Menu
Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw - wszyscy jesteśmy zaproszeni!

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, nie wypada tam nie być!

W połowie października wszyscy jesteśmy zaproszeni do Katowic na Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wstęp na wszystkie wydarzenia trzydniowego kongresu jest wolny. Wystarczy wypełnić internetowy formularz. I na pewno warto to zrobić.

Wznoszące się tuż obok katowickiego Spodka, a właściwie kryjące się pod powierzchnia sztucznego wzgórza Międzynarodowe Centrum Kongresowe jest razem z sąsiadującą siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz niewiele dalej położonym, całkiem kryjącym się pod ziemią Muzeum Śląskim jedna z wizytówek miasta. Dla nas ważniejsze jest jednak to, że jest miejscem licznych wydarzeń, często zdecydowanie wychodzących poza lokalną skalę. Jest nim na pewno Europejski Kongres Gospodarczy, ale również również pozostający wciąż w jego cieniu, chyba nie całkiem słusznie, Międzynarodowy Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który już po raz kolejny obejmujemy naszym patronatem medialnym. Do Katowic zjadą na te trzy dni liczni przedsiębiorcy, ale także przedstawiciele samorządu i nauki. I oczywiście dziennikarze. Będą nie tylko goście z Polski, kongres nie tyko z nazwy jest międzynarodowy. W zeszłym roku było ich łącznie ponad 6 tysięcy, w tym roku zapewne będzie podobnie lub może nawet będzie ich więcej.

To, by zgromadzić w jednym miejscu przedstawicieli biznesu, nauki i samorządu było od początku ideą organizatora kongresu, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Motto „Nauka-Biznes-Samorząd. Razem dla Gospodarki” jest klamrą spinającą wszystkie edycje kongresu (ta jest już ósma). Każda edycja ma też hasło ją wyróżniające. Tegoroczne nie jest szczególnie oryginalne: „Technologie, człowiek, odpowiedzialność”. To po prostu wyzwanie przed jakim stoimy, dotyczy ono zresztą całego świata. W równym stopniu Europy, Stanów, jak Chin, a nawet Trzeciego Świata.

W tym roku przygotowano aż tuzin ścieżek tematycznych, w ramach, których odbędą się sesje panelowe i warsztaty, z udziałem polityków i naukowców, ale przede wszystkim przedsiębiorców. Polityków jednak też nie zabraknie, a kongres otworzy Mateusz Morawiecki, który wygłosi też przemówienie na sesji organizacyjnej.

Wracając do programu kongresu, wśród wielu tematów, które zostaną poruszone, dużo miejsca poświęcono innowacjom, zwłaszcza w zakresie cyfryzacji i wdrażania e-administracji publicznej. Nie pominięto też takich ważnych obszarów, jak rynek pracy, ekologia, prawo czy, co równie istotny czas wolny. Nowością w tym roku jest specjalna ścieżka dedykowana przemysłowi – badaniom naukowym, współpracy z otoczeniem, wpływowi na środowisko. Odbędzie się też dyskusja o elektromobilności, rozwoju branży automotive, a także branży paliwowo – energetycznej oraz współpracy logistycznej w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Tradycyjnie kongres połączony jest z Targami Biznes Expo, na których wystawcy prezentują rozwiązania i ofertę dedykowaną firmom sektora małej i średniej przedsiębiorczości.

Program kongresu, na razie pozbawiony jeszcze szczegółów, składający się z tematów poszczególnych sesji, można już znaleźć na stronie wydarzenia. Można też skorzystać z kongresowej aplikacji, do pobrania na tej stronie.

więcej: www.ekmsp.eu

Udział w kongresie wzorem ubiegłych lat jest całkowicie bezpłatny, wystarczy dokonać rejestracji online na stronie wydarzenia.

Jak już wspomnieliśmy na początku, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, gdzie kongres się odbędzie, jest jedną z wizytówek Katowic. Nie wspomnieliśmy o tym bez powodu, Katowice są również współorganizatorem kongresu przez wszystkie jego edycje, traktując to jako okazje do promocji miasta. Zawiedlibyśmy ich, gdybyśmy nie wychylili nosa z centrum kongresowego, być może nas do tego zachęcą, wzorem lat ubiegłych na przykład fundując bilety do Muzeum Śląskiego. Warto więc zarezerwować sobie na to trochę czasu.

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.