów to bez wątpienia największa tego typu konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej. Przyzwyczailiśmy już naszych gości do wysokiego poziomu dyskusji, a w tym roku chcemy być jeszcze lepsi. W programie tegorocznego kongresu jest ponad 130 paneli, które będą podzielone na 13 ścieżek tematycznych. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, bo będziemy rozmawiać o polityce, gospodarce, nowoczesnym podejściu do samorządu i zarządzania gminą czy miastem, turystyce, infrastrukturze, finansach a nawet mediach. Nie wyobrażam sobie, że ktoś wyjedzie z Karpacza niezadowolony, bo spectrum tematów jest na tyle szerokie, że poruszamy chyba każdą sferę życia lokalnych społeczności”. – mówi Jakub Romaniuk, dyrektor programowy Instytutu Studiów Wschodnich, odpowiedzialny za część merytoryczną konferencji.

Zwyczajowo podczas kongres ogłaszany jest Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce, przygotowywany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod kierunkiem prof. Krzysztofa Surówki, we współpracy z Fundacją Instytut Studiów Wschodnich. Nie inaczej będzie w tym roku. Odbędzie się także uroczysta gala, podczas której wyróżnione zostaną najlepsze samorządy w kraju. W ostatniej edycji najlepszą wiejską gminą została Dobra Szczecińska. Tytuł najlepszej gminy miejsko-wiejskiej trafił do Konstancina-Jeziorna. Nagroda dla najlepszego powiatu do powiatu poznańskiego. Jako najlepszym miasto wyróżniono Podkowę Leśnaą, spośród miast na prawach powiatu Warszawę.

Europejski Kongres Samorządów z bardziej znanym Forum Ekonomicznym w Krynicy, a także odbywającym się tam Forum Regionów łączy organizator, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Głównym partnerem zostało województwo dolnośląskie, a miastem gospodarzem jest – przypomnijmy – Karpacz. Magazyn przedsiębiorcy@eu jest zaś jednym z patronów medialnych tego ważnego wydarzenia.

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.